Forum
Losowe zdjęcie
Cziszewsczi Zómk (1)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Pomorze Zachodnie, Herzogtum Pommern, Gryfici - Książęta Kaszubscy

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
nadodrzak
wysłane dnia: 23.7.2012 22:42
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 1.3.2012
z: Szczecëno
Wiadomości: 38
Re: Pomorze Zachodnie, Herzogtum Pommern, Gryfici - Książęta Kaszubscy
A ja dorzucę następny "ciekawy" cytat:

Cytat:
- Ten taras powstał wtedy, kiedy tej zabudowy miało nie być. Zamek, jak za Piastów, miał górować nad doliną Odry.


Wyjaśnię, że idzie o Szczecin i jego ocenę pod kątem architektury. Ocenia Pan Profesor ZUTu. Ocenia renesansowy zamek! Zamek Gryfitów!!!

Hasło: "Szczecin zawsze piastowski" wiecznie żywe.

Całość z nieszczęsnym fragmentem, tutaj:

http://www.mmszczecin.pl/420568/2012/7/21/jaki-jest-szczecin-ocenia-profesor-architektury?category=news
Michal
wysłane dnia: 20.7.2012 23:35
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Pomorze Zachodnie, Herzogtum Pommern, Gryfici - Książęta Kaszubscy
Hee, jak to zagraniczne wojaże wyostrzają perspektywę. Mój poprzedni komentarz powstał u stóp lublańskiego zamku w Słowenii...
Jark
wysłane dnia: 17.7.2012 22:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Pomorze Zachodnie, Herzogtum Pommern, Gryfici - Książęta Kaszubscy
Michale, pozwól że się podepnę pod Twój komentarz.Siedzę w Czechach (urlop) i przeglądam te wpisy. NIe tylko w tymże wątku. Cóż, Kadłubek to małe piwo. Niestety, mam wrażenie, że programowo to Żaba nogę podstawia bo konie kują. Przeszłość jest ważna, ale wciąż spoglądając w tył ni sposób iść do przodu. Nie tylko z kaszubszczyzną. Albo my Kaszubi/Pomorzanie w końcu znajdziemy nowoczesny pomysł na "naszą ojczyznę" (bez przymiotnika "mała", bo o kwestie administracyjne nie idzie) albo już powinniśmy się godzić, że jesteśmy i będziemy li tylko jednym z polskich regionów.
Michal
wysłane dnia: 13.7.2012 9:26
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Pomorze Zachodnie, Herzogtum Pommern, Gryfici - Książęta Kaszubscy
No cóż… Nic to nowego i nie jeden profesor Labuda o tym pisał. Daleko nie szukając, dosyć zabawnie się czyta choćby o kaszubskim księciu Mściwoju II, który to niby zaślubił Kaszuby z Polską itp.itd., gdy tenże Mściwoj, nie tylko zachowywał się jak normalny książę dzielnicowy Korony Polskiej, ale nawet podkreślał, gdzie mógł, że księciem polskim jest.

A nikt jakoś np. nie pisze o zaślubinach z Polską takiego Mazowsza, które nie dość, że o wiele dłużej miało własnych władców, to na dodatek bywało całkiem niezależne, a nawet wrogie wobec polskich królów.

Niestety, gdy czytam różne kaszubskie, czy nawet kociewskie teksty tzw. programowe, to mam wrażenie, że nadal jesteśmy w XIX w. Bo myślenie, które w naszej historiografii zapoczątkował mistrz Wincenty Kadłubek jest tu wszechobecne: najważniejsze by wykazać, że nasi walczyli już z Cezarem…
nadodrzak
wysłane dnia: 12.7.2012 13:45
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 1.3.2012
z: Szczecëno
Wiadomości: 38
Re: Pomorze Zachodnie, Herzogtum Pommern, Gryfici - Książęta Kaszubscy
Z innej beczki... przeglądam sobie różne skarbnice wiedzy i trafiam...

Cytat:
W napisanej ponad 20 lat temu, ale zachowującej wartość i dziś analizie polskiej i niemieckiej historiografii pomorskiej Gerard Labuda dostrzegł jego własne osobliwości i odrębności rozwojowe. Jednak wyraźnie przestrzegał przed ich wyolbrzymianiem.

