Forum
Losowe zdjęcie
III Międzynarodowa Konferencja WIELKIE POMORZE
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     cnoty pruskie

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
jozef
wysłane dnia: 3.11.2012 23:09
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: cnoty pruskie
z nas Kaszubów - Niemcy jak z móżuna - ,białas uczepiliście się kaszub jak rzep psiego ogona

[ jak świat światem kaszub nigdy nie będzie polakiem ]
a wo gule Niemcem

co za brednie

co jeszcze wymyślicie ?
na pewno będziemy Armeńczykami na 100 %
IsabellaK
wysłane dnia: 28.10.2012 20:26
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: cnoty pruskie
Info z Pana linku

cyt."..Etymologia nazwy pozostaje niewyjaśniona, choć językoznawcy podejrzewają, iż została utworzona od jakiegoś słowa pruskiego. .."
Kaszubi L365 Prusowie L366
Niemcom tytul Prusy tzn. IN Preussen przyslugiwal tylko podczas zaborow Polski. Nalezy zauwazyc tylko tytul In-w a nie von z -von Preussen.Tytul ten tzw. ksiazeta pruscy przybrali sobie ,gdyz powoluja sie ze pochodza od czesci Obodrytow.
sternik
wysłane dnia: 28.10.2012 16:57
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.1.2012
z:
Wiadomości: 110
Re: cnoty pruskie
Bardzo podoba mi się to co pisze tutaj Pan Józef. To takie bardzo autentyczne i szczere, proste i oczywiste zarazem. Myślę, że wypowiedzi w tym wątku doskonale wręcz idealnie ilustrują zderzenie myśli nowej kaszubskiej inteligencji z poglądami i zapatrywaniami prostego kaszubskiego ludu. I ponownie głośnym zgrzytem daje o sobie znać kolizja tych dwóch dość rozbieżnych światów.

Nie tak dawno profesor (wówczas chyba jeszcze nie profesor) Borzyszkowski w filmie krajoznawczym o Kaszubach przedstawiał wizje głęboko zakorzenionej pomorskej samorządności sięgającej korzeniami doby sejmików pruskich. Tylko co to w ogóle dziś znaczy? Jaką świadomość pruskiej tradycji sejmikowej może mieć przykładowo Pan Józef? Cóż wspólnego miał XVI wieczny świat szlachty, wolnych stanów pruskich i uprzywilejowanego mieszczaństwa do świata gburów, lemanów, flisaków i chłopów pańszczyźnianych zakończony i tak wraz z rozbiorami?

Jak widać po powyższej wymianie zdań chyba niewiele. Reakcja Pana Józefa na dźwięk hasła Prusy jest dobrym przykładem tego co Kaszubi myśleli o Prusach 100 lat temu, a może i wcześniej. To tyle o "cnotach pruskich" i partykularyzmie. Pan Józef, przedstawiciel ludu i Kaszuba z krwi i kości, obala filozoficzne konstrukty kaszubskiej inteligencji z wigorem Jakuba Szeli.
jozef
wysłane dnia: 28.10.2012 9:55
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: cnoty pruskie
jark to nie ma nic do rzeczy to tylko Niemcy mas uważają za prusaków to nie prawda .
piszesz że
[ mój ojciec, dziadek, prapradziadek i ich przodkowie co najmniej do 12 pokolenia też byli Kaszubami.]
brat mego dziadka był oficerem pruski w stopniu pułkownika i co z tego , to nie ma nic do tego kim my jesteśmy a Kaszubami
w 1800 którymś tam kaszubi uciekli do kanady i między innymi ta wdowa po bracie dziadka , byli tu w kościele w tu roku ich potomkowie z kanady latem co około 100 osób , mówili tylko po kaszubsku po polsku nic nie rozumieli a są w kanadzie i czują się Kaszubami
msza była bardziej w języku kaszubskim nawet ewangelia na koniec jeden z uczestników wypowiadał się po kaszubsku a,a proboszcz też rozmawiał z nimi po kaszubsku i dał im na pamiątkę portret królowej kaszub

a piszesz o pszczoła ,a z kąt wiesz że mam rasę z Cypru ;
to nie będzie nasza rasa choć ją u nas odhoduje to będzie zawsze Cypryjka , a jak się z krzyżuje z naszym to w tedy to jest hybryda
ale to całkiem inna rzecz co do pszczół
Jark
wysłane dnia: 27.10.2012 22:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: cnoty pruskie
Józef - mój ojciec, dziadek, prapradziadek i ich przodkowie co najmniej do 12 pokolenia też byli Kaszubami. A że mieszkali w Prusach Królewskich (do 1772 roku taka była oficjalna nazwa naszej części Pomorza) to chyba mogli się także nazywać Prusakami. To że później określenie "Prusak" zmieniło znaczenie to zupełnie inna kwestia.

