Forum
Losowe zdjęcie
Lipusz. Muzeum w kościele poewangelickim
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Definicja Kaszuby

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 11.6.2011 14:23
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Definicja Kaszuby
To też nawiązuje do wielokulturowości Prus: w XV wieku zatwierdzono Articuli iurati, które mówiły również o tym, że indygenat pruski, czyli obywatelstwo, otrzymują osoby, które od 3 pokoleń zamieszkują pruskie ziemie. Indygenat taki był potrzebny do piastowania wyższych urzędów. A więc posiadali je nie tylko Prusowie (pamiętajmy, że język pruski wymarł dopiero w XVII wieku!), ale Prusacy, Warmiacy itd. oraz inni przybysze, których los związał z Prusami na dłużej.

Pòzdrówk :)
Jark
wysłane dnia: 9.6.2011 22:37
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Definicja Kaszuby
Cytat:

Dawni Prusowie np. uznawali za swoich 3. pokolenie trwające na ich ziemiach

Ciekawostka, skąd masz takie informacje. Czyżby jakieś pruskie zapisy albo kodeksy? Nie sądzę...

Żyjemy w XXI wieku i więzy krwi lub ziemi mają coraz mniejsze znaczenie. Najistotniejsza jest świadomość, dobrowolny wybór wolnego człowieka. Na Śląsku funkcjonuje pojęcie Krojcoka [czowjek, kery je půł-hanysym a půł-gorolym]. Na Kaszubach nikt nie dzieli włosa na czworo i nie zastanawia się, jaką narodowość miało nasienie lub jajeczko. Ważny jest konkretny człowiek i wybrana przez niego tożsamość.
Dlatego próbując przyjąć jakąś definicję KASZUBÓW, zaproponowałbym taki zapis: przedstawiciele słowiańskiego narodu zamieszkujący głównie obszar Pomorza, posługujący się językiem polskim lub kaszubskim, w większości wyznania katolickiego. Są potomkami dawnych Pomorzan lub osadników, którzy osiedliwszy się na Pomorzu, przyjęli lokalną tradycję kulturową. Mają świadomość swojej odrębności kulturowej i etnicznej względem ościennych narodów i grup etnicznych (przede wszystkim polskiej i niemieckiej).

Kwestie oddania i gotowości działania bym pominął. Bo czy każdy Kaszuba musi być działaczem, aktywistą, męczennikiem za kaszubską sprawę? Chyba nie. Nieważne, skąd przychodzisz, ważne, że chcesz iść z nami w tę samą stronę. Wiem, że to pachnie na kilometr synkretyzmem - ale taka jest nasza, nieco dziś zapomniana, pomorska/kaszubska tradycja. Przez wieki byliśmy otwarci na to, co nowego trafiało do nas z Niemcami, Polakami, Holendrami czy Szwedami. To, co było wartościowe, jest dziś trwałym elementem naszej kultury.
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 6.6.2011 22:44
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Definicja Kaszuby
Ale kto to jest "potomek Kaszubów"? Syn rodzica, który się uważa za Kaszubę? Nie wszystkie kaszubskie rody są związane z Pomorzem od VI w., niektóre przybyły tu 200 lat temu, 100 lat... i też uważają się za kaszubskie, żyją "po kaszubsku". Dawni Prusowie np. uznawali za swoich 3. pokolenie trwające na ich ziemiach. Ciekaw jestem waszego zdania, co jest ważniejsze: więzy krwi czy więzy jednej ziemi i historii? Rodowity, który ma w najwyższej obojętności kaszubskość i sprawę Pomorza, czy urodzony na Pomorzu, lecz bez pomorskich przodków, który "wrósł" w Pomorze, kulturę i historię i dlań jest gotów działać?
Pendzel
wysłane dnia: 30.3.2011 17:57
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Definicja Kaszuby
Zależy co uznamy za kaszubskość. Jeżeli chodzi o narodowość, to Kaszubami są potomkowie Kaszubów. Jeśli idzie o tożsamość, to każdy może czuć się Kaszubą, każdy może się nim nazywać, o ile nie psuje tzw. "dobrego imienia" Kaszuby. Przyjedzie na Kaszuby Chińczyk, Fin, Taj, Kanadyjczyk, Zimbabwejczyk i powie, że chce być Kaszubą, ja powiem: bądź, byle dobrym. I tak, należy wybiegać myślami w przód.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

