Forum
Losowe zdjęcie
W jesienny, deszczowy dzień
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Rasa Kszubska

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 23.1.2008 22:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Rasa Kszubska
Dolnoslazak
wysłane dnia: 21.1.2008 8:00
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 1.6.2005
z: Wrocław
Wiadomości: 90
Re: Rasa Kszubska
Podam przykład tego pogłębienia się antropologicznego zróżnicowania. W 1989 roku brat mojej mamy ożenił się z Kaszubką (byłem na ich weselu, niewiele z niego pamiętam, miałem wtedy 8 lat) i przeprowadził się z Bielawy (woj. dolnośląskie, powiat dzierżoniowski) do Pucka. Dzięki nim mam 17 - letniego kuzyna. Bartka, i 10 - letnią kuzynkę, Julię .
tczewianin
wysłane dnia: 21.1.2008 2:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Rasa Kszubska
Zasadniczo się z Tobą zgadzam: jedna rasa, ludzka rasa, ale...

jeśli potraktować pytanie kolegi jako antropologiczne, to sprawa jest nieco bardziej złożona. Wprawdzie samo pojęcie "rasy" zostało zdyskredytowane za sprawą nazistów, zaś "rasizm" rozumiany jako teoria o wyższości jednych "ras" nad innymi doprowadził do holocaustu, ale mimo wszystko trudno nie zauważać faktu, że ludzie z rozmaitych zakątków świata różnią się między sobą. Postawmy obok siebie: Pigmeja, Masaja, Eskimosa, Koreańczyka, Włocha i... Kaszubę. Być może ostatniego da się pomylić z przedostatnim, ale na pewno nie z Pigmejem.

Na szczęście nie jesteśmy skazani na gdybanie. W 1925 r. prof. antropologii UJ Julian Talko-Hryncewicz opublikował artykuł, w którym przedstawił rezultaty swoich badań nad antropologią Kaszubów. Nie pamiętam szczegółów, ale mam tę pracę w domu i jak ją odszukam, to napiszę więcej. Jedno jest pewne: nie istnieje jeden typ kaszubski, ludność kaszubska była antropologicznie zróżnicowana już przed I wojną światową, po II wojnie proces ten - ze względów oczywistych - znacznie się pogłębił. Tam gdzie się nie pogłębił (nie będę wymieniał powiatami) dochodziło często do krzyżowania wsobnego ze wszystkimi (przykrymi) konsekwencjami tego faktu.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

fopke
wysłane dnia: 20.1.2008 5:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 7.7.2003
z: Chwaszczëno
Wiadomości: 462
Re: Rasa Kszubska
Dziękuję za to pytanie. Odpowiedź na nie sprowadza się do definicji Kaszuby. Moja brzmi tak:
"Kaszubą jest osoba, która uważa się za Kaszubę, czyni działania w kierunku zachowania i rozwoju kultury kaszubskiej, w tym propaguje naukę języka kaszubskiego, np. poprzez osobiste jego używanie."

Określanie "prawdziwości" prowadzi jedynie do niezdrowych sytuacji. Niedawno wskazywano "prawdziwych" Polaków a kilkadziesiąt lat wcześniej Niemców. "Prawdziwość" jakiejś nacji, czystość rasy są głównie pożywką dla polityków. Jak "pomaga" to poszczególnym partiom- przekonaliśmy się niedawno, gdy podziękowaliśmy za rządzenie partiom nacjonalistycznym...


----------------
"Pòjmë w przódk z kaszëbizną!"- J. Trepczik- www.fopke.pl

Michael
wysłane dnia: 20.1.2008 4:46
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 20.1.2008
z:
Wiadomości: 2
Rasa Kszubska
Jakie cechy wygladu/typ rasowy prezentuje?Jak więc wygląda prawdziwy rdzeny kaszub?Czy ma on cechy wyglądu charakterystyczne dla "człowieka północy"(wysoki,niebieskooki,blondyn) czy też jakiś inny?Czy może jest np.zielonookim szatynem?Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Pozdrawiam
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002