Forum
Losowe zdjęcie
Przetoczyńska wycieczka
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Poszukuję przodków Pryba, Czapiewscy...

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Gość
wysłane dnia: 9.6.2007 4:37
Poszukuję przodków Pryba, Czapiewscy...
Witam,

staram się odtworzyć drzewo genealogiczne mojej rodziny.
Poszukuję najbliższej rodziny mojego dziadka ze strony ojca, ktorego nie znałam. Poszukuję rodziny Konstantego Pryba ur. 17grudnia 1924roku w Czapiewicach, syn Michała Pryba i Marty Czapiewskiej.
Szukam swych korzeni i niezmiernie ciekawi mnie historia zarówno moich przodków Kaszubów jak i cała historia Kaszub.


Rodzina mojego ojca ze strony jego mamy a więc mojej babci Urszuli Dzieminskiej? z 1meza Pryba pozniej Skwierawska to prababcia Aniela Dziemińska i pradziadek Andrzej Szopiński (prawdopodobnie drugi mąż Anieli).
Rodzina mamy ze strony jej mamy Kasi Alichwier z domu Grabowskiej to prababcia Agnieszka Grabowska z domu (?) i Stanislaw? Grabowski?, oraz ze strony ojca mamy Konrada Alichwiera, mój pradziadek Litwin najprawdopodobniej posiadający nazwisko brzmiące wczesniej Olifer bądź Olichwer zmienione po wojnie.na Alichwier.
Jesli jest ktoś kto mógłby pomoc w odnalezieniu mych korzeni, posiadający informacje bądź mogący wskazać jakis trop będę wdzięczna.

Ps. Czy nazwisko Pryba jest nazwiskiem Kaszubskim? mam pewne wątpliwości, czy też Pruskim? Jak mam postrzegac swoje nazwisko?Jaka jest jego etymologia?

WhloeVe
tczewianin
wysłane dnia: 9.6.2007 10:11
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Poszukuję przodków Pryba, Czapiewscy...
Cytat:

Ps. Czy nazwisko Pryba jest nazwiskiem Kaszubskim? mam pewne wątpliwości, czy też Pruskim? Jak mam postrzegac swoje nazwisko?Jaka jest jego etymologia?


Można szukać samodzielnie i "na piechotę", ale jest to żmudny proces. Znam jednak człowieka, który zajmuje się genealogią rodziny Czapiewskich i ma bazę danych liczącą kilkanaście tysięcy osób. Jest szansa, że są tam także Twoi krewni.

Napisz na mój mail: pomeranus (at) wp (dot) pl, to przekażę Ci namiary.

Co do nazwiska Pryba, to są dwie możliwości:

1.) wg językoznawców polskich nazwisko Pryba jest skróceniem od "Pr(ażona)ryba", albowiem drzewiej lud pomorski ubierając się w "kasane szuby" (stąd Kaszuby), zwykł był grillowane ryby jadać

2.) a mówiąc serio: jak to na Pomorzu, miałaś wśród swoich przodków "tych okropnych" Niemców, którzy się skaszubili. Pierwotną formą tego nazwiska jest PRIEBE.

Proponuję trochę pogooglować. Na początek można zerknąć tutaj:

http://home.versanet.de/~dieter-priebe/index.htm

Pozdrówczi

Piech


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002