"Żaden historyk - pisał - nie może jednak zapominać, że skoro w toku dziejów nie powstał na Pomorzu samodzielny twór państwowy lub etniczny, który mógłby być przeciwstawiony Polsce, Niemcom (Prusom), a przez pewien czas także Szwecji, jako równorzędny partner, należy stale doprowadzać dzieje regionu pomorskiego do stanu równowagi i powiązania z dziejami otaczających ten region państw i narodów."


Cytat pochodzi z "Regionalizm jako folkloryzm, ruch społeczny i formuła ideologiczno-polityczna", pod red. Marka Latoszka, Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Gdańsk 1993, cytowany fragment Labudy z Przeszłość Pomorza w syntezach historiograficznych, [w]: Historia Pomorza, pod red. G. Labudy

I z czystej, dziecięcej wręcz ciekawości chciałbym zapytać o opinię szanownych zebranych na temat tego cytatu.
szkotka
wysłane dnia: 16.6.2012 16:10
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.1.2012
z: woj.szczecińskie
Wiadomości: 124
Re: Pomorze Zachodnie, Herzogtum Pommern, Gryfici - Książęta Kaszubscy
Co do ścinania kani popieram pana Nadodrzaka. Bawić się można dobrze przy ludowych zabawach. Wszelakich. A tak w ogóle Kaszub przenieść nie można ale wyprowadzić się można i kaszubskość jako taka niewiele w pierwszym pokoleniu ucierpi.Jakoś tak mną wstrząsnęlo to pytanie-a kanię tam ścinacie? Są książki z opisem tego zwyczaju i można to robić choćby i w Afryce, ptaków na ziemi wiele.
nadodrzak
wysłane dnia: 8.6.2012 10:43
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 1.3.2012
z: Szczecëno
Wiadomości: 38
Re: Pomorze Zachodnie, Herzogtum Pommern, Gryfici - Książęta Kaszubscy
Nie jestem pewien na 100%, ale zdaje się 2, może 3 lata temu kanię ścinano w ramach prezentowania różnych obrzędów z różnych części Pomorza w szczególe i słowiańszczyzny w ogóle. Nie pamiętam, a raczej nie wiem jaka grupa się tym zajmowała, ale myślę, że byłoby fajnie gdyby ktoś jeszcze kiedyś to powtórzył, a najlepiej żeby zrobili to kaszubscy fachowcy
Tites
wysłane dnia: 7.6.2012 14:46
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Pomorze Zachodnie, Herzogtum Pommern, Gryfici - Książęta Kaszubscy
A kanię też ścinacie?


----------------
Kaszubów nie można przenieść nigdzie, oni zawsze muszą być tutaj i nadstawiać głowy, żeby inni mogli uderzyć, bo my za mało polscy jesteśmy i za mało niemieccy, bo jak ktoś jest Kaszubą, nie wystarcza to ani Niemcom, ani Polakom. - G. Grass

nadodrzak
wysłane dnia: 7.6.2012 11:19
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 1.3.2012
z: Szczecëno
Wiadomości: 38
Re: Pomorze Zachodnie, Herzogtum Pommern, Gryfici - Książęta Kaszubscy
Zachodniopomorska komórka uprzejmie donosi:

Jak co roku, obchody Nocy Kupały/Sobótki, odbędą się na Zamku Książąt Pomorskich. Szczegóły można znaleźć tutaj:
http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php?id=2637

Rôczimë do Szczecëna
IsabellaK
wysłane dnia: 25.5.2012 12:42
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Pomorze Zachodnie, Herzogtum Pommern, Gryfici - Książęta Kaszubscy
W testamecie Warcislawa sa wymienieni 3 mezczyzni Jaksa, Boguslaw i Kazimierz. Jaksa byl wymieniony jako 1.Jaksa w Niemczech jest ciagle kwalifikowany tylko jako swiadek tego testamentu.Zapewne prawda wygladala inczej
wedlug mnie
1. Jaksa musial pochodzic z 1 zony
2. Boguslaw i Kazimierz z 2 zony
2 sprytnych braci przeszlo na strone niemiecka a Jaksa zostal po stronie polskiej. Niestety Niemcy mieli wiecej sily.
(1) 2 3 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002