Forum
Losowe zdjęcie
VII Zjazd Kaszubów  37
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Zmarł ostatni biskup chełmiński

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
goch
wysłane dnia: 18.10.2009 14:53
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.8.2004
z: Czersk- Słupsk - Borowy Młyn
Wiadomości: 147
Zmarł ostatni biskup chełmiński
Zmarł (16.10.2009 r.) abp Marian Przykucki
-ostatni biskup chełmiński. Miał 85 lat.


Diecezja chełmińska istniała przeszło 750 lat. Jej kontynuatorką są m.in. obecne diecezję pelplińska, toruńska i elbląska, erygowane w 1992 r. przez Jana Pawła II.

Abp Marian Przykucki pochodził z ziemi poznańskiej, urodził się w 1924 r. w Skokach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 r. w katedrze poznańskiej z rąk abp. Walentego Dymka. Przez cztery lata był wikariuszem w Chodzieży, Wolsztynie i Poznaniu. W latach 1954-56 pełnił funkcję sekretarza i kapelana abp. Dymka, a w latach 1957-73 abp. Antoniego Baraniaka. Sakrę biskupią przyjął w Poznaniu w 1974 r. z rąk abp. Baraniaka. Jego dewizą biskupią było zawołanie "Błogosławieni pokój czyniący". Do 1981 r. był biskupem pomocniczym diecezji poznańskiej, a w latach 1981-92 ordynariuszem chełmińskim. Potem zarządzał metropolią szczecińsko-kamieńską. W 1999 r. przeszedł na emeryturę. (tz – za GW. Toruń)


***

Z wielkim żalem my Kaszubi z Goch z parafii Borowy Młyn, Brzeźno Szlacheckie , Lipnica, Zapceń i Borzyszkowy przyjęliśmy wiadomość o Twojej śmierci. Żegnamy Cię nasz były Pasterzu Chełmiński, pamiętając z wdzięcznością, kiedy to w trudnych dla całego naszego narodu polskiego latach 80 XX wieku – dni „stanu wojennego”, patronowałeś naszym patriotycznym przedsięwzięciom umacniającym narodowego – polskiego i regionalnego – kaszubskiego ducha trwania i wiary.

Wdzięczni jesteśmy, że nobilitowałeś naszą kaszubską historię i tradycję m.in. wyświęcając w 1983 roku w 300 setną rocznicę zwycięskiej Bitwy pod Wiedniem” obelisk „Kaszubi pod Wiedniem”, jaki wznieśliśmy w Brzeźnie Szlacheckim, a w 1985 roku w Borowym Młynie – tablice upamiętniającą naszych przodków, którzy w 1920 roku w wygranej przez siebie „Wojnie palikowej” o 10 km. na zachód odepchnęli przebiegający przez Gochy odcinek granicy odrodzonej po zaborach II RP.

Wdzięczni jesteśmy za wszystkie wskazówki i pomoc, jakiej udzielałeś naszym poczynaniom intelektualnym, będąc współorganizatorem a przede wszystkim gospodarzem kolejnych – o szerokiej formuje społeczno historycznej - Spotkań Pelplińskich, jakie odbywały się przy Twoim udziale w tamtejszym seminarium

Dziękujemy Ci, że w 2006 roku przyjąłeś nadane Ci przez naszą skromną, lokalną Fundacje „Naji Gochë” - wyróżnienia: Wielką Bazunę za, jak to w laudacji napisaliśmy - Twój wielki wkład w umocnienie naszej regionalnej tożsamości za przykład i możliwość czynienia wspólnie z Tobą, społecznego dobra, które swoim życiem czyniłeś, realizując swoje kapłańskie posłannictwo, które na początku swej drogi zawarłeś w haśle swej biskupiej posługi, że „Błogosławieni czyniący pokój”.

Wieczny òdpòczink dôj jemù Panie, a widniô wiekùjistô niech jemù swiécy na wieczni wieków . Amen.

Zbigniew Talewski
Fundacja i magazyn regionalny
Naji Gochë
Borowy Młyn/Słupsk 18.10.2009 r.


----------------
„Nigde do zgube
Nie przyńdą Kaszube
Marsz, marsz za wrodziem!
Me trzymome z Bodziem..."
(H. Derdowski – Hymn
Kaszubski)
Pisownia m.in. za "Muzyka Kasz...

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002