Forum
Losowe zdjęcie
06.07.16 Odpust w Sianowie 19
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Logo Kaszëbë

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
slowk
wysłane dnia: 15.1.2011 23:16
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.5.2007
z: Lëzëno/Wejrowò
Wiadomości: 140
Logo Kaszëbë
Witam serdecznie
Dziwnie się czuję, kiedy piszę na tym portalu w innym języku, ale tym razem zrobię wyjątek. Zauważyłem i to na naszym najbliższy terenie, że wartość nazwy 'Kaszuby" została zauważona i to w dość nieoczekiwanej dziedzinie, a mianowicie w sporcie. Czy może inni też odnajdą u siebie przedsięwzięcia, w których nazwa "Kaszuby" stanowi pewną kulturalną czy też marketingową wartość. Poniżej skopiowany tekst o tym przedsięwzięciu.


Gminny Ośrodek Sportu, Rekreacji i Turystyki Luzino oraz Kaszubskie Towarzystwo Sportowo – Kulturalne w Hali Widowiskowo-Sportowej GOSRiT w Luzinie organizują cykl Ogólnopolskich Turniejów Kaszub Cup dla młodzieżowych klubów piłkarskich. .
Udział w 7 edycjach potwierdziły już czołowe ośrodki szkolenia młodych piłkarzy z Lechią Gdańsk, Arką Gdynia, Bałtykiem Gdynia na czele. Swój udział w turniejach zapowiedziały również kluby z innych regionów kraju oraz ze Szwecji i Białorusi. Specjalnie dla podniesienia prestiżu tego cyklu zostaną zaproszone na turniej gwiazdy pomorskiego futbolu miedzy innymi: Bartosz Ława - kapitan Arki Gdynia, Karol Piątek-kapitan Lechii Gdańsk, Grzegorz Szamotulski - bramkarz Jagiellonii Białystok (były reprezentant Polski), Marcin Martyniuk –kapitan Bałtyku Gdynia, Michał Chamera-bramkarz Bałtyku Gdynia, którzy oprócz swojej obecności na turniejach ufundowali dla młodych piłkarzy nagrody indywidualne.
Patronami honorowymi cyklu turniejów są: Wójt Gminy Luzino- Pan Jarosław Wejer, Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Jan Kozłowski, Józef Reszke- Starosta Wejherowski, Pan Artur Jabłoński Prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, którzy również są fundatorami nagród dla uczestników zawodów..
Ponadto oprócz mediów lokalnych, ( TTM Chopin, Panorama Powiatu, Radio Kaszebe,Sportowekaszuby.pl, Express Powiatu) które objęły imprezę patronatem medialnym , informację o turniejach zamieszczać będzie Gazeta Wyborcza oraz TVP 3.


----------------
Słôwk Klas




http://www.rekreacjanakaszubach.bo.pl/

Jark
wysłane dnia: 16.1.2011 16:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Logo Kaszëbë
Nie powinieneś się dziwić, ale cieszyć! Folklorystyczne promowanie Kaszub już wyczerpało swoje możliwości - ile może być krawatów w kwiatki, zespołów pieśni i tańca, konkursów haftu i jarmarków? Nigdy nie zabraknie tych, którzy kaszubszczyznę utożsamiają z folklorem. Ale przecież gołym okiem widać, że taka forma przekazu nie dociera do coraz większej części naszego społeczeństwa.

Niech będą więc Kaszuby jako nazwa i pojęcie umieszczane możliwie wszędzie - w sporcie, nauce, gospodarce, handlu i, Bóg Jeden raczy wiedzieć, jeszcze gdzie. I nie ważne, że czasem pełnią rolę listka figowego albo taniego hasła reklamowego. To może nakręcić modę na kaszubskość... Przemyślane działania niewielkiej grupy intelektualistów w końcu XIX wieku stworzyli modę na góry i górali. O jej niesłabnącej sile możemy się przekonać dziś na każdym kroku, hej! Może i nam się uda?
pienczke
wysłane dnia: 18.1.2011 10:22
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Logo Kaszëbë
O jedno miejsce dla nazwy "Kaszuby" też warto powalczyć - o obecność w prognozach pogody. Niby nic a jednak dzień po dniu kilkukrotnie słyszymy z mediów krótki przegląd geografii Polski i niestety jest to geografia w której Kaszuby nie istnieją. warszawskie media w ogóle lansują specyficzną geografię w której Polska składa się zwykle z bliżej nieokreślonego "Centrum" równie nieokreślonego "Wybrzeża", "Gór" oraz, "Wschodu" i "Kresów Zachodnich" oraz "Niziny Szczecińskiej". Bywa też poprawniej , Śląsk, Warmia , Mazury ale nawet wtedy rzadko pojawia się Pomorze a nigdy Kaszuby, a zwykle też zostaje mityczne "Centrum"

(Dla sprawiedliwości - Jedynym medium, które zajmują sie pogodą "na Kaszubach" jest oczywiście Radio Kaszebe, a w Radio Gdańsk nie używają słowa 'Wybrzeże' a 'Pomorze' -ale to zdecydowanie za mało. Media co do zasady są niestety warszawskie)

Częstotliwość i ilosć przekazu związanego z prognozami jest tak znaczna że, śmiem twierdzić, ma istotne znaczenie dla sposobu postrzegania przez Polaków swojej przestrzeni. Myślę, że warto o to powalczyć. W mediach i może Radzie Języka Polskiego? Indywidualnie i być może zbiorowo jako zrzeszenie, portal?

Jako nieczłonek Zrzeszenia samowolnie wysłałem kiedyś kilka maili do różnych redakcji i zauważyłem że taka pisanina potrafi odnieść skutek. Przez pewien czas po tej korespondencji jedno radio (radio Maryja) przez pewien czas nie używało słowa "Wybrzeże", ale potem wszystko wróciło do normy.

Dobrze byłoby i dla nas Kaszubów i dla naszej pozycji w świadomości Polaków, gdyby telewizyjni i radiowi meteorolodzy przypominali Polakom, że wieje i śnieży na Kaszubach a nie tylko na anonimowym, niesprecyzowanym i ahistorycznym "Wybrzeżu". Zwłaszcza, że i klimatycznie nasz region jest naprawdę odrębny.


----------------

czorny_pjoter
wysłane dnia: 18.1.2011 13:54
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 1.6.2007
z: Gdynia
Wiadomości: 29
Re: Logo Kaszëbë
kilka dni temu zwróciło moją uwagę, ze Jarosław Kret w swojej prognozie użył właśnie słowa 'Kaszuby', zamiast zwykłego 'Pomorza Gdańskiego' czy 'Wybrzeża'.
Teraz przypuszczam, że mógł to być efekt monitów samowolnego nieczłonka.


----------------
--
blog.mojekaszuby.pl

bcirocka
wysłane dnia: 7.2.2011 20:39
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Logo Kaszëbë
Monity mogą mieć moc...
Wracając do tematu głównego, czyli logo Kaszuby. Nie wszystkie przypadki posłużenia się słowem "Kaszuby" przyjmuję z aplauzem. Podczas moich sieciowych wędrówek trafiłam na przykład na stronę Wolne Kaszuby (Forum wolnego słowa i wolnej myśli) i nie jestem nią zachwycona, mówiąc eufemistycznie :)
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002