Forum
Losowe zdjęcie
23.07.2011 XIII Zjazd Kaszubów Lębork: Pochód
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     analiza cdn

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Alicja
wysłane dnia: 29.3.2009 15:31
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: analiza cdn
Dobra, to zacznijmy jeszcze raz od początku.
Który z dialektów (lub gwar) chcesz analizować? Wybór należy do ciebie.
Osobiście polecam półwysep helski, ziemię pucką albo Zabory, bo tam bardzo wyraźnie widać różnicę między normatywem kaszubskim a dialektem.


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

reniszyn
wysłane dnia: 29.3.2009 15:49
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.3.2009
z:
Wiadomości: 6
Re: analiza cdn
Witaj! Chyba się już pogubiłem całkowicie. Sądziłem że występują w języku kaszubskim uniwersalne cechy gwarowe. Teraz o ile się nie myle z Twojej wiadomości wynika że zależne to jest od regionu Kaszub?
Chciałbym przeanalizować jakikolwiek tekst pisany językiem kaszubskim.
Jupcew
wysłane dnia: 29.3.2009 16:17
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: analiza cdn
Wydaje mi się, że mylisz pojęcia gwary i języka czy dialektu. Język kaszubski jest inny od języka polskiego, tak jak polski od słowackiego. Jakie chcesz usystematyzowane odrębności gwarowe w przypadku gdy język kaszubski nie jest gwarą języka polskiego. Możesz sobie szukać odrębności gwarowych w stosunku do literackiego języka polskiego w Wielkopolsce czy na Podlasiu. To tak jakbym szukał w jezyku rosyjski odrębności gwarowych w stosunku do języka polskiego. Musisz najpierw zreflektować pojęcia systematyki językowej, bo hasło "język kaszubski" nie jest pojęciem potocznym.
kaper
wysłane dnia: 29.3.2009 16:19
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 30.7.2003
z:
Wiadomości: 7
Re: analiza cdn
Przestańcie sobie dworować z biednego ucznia, który miał pecha, że wziął sobie temat, na który nie ma gotowca w internecie. Teraz będzie musiał albo popracować samodzielnie, albo wybrać nowy temat - zrozumcie to!
bcirocka
wysłane dnia: 29.3.2009 16:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: analiza cdn
Nikt tu sobie nie żartuje z ucznia, próbujemy mu pomóc.

