Forum
Losowe zdjęcie
VII Zjazd Kaszubów  28
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Mit potrzebny od zaraz!

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Redakcja-nk
wysłane dnia: 8.9.2011 8:58
Moderator
Zarejestrowany: 8.9.2011
z:
Wiadomości: 92
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Przesłane linki to zbiór leciwych archiwaliów a mapy te nie mają wiele wspólnego z tematem postu. Jeśli jest inaczej i są to istotne odnośniki to gdzie znajduje się sensowny komentarz do nich?
Jak to mówi młodzież, za takie kulawe wrzuty dostaje się bana. Na razie dajemy duuuuużego minusa.
IsabellaK
wysłane dnia: 5.9.2011 13:09
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Jark
wysłane dnia: 28.8.2011 10:26
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Mit potrzebny od zaraz!
Mit można budować w różny sposób i napełniać go dowolną treścią. Mam wrażenie, że nam Kaszubom (czy nawet szerzej - Pomorzanom) brakuje narodowego panteonu - kilkunastu czy kilkudziesięciu postaci, z których dokonań czy osiągnięć moglibyśmy czerpać poczucie narodowej dumy.

Naturalna rola mitu polega na kreowaniu naszą lokalnej świadomość. Doskonałym przykładem są mity wykreowane przez Sienkiewicza, które (mimo upływu ponad 100 lat) nadal świetnie funkcjonujące w zbiorowej świadomości Polaków. Bo czymże innym jest pojęcie szwedzkiego "potopu" czy nadanie (odświeżenie) treści historycznej postaci Zawiszy Czarnego. W kaszubskim światku jest coś na kształt narodowego panteonu, jednak jest to twór ułomny - poza kilkoma literatami i Ceynową, który był przede wszystkim ideowcem, zieje tam ogromna pustka. Nie ma tam wybitnych naukowców, wojskowych, władców i odkrywców. Koncentrując się od lat na kwestiach języka kaszubskiego (w czasach Zrzeszińców i PRL-u nad sposobem jego zapisu i usuwaniem germanizmów, teraz nad jego zachowaniem) pomija się prawie całkowicie w organizacyjnych działaniach kwestie szersze - całościowego spojrzenia na naszą, kaszubską (pomorską) spuściznę, to co od strony świadomości budowałoby naszą współnotę. I to niezależnie od tego, czy ktoś mówi, czy nie mówi, po kaszubsku.

Proponuję by wybrać (oczywiście będą to nasze subiektywne wybory) grono postaci, które powinny znaleźć się w takim panteonie - kilku wybitnych władców spośród licznych książąt pomorskich, badaczy i naukowców, dowódców itd. Proponuję przyjąć następujące założenia:
- z racji tego, iż Pomorze Gdańskie od końca XIII wieku a Pomorza Zachodnie od połowy XVII stulecia były częściami innych państw, nie bierzemy pod uwagę tak zwanej kwestii "narodowościowej" postaci;
- wyznacznikiem przy wyborze postaci jest ich pochodzenie i silne związki z lub działalność na Kaszubach/Pomorzu
- nie uwzględniamy osób żyjących
- w przypadku postaci mało lub zupełnie nieznanych musimy krótko przedstawić ich dokonania (argumentację, dlaczego osoba ta winna znaleźć się w naszym panteonie).

Za kilka tygodni czy powiedzmy dwa miesiące (koniec października) z Waszych propozycji stworzymy listę, którą poddamy pod osąd użytkowników Portalu.

Mam nadzieję, że tak istotny temat nie przemknie niezauważony a dzięki Waszą aktywność lista propozycji będzie liczyć nie 10 czy 15 ale 100 czy 150 postaci. Warto tu przyjrzeć się własnej okolicy i postaciom, o których pamięta się raptem w parafii czy gminie...

Dla porządku kandydatury i całą dyskusję proponuję przenieść do nowego wątku KP2N
Pendzel
wysłane dnia: 26.8.2011 13:54
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Mit jest właśnie bajędą, które ma tłumaczyć różne zjawiska i pochwalać pewne wzory zachowań. Polecam książkę pt. "Religia Słowian" autorstwa Andrzeja Szyjewskiego, wydawnictwo WAM.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

Stojgniew
wysłane dnia: 25.8.2011 23:31
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Cytat:
Żeby młody Kaszuba chciał być Kaszubą, trzeba dać mu mit, i to atrakcyjny. Kalwaria Kaszubska i Matka Boska może nie wystarczyć. Młodzi nie chcą żyć w skansenie.



Najgorzej tylko jeśli nie serwuje się mitów tylko zwykłe bajędy.
IsabellaK
wysłane dnia: 25.8.2011 23:02
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Z tego co ja wiem to Oboryci i Gryfici pochodzili od 1 i tego samego przodka , dlatego posiadali wspolny herb GRYFA.
Wlasnie otrzymalam wynik dna ,ktory potwierdza to co pisalam wczesniej ze nalezymy do grupy I +L 365. zeby poprawic Panom humer napisze od kogo pochodzimy od Jaxy Gryfity z Miechowa , znalazlam potwierdzenie ze Jaxa z Miechowa i z Kopanicy w Berlinie to 1 i ten sam czlowiek. Niemcy wiedza o tym od dawna ,ostatnie potwierdzenia byly w 1945 roku.
Jaxa naprawde mial na imie Jaschko co znaczy Jan ,lub
Johannes.
Teraz staram sie o badania Oborytoww i Gryfitow.
Zycze milego wieczoru.
Pendzel
wysłane dnia: 25.8.2011 22:02
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Nie określę kryteriów, ponieważ napisałem, iż to mój własny mit, a mity irracjonalne są, nierealne. Nikomu nie każę mówić po kaszubsku, by Kaszubą był, ale jak mówi, to lepiej. Poczucie narodowości jest czymś nieuchwytnym i ciężko w ogóle o nim się wypowiadać. Nie mogę stawiać kryteriów narodowościowych, bo nie jestem do tego upoważniony. Sądzę, iż każdy powinien we własnej duszy odpowiedzieć sobie na pytanie "kim jestem? jaka jest moja tożsamość kulturowa, etniczna, narodowa, państwowa itp., itd. A teraz wróćmy do tematu lepiej, a nie spamujmy.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

Stojgniew
wysłane dnia: 25.8.2011 13:27
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Mit potrzebny od zaraz!
No dobrze. Rozumiem ze stawiasz znak rownosci miedzy Kaszubami, a Pomorzanami. Tylko jakie kryteria uwzgledniasz w tym podziale, jezykowe? Pytam, gdyz obszar etnograficznego Pomorza nie musi odpowiadac granicom politycznym z lat 1038-1112.
Pendzel
wysłane dnia: 24.8.2011 22:14
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Odpowiedź: Jo

PS. Jasna cholera! Zapomniałem, że ten junak z mojego poprzedniego postu to musi dużo chlać i mieć mocną głowę, bo słowiański mit bez tego ani rusz! Wyobrażacie sobie trzeźwego bohatera w pomorskiej puszczy? Ja nie. W końcu kto nie pije, ten ma coś na sumieniu, co pragnie ukryć albo donosiciel.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

Stojgniew
wysłane dnia: 24.8.2011 21:28
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Czyli utożsamiasz Kaszuby z Pomorzem?
(1) 2 3 4 ... 9 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002