Forum
Losowe zdjęcie
Opłatek ZKP 2006  7
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Specialite de la maison Cachoube - Bonkowski sote!

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Jark
wysłane dnia: 4.6.2011 17:31
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Specialite de la maison Cachoube - Bonkowski sote!
W piątkowym wydaniu Gościa Rumskiego (dodatek do Dziennika Bałtyckiego) z 3 czerwca 2011 rok, na siódmej stronie ukazało się ogłoszenie Polaka Kaszuby Waldemara Bonkowskiego. Co ciekawe - ukazało się jako reklama! Jesienią mamy wybory parlamentarne, ale to chyba jeszcze nie kampania wyborcza. Tym bardziej, że całość dotyczy Kaszubów!

Treść ogłoszenia z grubsza nie odbiega od tego co W.B. prezentuje przy każdej okazji na swoim transparencie. W ogłoszeniu tym razem przykleja także kaszubskim działaczom (pisanym w cudzysłowie) kolorowe łatki - separatystów, zdrajców i renegatów. Kreśli przy tym jakiś cudowny, wyimaginowany obraz Kaszub spływających dzięki Polsce mlekiem i miodem. Cytując W.B. mamy: kaszubskie radio, tv, język w szkołach i urzędach oraz kaszubskie nazwy miejscowości itd. Ciekaw jestem co zlecający ogłoszenie pobiera lub gdzie mieszka. Chętnie bym zobaczy te dziwy na własne oczy. Wychodzi na to, że zalewa nas fala kaszubszczyzny w radiu i telewizji a Polacy mieszkający na Kaszubach mogą czuć się dyskryminowani, bo gdzie nie spojrzeć wszystko kaszubskie, także szkoła i urzędy. Po prostu bez znajomości kaszubskiego życie stało się udręką...

Początkowo chciałem tu przytoczyć także inne stwierdzenia i je przeanalizować, ale poziom abstrakcji i oderwania od rzeczywistości sprawił iż nie jestem na siłach mierzyć się z takim dictum. Z jednej strony sprawa jest kuriozalna i śmieszna, z drugiej strony jednak - w jakim świetle takie treści stawiają Kaszubów? Zaangażowani w sprawy regionalne biorą od dawna na Bonkowskiego poprawkę. A reszta potencjalnych odbiorców tego ogłoszenia? Co ktoś niezorientowany pomyśli o Kaszubach, o "działaczach" regionalnych?

Czy każdy może podać się za Kaszubę i opowiadać niestworzone rzeczy lub toczyć wojny z wiatrakami w obronie przyszłości Kaszub?
Czy zwolennikom narodowości kaszubskiej można przykleić bezkarnie każdą etykietę?
Jak walczyć z oczywistymi nieprawdami głoszonymi publicznie (choćby za własne lub partyjne pieniądze)?
Kmicic
wysłane dnia: 4.6.2011 21:01
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: Specialite de la maison Cachoube - Bonkowski sote!
Jaki z Waldemara Bonkowskiego Kaszuba???Separatystą, zdrajcą i renegatem, to on chyba jest. Kiedyś oglądałem i słuchałem tego pana w TV Gdańsk. To było bardzo żałosne wystąpienie. Dlatego osobiście biorę na niego BARDZO WIELKĄ poprawkę. Nie wiem jak walczyc z tymi nieprawdami. Przypomniało mi się w tej chwili stare, mądre arabskie przysłowie. Cytuję: "Psy szczekają, karawana idzie dalej"...


----------------
Tadeùsz

Tites
wysłane dnia: 4.7.2011 22:37
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Specialite de la maison Cachoube - Bonkowski sote!
Robiące dzysô przëzérk gazétów móm cos taczégò nalazłé:

òbwieszczenié

Kmicic
wysłane dnia: 5.7.2011 20:31
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: Specialite de la maison Cachoube - Bonkowski sote!
Bracynowie Kaszëbi! Niech Wasta Bóg bróni naju przed lëdzama pòkroju Bonkowskiego Waldemara...


----------------
Tadeùsz

Pendzel
wysłane dnia: 5.7.2011 20:44
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Specialite de la maison Cachoube - Bonkowski sote!
Chcesz, Mateùszu, aby ludzie się podusili ze śmiechu? Dla mnie to jednakowoż bardziej smutne aniżeli śmieszne, ponieważ jak wyżej zauważono, ten pan psuje swoją osobą i słowami wizerunek całych Kaszub. Ale sądzę, iż z Kaszubami jest inaczej niż z Polakami. Kłócimy się między sobą, co raczej nam nadaje rozmachu i napędza, wynajdujemy coraz lepsze sposoby radzenia sobie z przeciwnościami. Jednak kiedy zaatakowałby nas ktoś obcy, to byśmy się nie zjednoczyli jak Polacy, bo jesteśmy zbyt uparci.
Teraz coś, co przemawia za tym panem, lecz tylko częściowo. Myślenie "kadencyjne" sam ganię, bo jestem ideowcem i moje strategie nie kończą się wraz ze zmianą władz. Należy jednak dostosować się do rządzących i do ich planów. Należy takie przedsięwzięcia podejmować, które pasują i działaczom, i rządzącym. Spieranie się z nimi może tylko doprowadzić do stagnacji. Owszem, własne zdanie należy mieć, lecz przedstawić je można w taki sposób, że spodoba się nawet przeciwnikom politycznym. Giętka, słaba trawa się nie złamie, a sztywne potężne drzewo tak.
I nie żadnego merytorycznego argumentu, aby uznawać mię za separatystę. Jestem za większą autonomią regionów (wszystkich), rozróżniam narodowość od państwowości, a także przynależność etniczną. Jestem tolerancyjny wobec każdej nacji, wyznania czy też ideologii. Czy to oznacza, że jestem nazistą pochodzenia, np. romskiego, gejem i np. świadkiem Jehowy, który pragnie utworzyć Związek Zjednoczonych Republik Kaszubskich? Nie, po prostu akceptowałbym istnienie takiej osoby i dyskutowałbym z nią na temat jej poglądów, lecz nie próbowałbym szkalować jej publicznie ani obrażać. Panie Bonkowski. Trochę pomyślunku, zanim zacznie pan o kimś pisać kłamstwa, bo, jak wierzą hinduiści, wszystko do nas wraca ze zdwojoną siłą. Ja hinduizmu nie wyznaję, lecz takich ludzi jest na świecie więcej niż miliard ergo liczyłbym się z ich zdaniem.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

