Forum
Losowe zdjęcie
Rynek 1
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     11 LISTOPADA 2011

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Mestwin
wysłane dnia: 1.12.2011 18:30
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 17.11.2011
z:
Wiadomości: 77
Re: 11 LISTOPADA 2011
Statystyczny Polak to... Polak.

A jeśli masz na myśli amerykańską Polonię to ani ona większa od populacji Polaków w Polsce, ani nie wszyscy czują się Amerykanami. W każdej nauce trzeba opierać się w dyskusji o liczby, fakty. Wszystko ponad to może być niestety chorą propagandą i bajędami zrodzonymi z własnego szowinizmu. Istnieje wymierne ryzyko, że tak właśnie jest z tym co tu przed chwilą napisałeś.
Kmicic
wysłane dnia: 1.12.2011 17:49
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: 11 LISTOPADA 2011
A statisticzné Pòlôch to je Amerikana...


----------------
Tadeùsz

CzDark
wysłane dnia: 29.11.2011 18:35
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: 11 LISTOPADA 2011
Stojgniewòwą mòwã je letkò pòznac


Stojgniew - ten co sã gòrzi
Mestwin - ten co sã mstwi


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Mestwin
wysłane dnia: 29.11.2011 18:19
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 17.11.2011
z:
Wiadomości: 77
Re: 11 LISTOPADA 2011
"Chora" ale chyba wyobraźnia, bo według tego większość Kaszubów dobrowolnie porzucając kaszubską mowę musiała cierpieć na jakieś masowe schorzenie psychiki. Taka tania propaganda jest do kitu, co próbujesz udowonić? Na marginesie, na wiki nic nie ma o rzekomej krytyce "polonizacji".

Cytat:
Polacy powinni udowodnic Kaszubom, ze nie robimy bledu bd dalej lojalnym wobec polski


Kto ma komu udowadniać i co? Do lojalności nikt Cie nie wzywa, a już na pewno nikt nie będzie Ci niczego udowadniał. Jak się nie podoba to trudno. Demokracja to niestety rządy większości. Statystyczny Kaszeba to Polak, więc takie gadanie "my Kaszubi robimy" to troszkę pachnie próbą podszycia się pod większość i zawłaszczenia jej opinii publicznej.
GDUNSKeKASZEBE
wysłane dnia: 29.11.2011 17:40
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 119
Re: 11 LISTOPADA 2011
Czy pan Wilku odpowiada za polska propagande na kaszubskim forum? Nie musi pan tu pisac takich rzeczy, wystarczy porozmawiac z wiekszoscia polakow. http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Niecis%C5%82aw_Baudouin_de_Courtenay. Jan Niecisław Baudouin de Courtenay jako pierwszy nie Kaszub skrytykowal chora polonizajce Kaszub i Kaszubów. Polacy powinni udowodnic Kaszubom, ze nie robimy bledu bd dalej lojalnym wobec polski.Cytat:

Wilku napisał:
Wybacz, ale jeśli łączysz średniowiecze z czasami dzisiejszymi, to nie odpowiadam za taki punkt widzenia? A mówi Tobie coś połączenie Wielkopolski i Pomorza przez Przemysła II czy Związek Pruski (tak, miasta kaszubskie też w nim były - Puck, Hel, Gdańsk).

Kaszubi i powstania w Kongresówce? Nie wiem o czym mówisz. Wiem natomiast, że Kaszub Ceynowa wspierał powstanie wielkopolskie z 1846 roku.

Nie moja wina, że Kaszubi w przeciwieństwie do Wielkopolan przegrali wojnę ekonomiczną z Niemcami, dali sobie zgermanizować miasta i wielka własność ziemska należała do Niemców, co skutkowało brakami organizacyjnymi przy ewentualnym powstaniu. Cóż, nazwa WIELKOpolska, nie jest chyba przypadkowa.
GDUNSKeKASZEBE
wysłane dnia: 29.11.2011 17:35
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 119
Re: 11 LISTOPADA 2011
I na odwrot, jedni drugim pomagali panie Wilku ;)
Wilku
wysłane dnia: 28.11.2011 12:37
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 25.11.2011
z:
Wiadomości: 19
Re: 11 LISTOPADA 2011
Zadam takie pytanie. 5.000 to około 1% Kaszubów. Zakładając, że spis pominął pozostałe 9%, to mamy 50.000 Kaszubów. Jednak 90% Kaszubów dalej czuje się Polakami. Nie wmówisz mi, że większość Kaszubów czuje się Kaszubami. Przeważająca część, ponad 90%, czuje się Polakami. Bycie Polakiem i Kaszubem jednocześnie się nie wyklucza. A naród kaszubski to kolejny wymysł, bo narodem innym od Polaków może istniał, ale w średniowieczu kiedy toczył krwawe wojny z Polanami. Kaszubi za czasów germanizacji byli uwolnieni spod wpływów polskich, więc dlaczego głosowali na Polaków spod Tucholi, z Torunia czy Prus Wschodnich? A Kaszub startował z Chojnic i Tucholi?

Gdyby Kaszubi byli oddzielnym narodem, już separowaliby się od Polaków w XIX wieku, jak zrobili to Litwini, Ukraińcy czy częściowo Białorusini.
Jark
wysłane dnia: 26.11.2011 13:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: 11 LISTOPADA 2011
Cytat:
To dlaczego dokładnie jest 1% Kaszubów-Kaszubów i 99% Polaków-Kaszubów.


Spis powszechny w 2002 roku z założenia uniemożliwiał wpisywanie przez ankieterów narodowości kaszubskiej. Takie były wytyczne. To, że i tak ponad 5000 osób (mimo medialnego szumu, że narodowość kaszubska nieistnieje) to sukces.


