Forum
Losowe zdjęcie
ZŁOTÔ KASZËBSKÔ JESÉŃ
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubski moduł sprawdzania pisowni (po polsku: spellchecker)

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 12.3.2005 14:17
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubski moduł sprawdzania pisowni (po polsku: spellchecker)
Cytat:
Gdyby ktoś miał linuxa i odpowiednią ilość miejsca, proszę o kontakt

Mam Linuxa i miejsce na dysku, oczekuję propozycji
Zaznaczam, że jeszcze nie miałem przyjemności kompilowania OOo.
gwidonus
wysłane dnia: 12.3.2005 14:07
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Re: Kaszubski moduł sprawdzania pisowni (po polsku: spellchecker)
Dostępna jest kolejna wersja słownika, oznaczona astronomiczną liczbą 0.02 . Rozpoznaje ponad 70% słówek z losowego dokumentu, dzięki nieocenionemu wkładowi Beloka

ftp://ftp.gnu.org/gnu/aspell/dict/csb/aspell6-csb-0.02-0.tar.bz2

Prace nad wersją do OpenOffice opóźniają się, gdyż ichni spellchecker (MySpell) nie lubi się z unicodem, co w praktyce oznacza konieczność dopisania nowej strony kodowej do źródeł OOo, co z kolei oznacza konieczność kompilacji całości, do czego potrzeba pół dnia i z 10 GB wolnego miejsca na dysku, które staram się jakoś wydębić. Gdyby ktoś miał linuxa i odpowiednią ilość miejsca, proszę o kontakt

Co do wersji dla Microsoft Worda - to z tego co wiem sytuacja wygląda tak:

1. Nie wystarczy zrobić słownik, trzebaby go jeszcze od zera oprogramować.
2. Narzędzia do robienia słowników Microsoft sprzedaje firmom, które potem zarabiają na sprzedaży słowników, które zrobią. Jednym z warunków umowy sprzedaży jest to, ze te narzędzia mają nie wyciec na zewnątrz, więc są trudno dostępne. Na zakup od MS mnie nie stać, a jakby to skądś pociągnąć i zrobić mimo wszystko, to mógłbym posiedzieć za naruszanie praw autorskich.
Jeżeli coś się zmieni w tej sprawie, to nie wykluczam

Życzę miłego używania.
mkwidzinski
wysłane dnia: 18.2.2005 21:40
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszubski moduł sprawdzania pisowni (po polsku: spellchecker)
Gratuluję Piotr!

Wieczorem sprawdzę jak to działa.

Marek

Ps. Na stronach http://k-meleon.kaszubia.com/
wstawiłem wersję beta tłumaczenia ostatniej wersji (0.9 - opartej na Mozilli 1.7.5) przeglądarki stron WWW K-Meleon (na Windowsa). Wygląda to mniej więcej tak:
http://k-meleon.kaszubia.com/gife/0.9.png
Pliki kaszubskojęzyczne są w tym miejscu:
http://k-meleon.kaszubia.com/zladenk/dolmaczenk_0.9_wersejo_beta_2.zip
Interfejsu jest uproszczony co do pisowni, ze względu na brak poparcia dla utf-8. Generalnie to trochę wersja belocka


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

gwidonus
wysłane dnia: 18.2.2005 19:30
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Kaszubski moduł sprawdzania pisowni (po polsku: spellchecker)
Pierwsza, wstępna wersja kaszubskiego spellcheckera jest już dostępna ftp://ftp.gnu.org/gnu/aspell/dict/csb/aspell6-csb-0.01-0.tar.bz2.
Jest to słownik do linuxowego zewnętrznego programu aspell sprawdzającego poprawność pisowni, którego strona domowa znajduje się tutaj: http://aspell.net/.
Jeśli ktoś używa linuxa, zachęcam do wypróbowania. Pod Windows nie udało mi się uzyskać poprawnej obsługi UTF-8. Właśnie to kodowanie jest przyczyną tego, że wymagany jest aspell w wersji co najmniej 0.60, oraz że na razie nie ma wersji do OpenOffice.
Słownik rozpoznaje ok. 2000 słów, co daje niestety tylko połowę losowego dokumentu z Internetu. Prace trwają Chciałbym niedługo dojść do 2/3, przed ponownym przeczesaniem Internetu.
Powstał dzięki użyciu systemu tworzenia korpusu słów oraz słowników w oparciu o strony WWW, wykorzystującego API Google'a, którego autorem jest Kevin Patrick Scannell, przy pomocy autora. Korekty dokonał Roman Drzeżdżon. Bardzo dziękuję im obu za zaangażowanie.
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002