Forum
Losowe zdjęcie
Cmentarz - rosyjskie ogrodzenia (2559)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem”

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
GDUNSKeKASZEBE
wysłane dnia: 21.12.2011 19:08
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 119
„Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem”
Czy to prawda? Słowa te niejednokrotnie propagowane przez ZK-P. Czy słusznie robią, że w imieniu wszystkich się wypowiadają, gdzie zdecydowana większość, jest chyba Kaszubą tylko i wyłącznie...
Mestwin
wysłane dnia: 21.12.2011 19:17
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 17.11.2011
z:
Wiadomości: 77
Re: „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem”
Oj chyba dobrze, w końcu statystycznie ponad 99% osób pochodzenia kaszubskiego i ponad 90% podających swój język jako kaszubski zadeklarowało w 2001 roku narodowość polską. To mówi samo za siebie.
Tites
wysłane dnia: 21.12.2011 22:34
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem”
Ludzie mogą tak uważać - mamy wolność myśli, etc. - jednak błąd rzeczowy wkradł się przy promocji tego hasła, ponieważ nie były to słowa Floriana Ceynowy. Hasło promował szczególnie lęborski 'part' Zrzeszenia, w związku z obchodami roku F. Ceynowy, XIII Zjazdem Kaszubów czy konkursami w Lęborku.

Co do tego kto się kim czuje, a kto jak się zadeklarował, miałbym trochę dystansu. Nie mówię, że o niczym to nie świadczy, ale rzucanie liczbą 99% jako Kaszubów-Polaków to mit stworzony przez profesorów-kaszubistów, rozsiany przez Wikipedię i użytkowników takich jak Svantobor na YT. Wszystko oparte oczywiście na badaniach Mordawskiego. Tylko na ile te badania mogą być faktycznie przyjmowane - zachęcam do ich analizy, szczególnie sposobu kategoryzowania Kaszubów. Sama Wikipedia (np. anglojęzyczna) podaje również 50 tys. osób jako Kaszubów - wtedy zgadzałoby się, że 10% z nich w 2002 zadeklarowało kaszubską narodowość. Trzeba jednak pamiętać, że ówcześnie popełniano podobne 'błędy' jak w tegorocznym spisie, może z mniejszą świadomością - na pytania o język, bądź narodowość automatycznie wpisywano 'polski'. W tym roku wielu Kaszubów zwróciło na to uwagę, aby siebie tam określić tak, jak się czuje, i nic, jak czekać na wyniki w ciągu jeszcze pół roku.
Mestwin
wysłane dnia: 21.12.2011 23:20
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 17.11.2011
z:
Wiadomości: 77
Re: „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem”
A skąd wiesz, że "wpisywano automatycznie"? Mnożymy zarzuty ale tak troszkę bez dowodów.

Oczywiście żaden spis nigdy nie będzie idealny. Możemy dwoić i troić i mnożyć problemy, szukać setek różnych wytłumaczeń i usprawiedliwień ale liczby pozostaną. I patrząc na to z drugiej strony - przyjmijmy już, że istotnie o wpis narodowości "kaszubskiej" trzeba bylo troszkę powalczyć, postarać się, dopilnować tego. Jeśli tak to czyniły to osoby które faktycznie świadomie z góry wiedziały co wpisać. Więc takich osób które istotnie postarały się i przebrnęły przez wszystkie niby-kruczki i świadomie wybrały narodowość kaszubską jest 5000, z czego część to na pewno nie są sami "tylko Kaszubi".

Jeżeli ktoś nie jest idiotą i dobrze wie kim jest. Ma określoną tożsamość to nie weźmie tego co "podsuną mu" pod nos na talerzu. Jeśli ktoś kategorycznie nie uważa się za Polaka to w rubryce "narodowość" nie wpisze "polska". Więc sama już rozbieżność między liczbą użytkowników języka kaszubskiego a narodowości jest rażąca.
CzDark
wysłane dnia: 22.12.2011 0:00
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem”
Nôsmiesznieszi je to jëż do mie latos niżódén rechméster nie zawitôł. Jô jem dbë jëż chtos wzął piniądze za spis, a w tôfle wpisôł "jak ù wszëtczich".

