Forum
Losowe zdjęcie
Przëwidzczi Lëpińc pòd Gwiôzdama 02
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Trochendr, Sandwachman

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
lepusz
wysłane dnia: 8.3.2005 18:34
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 25.9.2003
z: Kolbudy
Wiadomości: 510
Re: Trochendr, Sandwachman
Nie jestem pewien pisowni, może się pisało Trohender ponieważ tak jest to bliższe faktycznej wymowy przez Kaszubów. Poza tym kto ma czas na szukanie w literaturze, niech poszuka jak się to pisało.
Trohender, to osadnik niemiecki, który zajmował gospodarstwo po Kaszubie, rozstrzelanym, bądź to wywiezionym do Stutthofu, czy w jakiś inny sposób usunięty przez faszystów.
Trohendrowie wywodzili sie z różych grup ludności niemieckiej, czasami byli to żołnierze niemieccy, którzy nie mogli dalej służyć z powodu odniesionych ran, po demobilizacji w nagrodę otrzymywali gospodarstwa. Czasami byli to autochtoni, ni to Kaszubi, ni Niemcy, którzy "dobrze" służyli obecnym Panom.
Sandwachman to chyba policjant, żandarm niemiecki który w czasie II wojny św. konno patrolował określony teren, zajmował sie też m.in. kontrolą inwentarza w gospodarstwach.
Nie jestem jednak pewien, ponieważ osoba związana zTOW Gryf której zadałem to pytanie, twierdzi, że Kaszubi nazywali ich Wachmanami
aaapsik
wysłane dnia: 8.3.2005 13:53
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 25.8.2003
z: Pruszcz Gdański
Wiadomości: 23
Trochendr, Sandwachman
Witam

Czytajac TOW
natknelem sie na fragment (p.6):
"W chwili obecnej i amunicję zdobywać u miejscowych Trochendrów lub Sandwachmanów"

Ale nie ma pojecia kto to ;-( google tez milczy ;-(
(podejrzewam, ze Niemcy pilnujacy czegos, bo maja bron )

Piotr A.
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002