Forum
Losowe zdjęcie
"Bò më jesmë naszi, nicht nas nie wëstraszi". Kaszëbë RULEZ! 3841
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubski kompleks a polska ksenofobia

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
butterfly
wysłane dnia: 15.9.2009 0:03
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 26.4.2006
z: Gdynia
Wiadomości: 3
Re: Kaszubski kompleks a polska ksenofobia
Zgadzam sie. Mam czasem wrażenie,że w tym wszystkim polityka jest ważniejsza niż idea,a zainteresowanie Polaków Kaszubczyzną moim zdaniem jest ogromne.Chętnie na pomorze przyjeżdzają ludzie chcący wypocząć i poznać nasz region,ale dość często zastają smutne obrazki (np opisane przez Alicje,bo ja z takimi tez sie spotkałam)i "czar prysł".
Co do kompleksu,to coś w tym jest.Mam wrażenie,że dzieci czują się gorsze od swoich kolegów czy kuzynów wychowanych np w Warszawie (zupełnie nie rozumiem dlaczego)Spotkałam sie ost z taką sytuacją gdy kaszubska gwara została skwitowana "nie rób wiochy",a w sumie dlaczego nie,przecież wieś jest taka piękna,a ludzie pracowici i życzliwi.
Ja nie widzę chęci odizolowania się Kaszubów,ale może za słabo patrze raczej nazwałabym to chęcią istnienia i wyrażania swoich poglądów,a i to jeszcze słabiutko nam idzie.Smuci mnie fakt,że tradycja przekazywana przez rodziców zanika,ale to tylko moje zdanie.
Pozdrawiam


----------------
Żyj tak, jakby jutro miało nie przyjść

Alicja
wysłane dnia: 4.9.2009 23:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubski kompleks a polska ksenofobia
dokładnie, wyjść z zaścianska i normalnie (podreślam: normalnie) działać... bez lęku i bania się własnego cienia...
a nie siedzieć w swoich świnkach, owsach i innych konopiach i tylko marudzić, że wawa nas nie lubi a telewizja woli pokazywać zespoły ludowe... innych nie pokazuje, bo ich kaszubi (czy też raczej ich przedstawicielstwo) nie chcą żeby były pokazywane, albo ich zwyczajnie nie ma
nie ma polskiego szowinizmu w kwestii kaszubskiej, polacy są kaszubszczyzną bardziej zainteresowani niż kulturą majów i azteków razem wziętymi. jest tylko kompleks kaszubski przekazywany z pokolenia na pokolenie
i jest do tego lipa którą zaobserwowałam niedawno będąc na weekendzie w jednej z kaszubskich wiosek, gdzie w ośrodku wypoczynkowym występował dla turystów i prezentował z akordeonem w ręku kulturę kaszubską lekko narąbany koleś w modrym kubraku, który po zaśpiewaniu kaszebsczi jezora betowsczi las zawykonał hej sokoły a potem coraz bardziej upojonym głosem "jechał z koksem" w temacie coraz bardziej niekaszubskich pieśni na "whisky moja żono" kończąc... sory... antyreklama to mało powiedziane