Cytat:
Dlaczego Kaszub Wybicki uważał siebie za Polaka - wszakże Będomin łapie się jeszcze pod Kaszuby?


Spolonizowany szlachcic, wychowany przez jezuitów w Gdańsku i wuja - skarszewskiego księdza, czuł się Polakiem. I świadomie wybrał na swoje miejsce w świecie wielkopolskie Manieczki. Jeśli chcesz, to podrzucę tu zaraz równie długą listę Kaszubów, którzy czuli się Niemcami. Czy to też chcesz zinterpertować?


Cytat:
Dlaczego Kaszubi zza dawnej granicy (okolice Bytowa) uważali siebie za Polaków i żądali polskich szkół, a nie kaszubskich?


Liczyłem na poważną dyskusję, a to pytanie bardziej pasuje do serii: "Dlaczego Napoleon w 1812 nie zastosował czołgów przeciw siłom rosyjskim?" Także na kolejne pytanie udzieliłem już odpowiedzi kilka wpisów wcześniej. Nie mieszajmy XIX-wiecznych realiów ze współczesnością.

Cytat:
Kaszubi są częścią narodu polskiego - przynajmniej od 1466 roku. A na pewno od XIX wieku.

Twierdzenie równie dobre jak każde inne, na przykład takie:
Wielowiekowe wpływy silniejszych sąsiadów opóźniły rozwój świadomości narodowej u Kaszubów. Przeszkody te zaczęły znikać dopiero po 1989 roku a pełną swobodę w deklarowaniu przynależności narodowej dało Kaszubom (i Ślązakom) przystąpienie RP do Unii Europejskiej.
Wilku
wysłane dnia: 26.11.2011 12:02
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 25.11.2011
z:
Wiadomości: 19
Re: 11 LISTOPADA 2011
To dlaczego dokładnie jest 1% Kaszubów-Kaszubów i 99% Polaków-Kaszubów.

Dlaczego Kaszub Wybicki uważał siebie za Polaka - wszakże Będomin łapie się jeszcze pod Kaszuby?

Dlaczego Kaszubi zza dawnej granicy (okolice Bytowa) uważali siebie za Polaków i żądali polskich szkół, a nie kaszubskich?

Dlaczego Kaszubi w Reichstagu głosowali na polską listę? Przecież Niemcy dzielili Kaszubów i Polaków, wręcz ucieszyliby się na taki manewr.

Kaszubi są częścią narodu polskiego - przynajmniej od 1466 roku. A na pewno od XIX wieku.
Jark
wysłane dnia: 26.11.2011 10:59
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: 11 LISTOPADA 2011
Wybaczam...

Umowa o przeżycie z Przemysłem była decyzją strategiczną. Zapewne w II połowie XIII wieku, nikt nie przewidział sytuacji, iż Przemysł zakończy żywot (zresztą za sprawą niejakiego Kaszuby) a jego miejsce zajmie Łokietek. O tym, że był władcą wyjątkowo nieudolnym pisać tu nie będę. Zresztą decyzja Święców o poddaniu się opiece Brandenburgów była wypadkową jego polityki. Przywołany przez Ciebie wcześniej przykład Litwy doskonale oddaje relacje także z Pomorza - miasta były niemieckie, szlachta (ta najbogatsza) spolonizowała się, a reszty kwestie inne niż wiara nie interesowały. O bliskość z Zachodnim Pomorzem (który był i pozostanie kaszubskim matecznikiem) świadczy choćby fakt, iż także to dziesiejsze Pomorze Gdańskie w połowie XVI wieku była prawie całkowicie zlutrzone. I gdyby nie wsparta przez Wazów polityka kontreformacji to dziś Kaszubi 31 października świętowaliby Dzień Reformacji.

Wspomniałeś o Ceynowie i jego poparciu dla powstania wielkopolskiego. Może trzeba prześledzić nieco wcześniejszą drogę 29-letniego Ceynowy. Otóż, był on m.in. stypendystą Towarzystwa Naukowej Pomocy dla Młodzieży Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Zaciągnięte długi zawsze się spłacało (wiem, że dziś czasy są inne, ale wówczas honor miał znaczenie). Wsparcie w tą naiwną na Pomorzu ruchawkę prawie doprowadziło Ceynowę na szafot. Spłacił więc swój dług i po uwolnieniu z Moabitu w 1848 jakoś nie włączył się w budowanie polskiej świadomości Kaszubów. Więcej - całą swoją pracą wskazywał, że Kaszubi to Słowianie a nie Polacy.

Może to dobry moment do poruszenia jeszcze jednej kwestii - wpływu XIX-wiecznych polskich towarzystw pomocowych (jak choćby chełmińskiego Towarzystwa Pomocy Naukowej) na polonizację rodzącej się kaszubskiej inteligencji. A był on ogromny i w zasadzie dotyczył wszystkich czynnych społecznie działaczy - poczynając od Młodokaszubów z Aleksandrem Majkowskim po zagorzałego propagatora endecji ks. Bernarda Łosińskiego (wieloletniego proboszcza w Sierakowicach; na marginesie - polecam sprawdź współczesne wyborcze preferencje sierakowiczan).

W 1919 roku Polska była jedyną alternatywą względem Niemiec. W 1945 roku nikt się o wybór nie pytał. Teraz Kaszubi nie muszą wybierać między Polską czy Niemcami, dziś mogą być sobą, małym narodem w Unii Europejskiej, bez dodatkowych przymiotników, o przymusowej opieki któregoś z sąsiadów niewspominając.
(1) 2 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002