Forum
Losowe zdjęcie
Kamienne modele - krąg
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Klerykalizm w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 9.12.2007 3:48
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Klerykalizm w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim
Wracając z XVII Zjazdu ZKP w Gdańsku-Oliwie zastanawiałem się z kolegą Kaszubą, czy dożyjemy czasów, w których zrzeszenie położy nacisk na neutralność światopoglądową? Wprawdzie słuchając przemówienia premiera Tuska (live) i porównując je z kazaniem abp Gocłowskiego (w TV), doszedłem do wniosku, że ten pierwszy sztukę głoszenia kazań (tj. schlebiania Kaszubom) opanował w równym stopniu, ale to jednak przedstawiciel władzy świeckiej. Wprawdzie w Oliwie to arcybiskup był gospodarzem miejsca, ale co szkodziło wybrać inne miejsce? Jeśli zapraszamy na imprezy zrzeszeniowe kapłanów katolickich, to w imię wielokulturowości Pomorza i troski o deklarowaną różnorodność, chciałbym, aby z jednakową celebrą zapraszać przedstawicieli innych tradycyjnych wyznań z Kraju Kaszubów.

Kaszubski sojusz tronu z ołtarzem zaczyna mnie coraz bardziej uwierać, choćby dlatego, że widać go nie tylko w ZKP, ale i w przestrzeni publicznej. Szlag mnie trafia, gdy myślę, że moje dziecko będzie chodzić do szkoły im. Stefana kard. Wyszyńskiego i nolens volens będzie musiało oddychać atmosferą maryjnej propagandy połączoną z deifikacją Narodu Polskiego.

Przyznam się do pewnego błędu. Po 14 latach odstawki od TV kupiłem odbiornik i zacząłem oglądać. Programów mam około 100, więc jest z czym porównywać. Najpierw włączyłem TV Trwam: ksiądz siedzi i gada. Potem włączyłem "Rodną Zemię"... i nie było widać różnicy. Na szczęście jest Discovery Chanell i rosyjskojęzyczna RTR Płaneta.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

woj2323
wysłane dnia: 22.12.2007 6:19
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 22.12.2007
z:
Wiadomości: 1
Re: Klerykalizm w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim
Zgadzam sie!!! Nie wszyscy Kaszubi sa katolikami a Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie stara sie tego nie widziec. Wiekszosc dzialaczy zamiast propagowac swiecka kulture i historie Kaszub wsrod mieszkancow a zwlaszcza mlodziezy naszego regionu woli kleczec w kosciele i podlizywac sie klerowi.
DOSC WMAWIANIA, ZE KASZEBA MUSI BYC I JEST KATOLIKIEM, BO TO JEST KLAMSTWO!!!
CzDark
wysłane dnia: 22.12.2007 8:10
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Klerykalizm w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim
Biôtka z katolëcką cerczwią to nôlepszi ôrt be znikwic kaszëbską wëcmaniznã. Tej Kaszëbi = 'antikatolicë', Pòlôsze = 'katolice'. Do przemëszleniô:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_wandejskie
Klara
wysłane dnia: 22.12.2007 9:03
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 4.5.2005
z:
Wiadomości: 165
Re: Klerykalizm w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim

Ò biôtce mòwë bëc ni mòże, le wôrt je pòrechòwac wszëtczi naszi (K-PZ) starë ò kaszëbiznã w kòscele a w szkòle.

Kòżdô złotówka wëdónô na kaszëbiznã w szkòle warca jakno 100 (wëda plon stokrotny). W kòscele blós "Bóg zapłac" je òbczas Mszë pò kaszëbskù...

Cerczew je dërch nôrzãdã kùlturowi kolonizacëji.

Ròwnak pamiãtac trzeba Heykã, Grëczã, Zëchtã.
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002