Forum
Losowe zdjęcie
Kramarzyńskie góry
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Kaszuba? czy Kaszub?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
daria
wysłane dnia: 2.10.2006 20:14
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 2.10.2006
z:
Wiadomości: 1
Kaszuba? czy Kaszub?
Witam!
Jak w temacie - dręczy mnie, jak mówią o sobie współcześni Kaszubi.
Wyczytałam, że zdecydowanie Kaszuba, natomiast forma "Kaszub" też jest poprawna, ale używana jedynie przez mieszkańców innych części Polski. Na "Naszych Kaszubach" widzę formę "Kaszuba", ale chciałabym wiedzieć - czy w ogóle zdarza się, że Kaszuba powie o sobie "Kaszub"?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź
sgeppert
wysłane dnia: 2.10.2006 21:32
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszuba? czy Kaszub?
Cytat:
Na "Naszych Kaszubach" widzę formę "Kaszuba"

Jestem redaktorem tej strony i pisząc po polsku konsekwentnie - mam nadzieję - używam formy "Kaszub". Skoro kaszubski i polski są odrębnymi językami, to uważam, że w każdym z nich powinno używać się form dlań właściwych. W języku polskim nazwy rodzaju męskiego pisane w formie żeńskiej występują chyba tylko w wyrazach pochodzenia grecko-łacińskiego jak np. "poeta" i są to zanikające relikty, bo już "kometa", u Mickiewicza będąca rodzaju męskiego, teraz jest wyłącznie żeńska. "Satelity", do niedawna wyłącznie męskie, wsród użytkowników GPS też coraz częściej nabierają kobiecości. Nazwy regionalne czy etniczne są również męskie w formie - Kaszub, Góral, Ślązak, Ukrainiec.

W języku kaszubskim nazwy "męsko-żeńskie" są powszechne - Kaszëba, szandara, oficéra. W polskim - nie. Dlatego po kaszubsku powiem "Kaszëba", po polsku - Kaszub. W języku polskim forma "Kaszuba" również sie przyjęła, jest uważana za równie dopuszczalną jak "Kaszub" i, jakkolwiek nie popieram jej, to nie będę przeciw niej wytaczał armat.

Wg mojej wiedzy forma "Kaszëb-a" jest germanizmem, od niemieckiej nazwy "Kaschub-e".


----------------
Stanisław Geppert

mkwidzinski
wysłane dnia: 2.10.2006 22:20
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszuba? czy Kaszub?
Słownik Poprawnej Polszczyzny stawia obie formy na równi i nie mówi o tym, że n.p. Kaszub jest "lepszą" czy też odwrotnie.
Myślę, że warto o tym pamiętać i w sumie można na tym zakończyć.
Faktem jest, że do niedawna na Pomorzu Gdańskim częściej słyszało się Kaszuba, a poza nim Kaszub.
Cytat:
...czy w ogóle zdarza się, że Kaszuba powie o sobie "Kaszub"

Ci których znam, w zdecydowanej większości mówiąc po polsku, mówią Kaszuba. Myślę jednak, że to kwestia gustu, choć może być też podkreśleniem tożsamości.

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

sgeppert
wysłane dnia: 8.10.2006 12:36
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszuba? czy Kaszub?
Cytat:
Słownik Poprawnej Polszczyzny stawia obie formy na równi i nie mówi o tym, że n.p. Kaszub jest "lepszą" czy też odwrotnie. Myślę, że warto o tym pamiętać...

Słowniki prezentują autorytet, w znacznym stopniu kreują normy językowe i rozstrzygają wątpliwości wielu użytkowników języka. Jednak żaden słownik nie jest świętością, zwłaszcza dziś, gdy każdy może napisać własny słownik (i nawet nazwać go normatywnym). Osoby kompetentne w określonej dziedzinie mają pełne prawo podjąć dyskusję z autorem słownika. Uważam, że w przedmiocie niniejszego wątku mamy prawo mieć własne zdanie, zresztą niesprzeczne z przytoczonym zdaniem ze słownika.

Co do reszty wypowiedzi Marka - zgadzam się.


----------------
Stanisław Geppert

mkwidzinski
wysłane dnia: 8.10.2006 13:50
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszuba? czy Kaszub?
No niby tak, warto jednak o tym pamiętać, że język polski reguluje od 1996 roku Rada Języka Polskiego.
Dla mnie słowniki zatwierdzone prze nią (powstałą de facto przy prezydium PAN), jak i wcześniejsze z PWN , są normą. Normy można i czasem należy nawet zmieniać, jednak taka baza (RJP) jest moim zdaniem podstawą i wzorcem języka.
Mam szczerą nadzieję, że podobnie stanie się z Radą Jezyka Kaszubskiego i że to ona będzie właśnie wyznaczać normy pisowni i nazewnictwa, chociaż widzę dziedziny, w których nie będzie się ona w obecnym składzie w stanie dobrze odnieść. Podobnie zresztą ma się to do języka polskiego (myślę tu n.p. o nazewnictwie informatyczno-komputerowym). Rada, radą, a język żyje i rozwija się często nie po je myśli, no ale to już raczej detale.

Dla mnie tego rodzaju instytucje wprowadzają nazwyczajniej w świecie porządek w słownictwie, a bez tego nie można budować przyszłości jezyka.

Pozdrawiam serdecznie

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002