Chłopak pewnie wziął ten temat z jakiegoś wykazu tematów maturalnych... A temat został błędnie sformułowany przez kogoś, kto uważa kaszubski za gwarę języka polskiego; przecież nawet wśród językoznawców zdarzają się "fachowcy", którzy wciąż tak utrzymują.
Chyba Jerk (?) wspominał na naszym forum o jakimś obowiązującym podręczniku akademickim autorstwa, bodajże, Pani Maćkiewicz i kogoś jeszcze z UG, w którym autorzy podtrzymują taką tezę :(
reniszyn
wysłane dnia: 29.3.2009 18:28
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.3.2009
z:
Wiadomości: 6
Re: analiza cdn
Wybaczcie, że rozpętałem taką burzę ale wszystko wynika z mojej niewiedzy. Wybrałem temat z wykazu tematów maturalnych i brzmi on następująco ; CECHY GWAROWE CHARAKTERYSTYCZNE DLA JĘZYKA WYBRANEGO REGIONU POLSKI. OMÓW NA PRZYKŁADZIE CELOWO DOBRANEGO TEKSTU.
Wynika z niego, że Polska dzieli się na regiony, w których występują języki inne niż ogólnie przyjęty - j. polski. Zacząłem więc poszukiwać takowego regionu. Jako takiego podziału Polski na regiony nie znalazłem. Najogólniejszym podziałem są województwa, jednak nie sprawdza się w tym wypadku występowania odrębnego języka na całej szerokości terytorium. Odnalazłem więc podziały dialektologów, którzy - o ile się nie mylę wyznaczają umowne terytorium na którym występują gwary, dialekty (te pojęcia używa się zamiennie jednak często są traktowane jako różne - ja sam nie wiem jak je interpretować). Jednym z takich terytoriów są Kaszuby, na terenie których istnieje gwara kaszubska traktowana współcześnie jako odrębny język dzięki odrębnościom fonetycznym i leksykalnym (reguluje to nawet ustawa). Zatem, jeśli kaszubski jest gwarą, a tak pozwalam sobie pisać ponieważ definicja encyklopedyczna mówi, że gwara to terytorialna odmiana języka to jeśli chciałbym wyznaczyć z tekstu pisanego kaszubskim językiem cechy gwarowe charakterystyczne dla niego to jest to możliwe? Czy się mylę? Proszę jednak o odpowiedzi poparte konkretną wiedzą. Osobiste przekonania nie zgadzają się zawsze z opiniami językoznawców. Ja sam nim nie jestem więc wybaczcie jeśli w mojej wypowiedzi pojawiają się błędy
sgeppert
wysłane dnia: 29.3.2009 18:33
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: analiza cdn
Językoznawca Hanna Popowska-Taborska stwierdziła, że dyskusja nad nazwaniem kaszubszczyzny jezykiem bądź gwarą, ma charakter pozanaukowy. Z punktu widzenia językoznawców, pozycja dialektu (-ów) kaszubskiego na tle słowiańszczyzny jest od dawna dobrze znana i nazwanie kaszubszczyzny tak czy śmak nie zmienia jej językoznawczego statusu. W badaniach, najpierw międzywojennych F. Lorentza, potem powojennych w wyniku których powstał Atlas Językowy kaszubszczyzny, wyróżniono kilkadziesiąt gwar kaszubskich. Do polskiej literatury naukowej określenie "język kaszubski" wprowadził pod koniec XIX w. Stefan Ramułt, publikując Słownik języka pomorskiego czyli kaszubskiego. Obowiązująca obecnie ustawa "mniejszościowa" określa kaszubszczyznę jako język i obejmuje go ochroną.

Skoro już zabrałeś się za ten kaszubski, to proponuję, żebyś przedstawił krótko dyskusje nad jego nazewniczym statusem, po czym scharakteryzował go na przykładzie literackiego Ojcze Nasz, ewentualnie wspominając, że jest to tekst literacki, zatem różniący się od mowy "ludowej". Moim zdaniem nie ma tu sensu zagłębiać się w dywagacje nad wewnętrznym zróżnicowaniem kaszubszczyzny.


----------------
Stanisław Geppert

reniszyn
wysłane dnia: 29.3.2009 18:44
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.3.2009
z:
Wiadomości: 6
Re: analiza cdn
Problem w tym, że ja nie potrafie przeanalizować żadnego tekstu kaszubskiego. Nie wiem jakie zasady fleksyjne i leksykalne mają miejsce chociażby w modlitwie Ojcze Nasz. Samo zrozumienie pojęc leksyka i fleksja jest dla mnie bardzo trudne.
Jupcew
wysłane dnia: 29.3.2009 18:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: analiza cdn
Dla mnie temat jest jasny, chodzi o regionalne cechy gwarowe języka polskiego. Temat jest ograniczony do języka polskiego . Oczywiście pomysł z gwarą kociewską jako gwarą jezyka polskiego o cechach języka kaszubskiego jest dobry i ciekawy. Osobiście myślę, że temat, który pierwotnie chciałeś poruszyć może okazac się za ambitny także dla nauczyciela.
reniszyn
wysłane dnia: 29.3.2009 18:56
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.3.2009
z:
Wiadomości: 6
Re: analiza cdn
Wydaje mi się, że jednak Pan błędnie rozumie temat. Dla jasności powtórze go. Cechy gwarowe charakterystyczne dla języka wybranego regionu Polski. Omów na przykładzie tekstu.
Regionem więc mającym swój język są Kaszuby. Więc muszę omówic cechy gwarowe tego języka - jezyka kaszubskiego na przykładzie tekstu. Może po prostu ten temat jest zle zformuowany?
(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002