Forum
Losowe zdjęcie
Dzień Jedności Kaszubów 2007 - Gdańsk 19
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubscy eseiści

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
monialisa11
wysłane dnia: 11.9.2007 20:25
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 11.9.2007
z:
Wiadomości: 2
Kaszubscy eseiści
Witam wszystkich bardzo serdecznie :)
Nie mogę niesty samodzielnie poradzić sobie z pewnym zadaniem, mianowicie zalezieniem nazwisk kaszubskich eseistów, dlatego też zwracam się do specjalistów, czyli Was, o pomoc.

Poszukuję imion i nazwisk kszubskich eseistów, z krótką nota biograficzną i spisem ważniejszych esejów. Może być to jedna osoba, może być wiele...po prostu szukam osoby, której eseje mogłabym przeanalizować,jedyne wymagania to, ze ta osoba muszi pochodzić z Kaszub, musi być związana w jakiś sposób z tradycją kaszubską.

Prosze o pomoc.
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
bcirocka
wysłane dnia: 13.9.2007 16:04
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Kaszubscy eseiści
Ponieważ wszyscy znawcy tematu milczą, może spróbuję podać propozycję: Tadeusz Bolduan. Wydaje mi się, że niektóre jego pisemne wypowiedzi można by uznać za eseje.



Notkę biograficzną i wykaz tekstów można by pewnie znaleźć, prosząc o pomoc gdyński Ośrodek Kultury Kaszubsko-Pomorskiej.

monialisa11
wysłane dnia: 13.9.2007 20:09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 11.9.2007
z:
Wiadomości: 2
Re: Kaszubscy eseiści
Dziękuję za odpowiedź.

Może wie pani, jak można elektronicznie skontaktować się z gdyńskim Ośrodekiem Kultury Kaszubsko-Pomorskiej? byłabym wdzięczna za każdą podpowiedź. Bowiem potrzebuję pewnych informacji, że te teksty są esejami, mogłabym sama sprawdzić czytając je, ale esej jest troszeczkę trudno odróżnić od dobrego felietonu jak dla pierwszoklasistki liceum.
Może ktoś zna jakiegoś twórcę kaszubskiego, zajmującego się eseistyką?

Jak narazie mam trzy nazwiska:
Stanisław Pestka
Tadeusz Bolduan
Tadeusz Boldnan


bcirocka
wysłane dnia: 13.9.2007 20:49
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Kaszubscy eseiści
Nazwiska ma Pani dwa: Tadeusz Bolduan i Stanisław Pestka. Także myślałam o Panu Pestce, ponieważ jego felietony zbliżają się do granic gatunkowych eseju, ale... No właśnie, esej to gatunek bardzo płynny i zakwalifikowanie konkretnego utworu do tego gatunku może być trudne nie tylko dla licealistów.

Utwory obu Panów można znaleźć na przykład w miesięczniku "Pomerania". Spis zawartości tego pisma, przygotowany przez Andrzeja Buslera z OKKP z Gdyni, można chyba znaleźć na tej stronie, w OKKP są też archiwalne numery miesięcznika. W każdym razie na prawym marginesie widzę "Księgozbiór OKKP w Gdyni", tam można znaleźć informacje o Ośrodku.

Życzę powodzenia w poszukiwaniach.
anej13
wysłane dnia: 13.9.2007 23:59
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 10.3.2006
z: Gdynia
Wiadomości: 39
Re: Kaszubscy eseiści
Wszystko co napisała Bogusia Cirocka zgadza się, w Ośrodku w Gdyni mamy około 90% wszystkich numerów czasopisma Pomerania. Przeglądając poszczególne roczniki można znaleźć wiele artykułów Tadeusza Bolduana oraz Stanisława Pestki. Jeśli jest Pani zainteresowana to proszę pisać na: anej13@wp.pl lub skontaktować się ze mną telefonicznie jutro tj. w piątek między 10.30 - 17.00.

Pozdrawiam
Andrzej Busler
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002