Tites
wysłane dnia: 5.7.2011 22:17
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Specialite de la maison Cachoube - Bonkowski sote!
Pendzel napisał:
Jednak kiedy zaatakowałby nas ktoś obcy, to byśmy się nie zjednoczyli jak Polacy, bo jesteśmy zbyt uparci.

Chciałbym Cię zapewnić, że w tym wypadku jesteś w błędzie - co mam nadzieję, jest też dla Ciebie, Sławekù, dobrą informacją, bo czasem warto być w błędzie. Na to swoje zdanie podam przykład, jakim była niedawna konferencja w Krokowej, na której występował pewien pan profesor, mówiąc o tym, jaki to język kaszubski nie jest wsiowy i nie ma szans na nic więcej poza gwarą bądź dialektem - nie istnieje urzędowo, internetowo, nie ma szans na stanowienie elementu literatury pięknej, nie jest mową, którą można dziś się porozumiewać, itd. Efektem jego przemówienia było jednoznaczne połączenie licznych "kaszubskich rozłamów" - gdyż na sali zgromadzili się Kaszubi o różnych poglądach, jednak na taki głos zjednoczyli się i mieli jedno zdanie i jeden cel. O całej sytuacji można poczytać w czerwcowej "Pomeranii".

Wierã, że wòlisz, cobë pò kaszëbskù to Cë napisac? Kò téż to zrozmiejësz, doch jo? ;) Z pòzdrówkã!
Pendzel
wysłane dnia: 6.7.2011 1:09
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Specialite de la maison Cachoube - Bonkowski sote!
Masz rację. Cieszę się, iż w błędnym przekonaniu tkwiłem. Aczkolwiek czytałem o tym wystąpieniu i raczej podzielam pogląd osoby (nie pamiętam kogo), która pisała na niniejszym forum, że słuchacze nie do końca zrozumieli się z mówcą, co mogło wynikać z rozbieżnych paradygmatów myśli. Kaszubi ci przyjęli, niepotrzebnie według mnie, pozycję atakowanego, kiedy ataku rzeczywiście nie było. Emocje należy na wodzy trzymać w czasie jakichkolwiek publicznych wystąpień, oracji, wykładów, seminariów itp. Lepiej po takim wydarzeniu na spokojnie spytać się autora, co miał na myśli, jakich skrótów myślowych użył, co obrał sobie za cel. Jednak teraz zszedłem z tematu.
Co do tego ogłoszenia z Polski Dziennika Bałtyckiego, to też je widziałem i zrobiło mi się wstyd za tego pana Bonkowskiego. Będę o nim pisał pan, ponieważ należy szanować każdego i z racji różnicy wiekowej między nim a mną. Pokonajmy go tym, czego on nie posiada - zrozumieniem i tolerancją. W końcu zobaczy, że patrzył na wszystko przez brudne okulary i zrzuci z oczu klapki.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

Tites
wysłane dnia: 6.7.2011 8:31
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Specialite de la maison Cachoube - Bonkowski sote!
Môsz prôwdã pòczëstny drëchù!

Wierã nie bëło to jaczi atakòwónié, równak z kòrbiónków z jinszyma lëdzama (co tam mielë bëté) móm czëté, że arogancjã òd negò profesóra dało sã czëc.

Co do òbwieszczeniów w. Bónkòwsczégò... Pùczi co sã ùsmiéchóm do te, równak corôzka wicy razë zaczinóm ò tim mëszlec w "słowiańsczim" zorce ... Kò pisóny słowò je nôwôżniszé! Czej tak w gazéce napisalë tej tak gwësno je!
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 6.7.2011 12:12
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Specialite de la maison Cachoube - Bonkowski sote!
Kò równak më Słowiónie mielë jesmë bez stalata dosc głãbòk w... pòczëstnoscë pisóné słowò (przënômni jesz nicht ni mô nalazlé starosłowiańsczich runów) ;D

A taczi ôrt mësleniégò to je jesz chòba z nëch bëlnëch przedwòjennëch czasów, czej nie drëkòwelë kóżdégò ë co bële kòmù plëna na jãzëk przëniese!
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002