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

mapa
wysłane dnia: 1.9.2009 22:06
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 16.1.2009
z:
Wiadomości: 16
Re: Kaszubski kompleks a polska ksenofobia
Przeczytałem komentarze. Jaki wniosek? Biorąc pod uwagę styl, ortografię formę wypowiedzi, przypuszczam, że posty są autorstwa jakichś małolatów, albo po prostu półgłówków. Treść też o tym świadczy, no może jeszcze dodatkowo o kompleksach, ale nie Kaszubów, tylko samych autorów. Takiego typu wypowiedzi na forach internetowych jest mnóstwo, także postów zjadliwie antypolskich. No i co z tego? Mamy z tego tytułu wpaść w kompleksy i przestac deklarować się jako Polacy?
Pomijając już zainteresowanie przeciętnego Kaszuby tego typu wpisami, nasuwa się podstawowa wątpliwość, kto i dlaczego ma mieć na podstawie tego typu wpisów jakieś obawy? Działacze kaszubscy, czy może , tzw. milcząca wiekszość? Bez względu na to, czy zachodzi pierwsza, czy druga okoliczność źle to świadczyłoby o działaczach. Bo albo sami są przewrażliwieni, albo widać mają mały wpływ, na ową milczącą większość.
Nie "polscy szowiniści i rasiści" są winni słabości kaszubskości, ale jej niska (niestety) atrakcyjność. Jak się ma ambicje tworzyć wysoką kulturę, to trzeba wyjść z opłotków ciągle tego samego powielającego się schematu skansenu. Trzeba umieć przyciągnąć do swojej kultury osoby, dla których jest ona obojętna i co więcej trzeba ją potraktować jako rodzimy i autonomiczny fragment kultury ogólnonarodowej.
Dlaczego kultura kaszubska w wymiarze ogólnopolskim nie istnieje? Dlaczego w Krakowie, Poznaniu, czy Warszawie nie ma mody na kaszubskość? Przez "polski szowinizm", czy kaszubski brak konceptu?
Żale nad rzekomym polskim szowinizmem, próba przerzucania odpowiedzialności na innych, szukanie podziałów, tam gdzie ich nie ma, to jest niedźwiedzia przysługa wyrządzana Kaszubom.
Na koniec mojej przydługawej wypowiedzi napiszę,jako zdeklarowany nacjonalista: zdaję sobie sprawę z tego, że prawne możliwości odrodzenia kaszubskiego, jakie w tej chwili istnieją przyszły być może o pokolenie za późno. Przerwany został przekaz pokoleniowy, globalizacja robi swoje, no i bliskość religijna i kulturowa z resztą polskiego obszaru etnicznego też na pewno nie pomaga.
Ale konfrontacja, szukanie wrogów, tam gdzie ich nie ma, przypisywanie znaczenia zdarzeniom błahym, jest po prostu błędem.
Zamiast płakać nad polskim rasizmem, stwórzcie choć jeden taki zespół rockowy, śpiewajacy po kaszubsku, który będzie w stanie poderwać młodzież z reszty kraju. Już nawet Białorusini próbują to z sukcesami robić.
pienczke
wysłane dnia: 1.9.2009 14:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Kaszubski kompleks a polska ksenofobia

i inny temat, tym razem z Bytowa:
-------------------------------------------------------------------
Bytów. Będą studiować język kaszubski :: zobacz komentowany artykuł
~Kapusta~ 9.07.2009, 17:31:29 Wpis #1
Goście



Gratuluję pomysłu, w końcu zapotrzebowanie na rynku na znawców języka kaszubskiego jest ogromne.


~wand~ 9.07.2009, 19:05:57 Wpis #2
Goście



Ludzie,opamiętajcie się!Chcecie naszą piękną,polską mowę zachwaścić jaki8mś regio0nalizmem,tylko dlatego,że Kaszubi nie czują się Polakami...Niech sobie mówią między sobą gwarą(tak!),bo nie jest żaden JĘZYK ,ale nieudolnie -u-tworzona i to na siłę próba oderwania się tej nieokreślonej nacji-Kaszubów od języka polskiego! Następnym krokiem będzie chyba wyrzeczenie się polskości i próba oderwania się od państwa polskiego!Mam nadzieję,że to Im nie uda się.Swoją drogą ciekawe jest dlaczego Kaszubi tak nie znoszą ludzi pochodzących z centralnej Polski,a tak gloryfikują Niemców?!


zorro

Zobacz profil 9.07.2009, 19:40:16 Wpis #3


Swojak

Grupa: Użytkownicy zarejestrowani
Wpisów: 1907
Dołączył: 28.11.2007
Skąd: Słupsk

Nr użytkownika: 104



CYTAT(wand @ 9.07.2009, 19:05:57)
Ludzie,opamiętajcie się!Chcecie naszą piękną,polską mowę zachwaścić jaki8mś regio0nalizmem,tylko dlatego,że Kaszubi nie czują się Polakami...Niech sobie mówią między sobą gwarą(tak!),bo nie jest żaden JĘZYK ,ale nieudolnie -u-tworzona i to na siłę próba oderwania się tej nieokreślonej nacji-Kaszubów od języka polskiego! Następnym krokiem będzie chyba wyrzeczenie się polskości i próba oderwania się od państwa polskiego!Mam nadzieję,że to Im nie uda się.Swoją drogą ciekawe jest dlaczego Kaszubi tak nie znoszą ludzi pochodzących z centralnej Polski,a tak gloryfikują Niemców?!


Słuszna uwaga, tylko patrzeć jak "poproszą" o autonomię


--------------------

hehe: do kierownika studiuw - to już po kaszubsku??


----------------

pienczke
wysłane dnia: 1.9.2009 14:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Kaszubski kompleks a polska ksenofobia
Od kiedy Miastko to Kaszuby?


~kasubian not~ 30.08.2009, 17:01:27 Wpis #2
Goście



Takie badziewie może bawić na betowskich kaszebach. W Miastku kaszeby to intruzy. Nawet Pan Bóg się na nich poznał i zesłał deszcz, aby przeszkodzić w tej natrętnej imprezie.


