Forum
Losowe zdjęcie
Jez. Łukomie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Hamerscy - nieznan szlachta polska

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
goch
wysłane dnia: 14.12.2007 23:16
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.8.2004
z: Czersk- Słupsk - Borowy Młyn
Wiadomości: 147
Re: Hamerscy - nieznan szlachta polska
Witam

O nazwisku i jego pochodzeniu także w kontekście historyczno – społecznym znajdziesz kompetentne zapisy w opracowaniach prof. Edwarda Brezy.

Interesująca Cię wieś o charakterze „pustek” Chłopowo leży na terenie gminy Brusy, w parafii Kosobudy w sołectwie Huty. Położona ona jest w pobliżu drogi Brusy – Czersk chyba na 5 – 6 km przed krzyżówka na Huty i Rudziny (dalej na Osowo- Karsin).
Teren ten obejmuje szkoła podstawowa w Kosobudach. Podporządkowanie to na historie od czasów pruskich, kiedy to w XIX wieku w Kosobudach ”działały” dwie szkoły „polskojęzyczna” i „pruska – niemiecko języczka”
Monografii
O Hamerskich wspomina się m.in. (a także o Chłopowach ) w monografii napisanej pod redakcją prof. Józefa Borzyszkowskiego ( na pewno w tej z 1988 roku) Pt. Dzieje Brus i okolicy.

Tam wspomina się o

- Augustynie Hamerskim, który przez 46 lat nieprzerwanie był nauczycielem w Męcikale (1856-1902)

- Wincentym von Hamerskim (pochodzącym z Łęga) od 1872 roku długoletnim organiście
bruskim

- Janie Hamerskim – jednym z komendantów konspiracyjnej organizacji Odra, działającego na terenie Białego Boru posługującego się pseudonimem konspiracyjnym: Jotan.


Podczas okupacji mieszkańców Chłopowych (podobnie jak to było na całych Zaborach i Gochach) cechował głęboki patriotyzm, wyrażał się on uczestnictwem mieszkańców tej wsi w konspiracji, w bezpośredniej przynależności do grupy TOW Gryf Pomorski dowodzonej przez Emila Cisewskiego pseud. Sokół, a także wyrażającą się pomocą w utrzymaniu się „Leśnym” z Gryfa. Zapisali się w tym szczególnie m.in. rodziny Gierszewskich, Kuleszów Kowalików. A bezpośrednio w oddziale tym walczyli m.in. właśnie mieszkańcy Chłopów: Józef Zblewski (ps.Sosna)Władysław Kulesza, Józef Zakrzewski, Jan Kuldanek z Chłopów

O bohaterstwie tejże Zaborskiej społeczności często przypłaconej życiem, świadczą m.in. przydrożne obeliski jak te przy tej drodze (Brusy – Czersk ) znajdujące się na wysokości Czarniża i Bielaw, na których uwiecznione są nazwiska pomordowanych przez hitlerowców (Jagdkomando) za te postawy „cywilów” – zwykłych, a jakże przy tym niezwykle bohaterskich synów tej ziemi.

Zbigniew Talewski/Zaborak Goch




----------------
„Nigde do zgube
Nie przyńdą Kaszube
Marsz, marsz za wrodziem!
Me trzymome z Bodziem..."
(H. Derdowski – Hymn
Kaszubski)
Pisownia m.in. za "Muzyka Kasz...

Hamerski_S
wysłane dnia: 12.12.2007 20:54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 11.12.2007
z: Gdańsk
Wiadomości: 5
Re: Hamerscy - nieznan szlachta polska
Witam ponownie.

Zdaję sobie sprawę, że historia danej rodziny interesuje przede wszystkim (a może wyłącznie) rodzinę.

Mam pytanie, może nie bezpośrednio związane z tematem.
Czy zna ktoś i mógłby przedstawić podział administracyjny zaboru Pruskiego pod koniec XIX w. Interesuje mnie zasięg powiatu chojnickiego w owym okesie. Konkretnie poszukuję miejscowości Chłopowo (Chloppwo). Jedyne miejscowości jakie znalazłem znajdują się obecnie w województwie zachodnio-pomorskim w powiecie szczecinieckim. Czy powiat chojnicki miał aż taki duży zasięg terytorialny, czy może gdzieś bliżej Chojnic istnieje/istniała osada o nazwie Chłopowo.

Pozdrawiam
Hamerski_S
wysłane dnia: 11.12.2007 17:20
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 11.12.2007
z: Gdańsk
Wiadomości: 5
Hamerscy - nieznan szlachta polska
Witam serdecznie użytkowników forum.

Zakładając nowy wątek chciałbym się ustosunkować do artykułu Pana Tomasza Żuroch-Piechowskiego dotyczącego historii rodziny Hamerskich.
Również czytałem (może bardziej przeglądałem) tą pozycję jako osoba niewątpliwie zainteresowana tematyką.
Autor recenzji jak najbardziej mógł spojrzeć krytycznym okiem na zawartość książki, szczególnie nie popartą dowodami przynależność do stanu szlacheckiego.
Usprawiedliwieniem autorów jest niewątpliwie fakt, że są pasjonatami – amatorami dociekającymi swoich korzeni, a nie „zawodowymi” genealogami (co zresztą wyraźnie zaznaczyli w książce).
Ja jako osoba zainteresowana merytoryczną zawartością mogę mieć pewne uwagi i nie chodzi o to czy moi przodkowie byli zubożałymi szlachcicami, czy folwarcznymi robotnikami, bo nie to jest najważniejsze.

Autorzy pozycji sporządzili mało czytelne drzewo genealogiczne i zajęli się przede wszystkim swoją (z własnego punktu widzenia słuszną) linią wywodzącą się z potomków Wawrzyńca I Justyny Kop Gliszczyńskiej. Moja linia wywodzi się z wcześniejszego małżeństwa Wawrzyńca I z Ewą Plutowską i nie została tak dokładnie opisana jak druga gałąź rodziny. Pominięta niemal została również część rodziny (???) która w XIX wieku wyemigrowała do Brazylii i USA.
Jednak pozycja ta ma pomimo braków wielką zaletę nie opisuje ona historii Hamerskich ale również rodziny Cysewskich, Czarnowskich, Kolońskich, Ostrowskich, Prądzyńskich i Leliwa Pruszaków.

Dlatego chciałbym poprosić czytelników tego forum (może znajdą się jacyś Hamerscy) o pomoc w uzupełnianiu informacji na temat historii mojej rodziny (szczególnie okolice Wiela, Chłopowa, Brus).
Z opowieści rodzinnych dowiedziałem się, że niektórzy przodkowie byli hulakami, którzy trwonili majątek, a jako legenda rodzinna funkcjonuje opowieść jakoby jeden z prakrewnych przegrał (w karty???) jezioro i młyn. Jednak jest to trudne do zweryfikowania w jakikolwiek sposób.


Pozdrawiam Sebastian Hamerski

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002