Tites
wysłane dnia: 26.3.2011 17:26
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Definicja Kaszuby
Według mnie Kaszubą może być każdy, kto chce być Kaszubą. Nie widzę żadnych przeszkód, byle ten Kaszuba nie działał na niekorzyść Kaszub i innych Kaszubów. Niech bycie Kaszubą (mówienie o tym wprost i przez to wykorzystywanie tego) do czegoś jednak zobowiązuje - nie tylko do płacenia składek w stowarzyszeniach, czy do paradowania z transparentami, ale do zdrowego myślenia o przyszłości i świetności naszego regionu. amen.
Jark
wysłane dnia: 26.3.2011 9:40
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Definicja Kaszuby
Ani PiS ani PO nie reprezentuje kaszubskiego patriotyzmu.
Kaszubscy politycy w PO to w części szansa na lepsze finansowanie lokalnych spraw ale to także casus Plockego, który w imię linii partyjnej zatopił korzystniejszy dla nas projekt ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych (czy jak to się tam nazywało). Czy głosowanie na PiS jest w kaszubskim interesie? Tak, jeśli chcemy z Bonkowskim trzymać piękne transparenty o bałkanizacji Kaszub (nota bene: ciekawe czy gość był na Bałkanach). Zapodany przeze mnie w pytaniu patriotyzm a`la PiS to bardziej opis pewnego wzorca myślenia o ojczyźnie a nie programu tej czy innej partii. Zresztą - trudno szukać jakiś patriotycznych tematów w programach innych głównych graczy na tutejszej scenie politycznej. Ale podobno jesteśmy europejczykami - więc spytam jeszcze raz - dlaczego nie wybieramy patriotyzmu w wersji skandynawskiej albo brytyjskiej?

Wracając do samego wątku - jeszcze raz chciałbym postawić pytania:
- Jaka jest w takim razie definicja Kaszuby?
- Czy Kaszubami mogą być wszyscy, którzy tu mieszkają, którzy się tu urodzili lub są potomkami Kaszubów?
- Czy jesteśmy wystarczająco nowocześni, by podejść do pojęcia kaszubszczyzny ponadetnicznie i otworzyć do niej drzwi dla wszystkich mieszkających między Bałtykiem a dolną Brdą, między Wieprzą na zachodzie a... Wisłą na wschodzie (Kociewiaków też serdecznie pozdrawiam)?

Jerk
Romk
wysłane dnia: 22.3.2011 18:54
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 6.1.2009
z: powiat sztumski
Wiadomości: 22
Re: Definicja Kaszuby
Ironicznie, wyłącznie ironicznie.
Jako Kaszëba głosujący na pisiorów mam pewnie potrójne czarne podniebienie.
Pòzdrówczi Romk (ùrodzony w Pòdjazach, terô, Żuławy)

P.S. Bez ironii: Jestem całym sercem ze wszystkimi, którzy działają na rzecz kaszubskości w spisie powszechnym.
pienczke
wysłane dnia: 22.3.2011 7:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Definicja Kaszuby
No to jeszcze raz:
To jaki to jest ten archaiczny patriotyzm?
Czy PIS reprezentuje archaiczny kaszubski patriotyzm?
Czy PO albo SLD albo PSL reprezentuje nie-archaiczny kaszubski patriotyzm?

Pytania mnożą się jak króliki.


----------------

pienczke
wysłane dnia: 22.3.2011 7:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Definicja Kaszuby
Kolega Romk to tak na poważnie czy ironicznie?
Jeżeli ironicznie to dodaję:

a jeśli na poważnie, to jedyne co mi sie nasuwa jako komentarz to spostrzeżenie, ze dzisiejszy przeciętny Kaszuba zwłaszcza ten mówiący po kaszubsku to słabo wykształcony mieszkaniec małej miejscowości. Aha no i oczywiście ma czarne podniebienie podobnie jak wyborcy PIS którzy mają przecież wszystko czarne zwłaszcza charakter, myśli i zamiary. Sądząc po wynikach wyborów ten słabo wykształcony wieśniak nie-z-warszawy głosuje jednak na światłą Partię Oligarchii, która zapewnia moderną wersję patriotyzmu wyrażającą się w orderze Orła Białego dla Adama Michnika, zamknięciu gdańsdkiej stoczni, rezygnacji z dbania o interes polskich portów (nord stream)i rybaków nie mówiąc już o pewnych "międzynarodowych" śledztwach.

No i jeśli to kolega tak na poważnie to generalnie żal.pl a nawet żal.csb.

Ale mimo wszystko tu piszą inteligentni ludzie więc zakładam że jednak ironicznie.
Pozdrawiam z miejscowości koło Wejherowa.


----------------

Tites
wysłane dnia: 19.3.2011 1:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Definicja Kaszuby
Lubiã to!
;P
(1) 2 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002