To trochę jak z pszczołami - jak do naszego kaszubskiego ula dasz nową królową, choćby z Cypru, to pszczoły dalej będą nasze, kaszubskie. Nieprawdaż?
jozef
wysłane dnia: 27.10.2012 20:13
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: cnoty pruskie
ciekawe opcje ! ! ! jak ja jestem potomkiem prusaków hm mój dziadek był Kaszubem , mój ojciec także to jaki zemnie potomek prusaków ? ? proponuje zrobić z polaków Rosjan to będzie superowo ;; przecież tam była komuna i rządny rosyjskie od 45 roku to też potomkowie rosyjscy ;; ciekawe co wy na to

o mój boże co zwami

tylko nie zróbcie z nas tatarów
Jark
wysłane dnia: 27.10.2012 17:59
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: cnoty pruskie
Zupełnie przypadkowo trafiłem dziś na ciekawy pruski fragment w "Dziejach Ziemi Mirachowskiej od XII do XVIII wieku" autorstwa Marka Dzięcielskiego.
Otóż, autor opisując sytuację środkowych i północnych Kaszub po zakończeniu wojny trzynastoletniej (1454-1466) wspomina o silnie rozwiniętym pomorskim (czy jak wówczas by powiedziano pruskim partykularyzmie:

... Termin "ziemie pruskie"(Terrarum Prussiae) nie jest tu przypadkowy. Używała go bowiem kancelaria królewska i obywatele prowincji pruskiej. Siebie samych nie nazywali też Polakami, lecz "Prusakami". Partykularyzm mieszkańców Prus Królewskich górował nad czynnikiem etnicznym. [...] Prusacy mieli w pierwszym rzędzie świadomość przynależności do dzielnicy pruskiej jako małej ojczyzny, a dopiero potem do większej wspólnoty, którą była Polska. ... (str. 130)

Może dyskutując o pruskich cechach warto spojrzeć na nie w trochę dłuższej, niż XIX-wieczna, perspektywie czasowej? W końcu Kaszubi, Kociewiacy i Borowiacy są spadkobiercami i w jakimś stopniu potomkami tamtych Prusaków.
lorbas
wysłane dnia: 26.10.2012 22:51
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.5.2009
z: chodzę swoimi drogami
Wiadomości: 112
Re: cnoty pruskie
Matko Boska Sianowska! Widzisz to i nie kraje Ci się serce?
IzabelloK proszę odwiedź choć jedną dobrą bibliotekę (a nie łykaj jak leci wszystkich sensacji z netu).
Jeśli już tylko internet, to polecam na przykład stronę Giżycka, gdzie m.in. objaśniono etymologię nazwy Prusy. Po co sięgać do jakiś Greków, skoro pierwszy raz nazwa ta podana został kilkanaście wieków później, przez Geografa Bawarskiego (i tego być pewnym też nie można).

IsabellaK
wysłane dnia: 24.10.2012 0:01
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: cnoty pruskie
Nazwa Prus pochodzi od imienia syna krola Gotow o imieniu Bruss. Imie to zostalo zapisane w kronikach Greckich jako Pruss i Prussias ,gdyz Grecy zamiast B pisali P, gdyz nie posiadali w swoim alfabecie B. Info to pochodzi od Pani Julii Dimitrowej ,ktora zajmuje sie historia Gotow. Pani ta pochodzi z Bulgarii, ale mieszka w Szwajcarii. Goci byli najodwazniejsza czescia narodu Trakow -tak opisuje ich Herodot- Herodot z Halikarnasu
w V w.p.n.e. Slowo Bruss pochodzi z jezyka Trakow-nie wiadomo co pierwotnie oznaczalo.
W kronice Dioklea Goci przybywaja z polnocy Polski do Tracji- dzisiejszej Bulgarii. Wydarzenie to nastapilo po smierci krola Svevlada, ktory mial 3 synow. Najstarszy syn Bruss pozostal w domu, 2 mlodsi bracia Totila i Ostroil poszli ze znaczna czescia narodu Gotow do dzisiejszej Austrii i Wegier.Totila zmarl w poludniowych Wloszech a Ostroil podczas walk z Bizancjum. Tron obejmuje syn Ostroila i pozostaje w Dalmacji. Do dzisiaj narod Gotow nazywa sie tam Kroatami.Goci z Tracji -dzisiejszej Bulgarii spotkali sie z Gotami z Dalmacji w IV w.n.e. Laczyl ich jezyk i obrzedy religijne.Goci byli wysokimi ludzmi o niebieskich oczach, posiadali dlugie waskie dlonie, jasne do brazowych wlosy i byli bardzo gadatliwi ale takze bardzo zdyscyplinowani.
W czasach poganskich byli wyznawcami Grala.
Goci przeciwstawili sie krolowi Dariuszowi i cesarstwu rzymskiemu.
szkotka
wysłane dnia: 19.10.2012 20:00
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.1.2012
z: woj.szczecińskie
Wiadomości: 124
Re: cnoty pruskie
Dyskutujemy bo to jest forum, ta najnowocześniejsza forma rozmowy. I ja z niej korzystam. Czasem nam wzajemnie własne zdania nie pasują - ale w ogóle dowiadujemy się, jak czasem zle się pojmujemy, jak zle się domyslamy po krótkich zdaniach. Powoli dojdziemy do biegłości w walce piórem.Twierdzenia agitować, wbijać klin, podwójne standardy są takie górnolotne,patriotyczne. Tu są zbędnę. Ot zwyczajna rozmowa,osób o skrajnie innym podejściu. Wojna z tego być nie musi. Co zaś do tłumaczenia Panu rzeczy wyłuszczonych konkretnie w wypowiedzi - typu-a ciemu tak a tak-odpowiadam. Z tłumaczenia czegokolwiek rezygnuję. Patriotyzm jakiś posiadam i już jestem niewyuczalna. A warszawki nie lubię (jako całości), wolno mi.To nie jest nienawiść tylko niechęć. Brak solidarności warszawskiej z prawdziwymi problememi Pomorzan. Co zaś do tych przedwojennych podziałów na bogatych i biednych to naprawdę piosenka z innego pokolenia. Mi proszę tego nie przypisywać.
(1) 2 3 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002