Forum
Losowe zdjęcie
Świetlicowy strój kociewski
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Po co komu język kaszubski?

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Alicja
wysłane dnia: 24.10.2008 20:12
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Utrata instynktu samozachowawczego czy hucpa?
Ani hucpa ani brak instynktu... Raczej brak wszechstronnej promocji... (a nawet tzw. "nachalnej promocji" przypisywanej przez niektóre środowiska innym środowiskom) :D


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Kruszynski
wysłane dnia: 24.10.2008 18:54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 30.9.2005
z: Dërszëwò / Ede (Holandia)
Wiadomości: 9
Utrata instynktu samozachowawczego czy hucpa?
Słupscy decydenci promują rozwój niemczyzny na kaszubskim Pomorzu. Wracamy dobrowolnie do czasów Kulturkampfu i III Rzeszy? Czy równie gorliwie promuje się w Słupsku naukę języka macierzystego (kaszubskiego) i ojczystego (polskiego)? W przestrzeni publicznej tego w każdym razie nie słychać: na mieście dominuje kuchenna łacina. Czy gorliwości w nauce niemieckiego towarzyszy przynajmniej refleksja nad brakiem równorzędności traktowania języka polskiego w NIemczech. Wręcz odwrotnie: język polski jest w Niemczech oficjalnie dyskryminowany (http://www.wspolnota-polska.org.pl/index.php?id=kr51101), w małżeństwach mieszanych nawet w domu rodzinnym nie wolno rodzicom rozmawiać z dzieckiem po polsku, a o polsko-języcznych przedszkolach nikt nawet nie odważy się pomyśleć! Czy słupscy decydenci utracili zmysł samozachowawczy czy za judaszowe srebrniki fundują jakąś Kaszubom i Polakom jakąś ohydną hucpę?

wotoch
wysłane dnia: 24.10.2008 12:14
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Po co komu język kaszubski?
Jak podaje gp24.pl w Słupsku powstał drugi dwujęzyczny oddział przedszkolaków, w którym dzieci uczą się codziennie języka niemieckiego. Co najważniejsze, za darmo.
u. Wiecej tu:
http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081023/SLUPSK/441127038
Z tego co mi wiadmomo (temat poruszany był na tym forum) przyjmowano również zgłoszenia na naukę języka kaszubskiego w Słupsku. Rezultat był odmienny mimo ogromnych funduszy jakie można zań otrzymać.
Czy język kaszubski gorszy jest od języka niemieckiego?
CZy może z kaszubką mentalnością i samoświadomością jest coś nie tak. Gdzie są Ci wszyscy prężni działcze regionaliści? Bijcie się w piersi i bierzcie sie za robotę. Furmanką i kubraczkiem wiele nie zwojujecie.
Widząc taki ciągły stan rzeczy należy wprowadzać język kaszubski do przedszkoli a nie ciągle narzekać na programy czy gazety. Tacy młodzi Kaszubi sami sie obronią.
Marek Wantoch Rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

wotoch
wysłane dnia: 24.10.2008 12:13
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Po co komu język kaszubski?
Jak podaje gp24.pl w Słupsku powstał drugi dwujęzyczny oddział przedszkolaków, w którym dzieci uczą się codziennie języka niemieckiego. Co najważniejsze, za darmo.
u. Wiecej tu:
http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081023/SLUPSK/441127038
Z tego co mi wiadmomo (temat poruszany był na tym forum) przyjmowano również zgłoszenia na naukę języka kaszubskiego w Słupsku. Rezultat był odmienny mimo ogromnych funduszy jakie można żąń otrzymać.
Czy język kaszubski gorszy jest od języka niemieckiego?
CZy może z kaszubką mentalnością i samoświadomością jest coś nie tak. Gdzie są Ci wszyscy prężni działcze regionaliści? Bijcie się w piersi i bierzcie sie za robotę. Furmanką i kubraczkiem wiele nie zwojujecie.
Widząc taki ciągły stan rzeczy należy wprowadzać język kaszubski do przedszkoli a nie ciągle narzekać na programy czy gazety. Tacy młodzi Kaszubi sami sie obronią.
Marek Wantoch Rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

dino888
wysłane dnia: 12.9.2008 13:36
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Po co komu język kaszubski?
Dobrze Pani rozumie. Piszę, może nie hiphop, bo nie lubię, może nie fantasy, bo nie potrafię, ale pisze np. wiersze, można je znaleźć na:
www.szadi.blog.pl
zapraszam serdecznie. Poza tym mam dużo planów zwiazanych z rozwojem CSB, no i mam nadzieję że za jakiś czas nie będą to nadal "plany" tylko rzeczywistość.
No i gdy zdarza się okazja, żeby przyczynić się do rozwoju Kaszub, i nie chodzi o pokaz haftu, czy tańców ludowych, to chętnie z niej korzystam.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

Alicja
wysłane dnia: 11.9.2008 22:36
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Po co komu język kaszubski?
Cytat:
Jestem za obowiązkowym językiem kaszubskim w szkołach. Znalazło by się jednak wielu przeciwników, w tym niekaszubów zamieszkujących nasze tereny. Ciekawym rozwiązaniem byłby język kaszubski (jako przedmiot) na tej samej zasadzie co lekcje religii.