~des~ 30.08.2009, 17:13:32 Wpis #3
Goście



CYTAT(~xxx~ @ 30.08.2009, 16:45:29)
Od kiedy Miastko to Kaszuby?

A co? Ukrainu?


~AntyKaszub~ 30.08.2009, 18:27:49 Wpis #4
Goście



NISZCZYĆ KASZUBSTWO I ZMIESC Z TEJ ZIEMI! WON DO BYTOWA, PRECZ Z ŁAPAMI OD MIASTKA! MOTŁOCH!!!!


~bin~ 30.08.2009, 18:52:15 Wpis #5
Goście



Ze sceny ochoczo żartował Henryk Telesiński. - No wreszcie naczelny, bytowski kaszub miał okazje się wyżyć, przed grupką swoich rodaków na obczyźnie.


~bandero...c.~ 30.08.2009, 19:10:41 Wpis #6
Goście




~vilis~ 30.08.2009, 22:11:36 Wpis #8
Goście


Kaszuby betowskie to najgorsze co możesz spotkać, zawistne, zachłanne, szkodliwe pod każdą postacią. Łase na
pieniądze, wredne, można tak pisać godzinami, to najgorszy element na
pomorzu na szczęście jest już na wymarciu. Ich dzieci wychowane w zapyziałej mieścinie,
nieco ucywilizowały się, a wnuki słyszą tylko o kaszubach od dziadków. Naturalnie na wsi
jeszcze jest ich pełno, ale i tak większość ucieka do większych miast. Po czym szybko
się zmieniają na lepsze, bo nie mają presji otoczenia starych meneli.
Bardzo dobrze jak zostanie tylko po nich informacja w książkach, ze tacy byli.
Nie ma się czym chwalić, nigdy nie było o nich pozytywnej opinii, a wręcz przeciwnie.
- Większość kolaborantów, to właśnie z kaszub pochodziła. I co się dziwić. Do
dzisiaj największe oszołomy, uważają się za kaszubów. A Polakami gardzą.

źródło - Forum pl.


------------------
Tak w międzyczasie, zanim odpowiem Panu mapa - powyżej materiał poglądowy. Są to wpisy z lokalnego forum pod wiadomością o koncercie kaszubskich zespołów na zakonczenie lata.

Prosze o przeczytanie i przemyślenie, jak znajdę chętnie podeśle nazstepne tego odzaju wypowiedzi.


----------------

mapa
wysłane dnia: 31.8.2009 13:50
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 16.1.2009
z:
Wiadomości: 16
Re: Kaszubski kompleks a polska ksenofobia
pienczke: "gdyby dobrze Pan zrozumiał wpisy wyżej..."
Ależ oczywiście doskonale Pański wpis rozumiem. Skarży się Pan na "na polską ksenofobię jako taką". Ksenofobię, która powoduje "kaszubski kompleks". Tak zarzut ksenofobii i rasizmu, brakuje mi jeszcze antysemityzmu i homofobii, to jest rzeczywiście bardzo poważny zarzut. Wszystko tłumaczący, zwłaszcza własną słabość.
Ale muszę przyznać, że historia emancypacji narodów, pełna jest zarówno ich kompleksów jak i ksenofobii narodów dominujących. A jednak emancypacja się dość często udawała. Tylko jakoś Kaszubom nie wychodzi. Widać ta nasza polska ksenofobia jest wyjątkowo niebezpieczna.
Ale może na tę sprawę należy spojrzeć z zupełnie innej perspektywy? Co tak naprawdę jest ta kaszubska "odroda"? Staranie o zachowanie kultury, języka tradycji? Czy może budowa kaszubskiej świadomości narodowej? Bo z moich rozmów z Kaszubami wychodzi, że hasła maksymalistyczne, separatystyczne właśnie od kaszubskości ich odpychają. Po prostu z taką jej wersją nie chcą mieć nic wspólnego.
Może więc jest tak, że Szanowni Państwo mają obraz Kaszubów innych niż są oni w rzeczywistości. Może jest tak, że wbrew Waszym staraniom, Kaszubi po prostu nie chcą być narodem? Może to nie owa polska ksenofobia, ale Wasz irracjonalizm praktycznych Kaszubów, do kaszubskiej aktywności zniechęca?
Jeszcze jedno, ma Pan dużą łatwość czynienia innym zarzutów, to taka widać Pańska licentia poetica. Mam jednak prośbę, niech Pan nie imputuje mi rzekomego lekceważenia Kaszubów. Owszem nie ukrywam ironii w stosunku do Pańskich wynurzeń, ale bynajmniej nie może to stanowić podstawy do twierdzeń, o moim rzekomym lekceważeniu Kaszubów.
PS. Żeby było jasne nie mieszkam na Kaszubach. A język kaszubski , zwłaszcza w piśmie jestem w stanie zrozumieć.
pienczke
wysłane dnia: 31.8.2009 8:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Kaszubski kompleks a polska ksenofobia
Oczywiście najłatwiej uporać się z niewygodnymi faktami drwiną. To niewątpliwie poprawia Panu humor.

