Forum
Losowe zdjęcie
Poparcie dla szkoły w Tuszkowach. Manifestacja w Lipuszu
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Internet a tożsamość kaszubska

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Konrad_Mikolaj
wysłane dnia: 9.6.2007 15:20
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 9.6.2007
z:
Wiadomości: 1
Internet a tożsamość kaszubska
Witam!

Nie jestem z Kaszub, nie znam kaszubskiego (potrafię tylko czytać po kaszubsku) - więc napiszę wątek w języku polskim.
Mieszkam w Niemczech (w Marburgu) i studjuję socjologię i etnologię. Jako temat pracy magisterskiej wybrałem badanie nad wpływami internetu na tożsamość i organizację kulturową mniejszości narodowych. Wybrałem dwie mniejszości stosunkowo ze sobą pokrewne: Kaszubów i Serbów łużyckich. Żeby porównać je ze sobą i znaleźć ewentualne podobieństwa i różnice, ułożyłem dwa kwestionariusze - jeden w języku niemieckim (po łużycku też potrafię tylko czytać) i identyczny w języku polskim. Szukałem chętnych w internetowej centrali StudentIX i w niemieckim jej odpowiedniku. Znalazłem wielu chętnych Łużyczan i kilku Kaszubów - niestety mam bardzo mało odesłanych wypełnionych kwestionariuszy kaszubskich. Szukam więc chętnych, którzy byli by gotowi poświęcić jakieś 20 minut dla wypełnienia kwestionariusza, którego moge przesłać mailem. Jest on w formacie DOC (MsWord/OpenOffice) i zawiera pytania m.in. o tożsamości kulturowej/etnicznej, używaniu internetu i o znajomościach języka kaszubskiego. Żecz oczywista, że wszystkie dane będą użyte w pracy anonimowo. Jako zadośćuczynienie oferuję przesłanie wyników mojej pracy w formie abstraktu w języku polskim (niestety dopiero po ukończeniu studiów, bo wcześniej nie będę miał czasu na przetłumaczenie - czyli mniej więcej w styczniu albo lutym 2008).
Bardzo bym się cieszył, jeżeli ktoś z was by się zgodził uczestniczyć. Jeżeli nie zdobędę potrzebnej ilości wypełnionych ankiet (mam 2, a potrzebuję conajmniej 15, a lepiej 20), będę musiał zredukować mój temat na Serbów Łużyckich, co zmieni zupełnie charakter mojej pracy magisterskiej i odbierze jej ciekawy aspekt - porównanie między dwoma pokrewnymi słowiańskimi mniejszościami narodowymi (lub etnicznymi - jak kto woli). Jeżeli jesteście gotowi pomóc - piszcie maila pod adres swiatybor@yahoo.de

Życzę miłego weekendu!
Konrad Hierasimowicz
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002