Wyjątkowo się z tobą zgadzam :) obowiązkowa nauka kaszubskiego zwłaszcza by się przydała - moim zdaniem - niektórym dyskutantom, którzy głoszą narodowe hasła a kaszubskiego nie znają

A co do przeciwników - głosów krytyki wobec swoich działań nie słyszą tylko głusi oraz ci którzy kompletnie nic nie robią Więc tym się proponuję za bardzo nie przejmować. Mnie też nikt nie pytał o to czy chcę uczyć się matematyki i w liceum przez nią bywałam zagrożona.

Cytat:
A poza tym dla ochrony języka warto by było działać tak, by język ów był przydatny nie tylko dla historyków. Powstawać mogłyby książki z gatunku fantasy, hiphopowe teksty, pisane mową kaszubską. Warto by było odświeżyć nieco język kaszubski.


A oczywiście! Rozumiem że bierzesz się do pisania, a nie tylko "pracujesz palcem wskazującym"?


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

wotoch
wysłane dnia: 11.9.2008 14:42
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Po co komu język kaszubski?
Jak podaje portal wp.pl dwujęzyczne dzieci częściej się jąkają.
Zajrzyj tu:
http://kobieta.wp.pl/kat,26337,wid,10347275,title,Dwujezyczne-dzieci-czesciej-sie-jakaja,wiadomosc.html

Czy dotyczy to również Kaszubów w młodym wieku?
Marek Wantoch Rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

czorny_pjoter
wysłane dnia: 18.1.2008 9:09
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 1.6.2007
z: Gdynia
Wiadomości: 29
Re: Po co komu język kaszubski?
mam podobne zdanie - język kaszubski sam z siebie nie przetrwa. Tak jak jeden udział polskich piłkarzy w finałach MŚ wzmacnia dużo bardziej patriotyzm polski niż 100 godzin wychowania patriotycznego (ktoś jeszcze pamięta Wielkiego Romana?), tak samo nie wystarczy zadekretować naukę kaszubskiego. Trzeba się (dużo) bardziej postarać.

--
mojekaszuby


----------------
--
blog.mojekaszuby.pl

dino888
wysłane dnia: 16.1.2008 21:10
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Po co komu język kaszubski?
Jestem za obowiązkowym językiem kaszubskim w szkołach. Znalazło by się jednak wielu przeciwników, w tym niekaszubów zamieszkujących nasze tereny. Ciekawym rozwiązaniem byłby język kaszubski (jako przedmiot) na tej samej zasadzie co lekcje religii. A poza tym dla ochrony języka warto by było działać tak, by język ów był przydatny nie tylko dla historyków. Powstawać mogłyby książki z gatunku fantasy, hiphopowe teksty, pisane mową kaszubską. Warto by było odświeżyć nieco język kaszubski.
Jupcew
wysłane dnia: 5.12.2007 4:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Po co komu język kaszubski?
Język kaszubski sam z siebie nie przetrwa. Potrzebna jest idea i siła, która wiąże się z tą ideą. Ludzie, muszą być dumni z tego, że używają tego języka. Duma jest pochodną osiągnięć na polu naukowym, gospodarczym i kulturalnym Pomorza. Doskonale wiemy, że wiele osób wstydzi się używać kaszubskiego pomimo dobrej znajomości bo to synonim bycia czymś gorszym. Nie jest to jakieś lokalne odkrycie. Serbołużyczanie mają identyczny problem. Ja znam problematyką związaną ze Szkocją, bo w tym roku rozmawialem z kilkoma Szkotami w kwestii doświadczeń z utrzymaniem tożsamości. Większość Szkotów używa bardzo zmienionego historycznie jezyka angielskiego, jednak uważają ten język za język szkocki i mamy tutaj identyczne zjawisko jak w Polsce, gdzie są jeszcze tacy, którzy uważają język kaszubski za dialekt polskiego. Do tego mamy oryginalny język historycznych Szkotów czyli gaelicki , ktorego używa znacznie mniejsza liczba ludności niż Kaszubi kaszubskojęzyczni. Nikt jednak nie bredzi, że tylko te 15000 tys osób to prawdziwi Szkoci, bo Szkotów łączy mentalność, tradycja, kultura i przestrzeń historyczno-terytorialna. Zgadzam się zatem z Tomkiem Piechowskim, choć uważam, że jeżeli to możliwe trzeba uczyć języka kaszubskiego.
(1) 2 3 4 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002