Z tym, że gdyby dobrze Pan zrozumiał wpisy wyżej, to zauważyłby Pan, że problemem nie jest tu żadne lansowanie takiej czy innej wersji kaszubskiej tożsamości a skarga na polską ksenofobię jako taką. Nie ma to żadnego związku ani z ruchem regionalnym i jego brakiem skuteczności, ani tym bardziej z narodowścią, ani z obwinianiem innych o własną nieudolność.

Temat dotyczy kaszubskiego kompleksu - zjawiska oczywistego dla każdego kto Kaszuby choćby pobieżnie zna. Kompleks zawsze ma też przyczyny zewnętrzne i w przypadku Kaszubów o tych zewnetzrnych sie, dyplomatycznie milczy. Tak sie Pan do tego milczenia przyzwyczaił, że teraz odrebny pogląd nie mieści się Panu w głowie.

O własną nieudolnosć Kaszubi -działacze obwiniają się ( a właściwe nie się, lecz Kaszubóa -niedziałaczy) właśnie za bardzo, szukając winy zanikania tożsamosci w Kaszubach - że bierni, że nieufni itditp. Tymczasem z niewiadomych powodów nikt nie podnosi oczywistej sprawy - Kaszubi zyja wśród otoczenia, wsród coraz liczniejszych niekaszubskich sąsiadów, którzy jak widać na Panskim przykładzie lekceważąc Kaszubów nie mają sobie nic do zarzucenia.

I zupełnie poważnie, to powinien sie Pan, jeżeli oczywiscie nie jest Pan Kaszubą, w miarę możliwosci zapoznać z językiem kaszubskim. Na pewno dzieki temu zrozumiałby Pan lepiej krainę w której Pan żyje.


----------------

sgeppert
wysłane dnia: 30.8.2009 21:03
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubski kompleks a polska ksenofobia
Cytat:
Kaszubi niestety (stety?) są bardzo praktyczni....

Praktyczność sama w sobie nie jest ani dobra ani zła. Zależy jakiej idei służy. Praktyczni byli olęderscy osadnicy, w imię przekonań religijnych budujący kanały i poldery na Żuławach, praktyczny też był, opisany przez mojego znajomego, bytowski Kaszuba prezentujący swoją filozofię życiową ZZW - zarobić, zjeść, wypić. I każdy uzyskał swoje - Kaszuba jeździł na saksy na Żuławy i miał na swoje jedzenie i picie (przy okazji nawet sprowadził "Kaszubskie Nuty", co odnotował Gulgowski), a żuławscy mennonici i ich następcy pomnażali bogactwo, mając dzięki temu czas i środki na rozwijanie kultury. Dzięki temu dla Kaszubów mową "wysoką" stał się niemiecki (dziś polski), a kaszubski dla dawnych i obecnych mieszkańców Żuław - nie.


----------------
Stanisław Geppert

Romk
wysłane dnia: 30.8.2009 20:41
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 6.1.2009
z: powiat sztumski
Wiadomości: 22
Re: Kaszubski kompleks a polska ksenofobia
Cytat:
Wysłany przez Alicja dnia 29.8.2009 23:07:25

częściowo zgoda
Kaszubom (masom) raczej nie odpowiada
- działalność ruchu kaszubskiego polegająca na oderwaniu się od realiów społecznych (społeczno-ekonomicznych) ku literaturze do której masy i tak nie mają dostępu z racji ograniczonych nakładów owej literatury :D
- folkloryzacja i skansenizacja oraz gombrowiczowskie upupianie
- upolitycznianie organizacji kaszubskich
Kaszubi niestety (stety?) są bardzo praktyczni....

Zgoda
Alicja
wysłane dnia: 29.8.2009 23:07
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubski kompleks a polska ksenofobia
częściowo zgoda
Kaszubom (masom) raczej nie odpowiada
- działalność ruchu kaszubskiego polegająca na oderwaniu się od realiów społecznych (społeczno-ekonomicznych) ku literaturze do której masy i tak nie mają dostępu z racji ograniczonych nakładów owej literatury :D
- folkloryzacja i skansenizacja oraz gombrowiczowskie upupianie
- upolitycznianie organizacji kaszubskich
Kaszubi niestety (stety?) są bardzo praktyczni....


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

(1) 2 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002