Mòże to ë fejn. Dlô mie spisënk to socjalisticznô deja.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Tites
wysłane dnia: 22.12.2011 1:10
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem”
Wystarczyło śledzić strony, które informowały o tegorocznym spisie, gdzie były możliwości dodawania komentarzy bez potrzeby rejestracji. Poza tym opowiadania ludzi same za siebie świadczą. Wielu nawet nie wiedziało, że można wybrać jakąkolwiek narodowość - choćby moi sąsiedzi, mimo, że gmina należy do jednej z tych 'arcykaszubskich'. Liczby pozostaną, oczywiście, ale liczba ~5100 osób także pozostawia pewne świadectwo. Na początku był jeden Ceynowa, później dwóch Młodokaszubów, garstka Zrzeszińców, kolejna nieco później... A w 2002 roku już 5062 zadeklarowało, że jednak czują się stanowczo Kaszubami.
A na jakiej podstawie uważa Pan, że z tych osób część to nie są "sami-Kaszubi"? Ma Pan jakieś dowody? Świadectwa? W gazetach pisano o nich, jako o pomyłce ("oni się pomylili!") jednak z tego, co mi wiadomo, nie była to pomyłka, a trzeba było specjalnie poprosić o zmianę tej rubryki i dokonywano tego na wyraźną prośbę. Poza tym nie było wówczas możliwości dokonania samospisu - więc nikt nie mógł "wpisać" bądź "nie wpisać" czegoś tam... A w tegorocznym Spisie mimo tej opcji, wielu czekało na rachmistrza, bądź telefon - i co? Widać tuż nade mną, że taki CzDark chciał po chrześcijańsku dać zarobić komuś, ale ten nie przyszedł. Szkoda tylko tych teorii spiskowych ;)
Mestwin
wysłane dnia: 22.12.2011 10:07
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 17.11.2011
z:
Wiadomości: 77
Re: „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem”
Cytat:

A na jakiej podstawie uważa Pan, że z tych osób część to nie są "sami-Kaszubi"? Ma Pan jakieś dowody? Świadectwa?


Tylko opinie, referaty i artykuły Panów takich jak Treder i Obracht-Prondzyński. Hipotetycznie to całkiem możliwe. W końcu jakaś część osób może czuć się najpierw Kaszubami, a dopiero potem Polakami. W każdym razie nie popieram wypaczania słów Ceynowy tak samo jak małych kłamstewek i przeginania w drugą stronę.
Tites
wysłane dnia: 22.12.2011 20:42
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem”
Cytat:

Mestwin napisał:
Tylko opinie, referaty i artykuły Panów takich jak Treder i Obracht-Prondzyński.


Ciekawe tylko, czy były to własne profesorów zdania, czy może tezy te poparte były rozmowami z osobami, które zadeklarowały kaszubską narodowość i wynikającymi z rozmów wnioskami poznawczymi? Czy w pracach tych są jakieś słowa na ten temat?
GDUNSKeKASZEBE
wysłane dnia: 23.12.2011 12:28
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 119
Re: „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem”
Fakt jest faktem, lęborskie ZK-P zakłamało słowa Ceynowy. Spis w 2002 i tego roczny były bardzo źle stworzone. Zauważmy, że dużo ludzi obecnie jest ludźmi w wieku podeszłym,, nie zarzucajmy im, że nie chcieli wpisać, ze są tylko Kaszubami. Zaznaczyli et możliwości jakie były, a wpisać trzeba coś było. Wielu rachmistrzów po prostu nie przychodziło do bardzo wielu domów. Fakt, że jeżeli ktoś chciał w 2002, ale także w tym roku zadeklarować się jako tylko Kaszuba, to mógł to zrobić, ale ile kombinacji to ludzi kosztowało, nawet przez internet, mnie spisało za 11 razem, mało tego deklarowałem się jako Kaszuba z przynależnością etniczną rosyjską i polską. Najpierw chciałem rosyjską jako naród, ale uznałem, że jestem tylko Kaszubą, ale czuję przynależność do grupy rosyjskiej ( w końcu posiadam 15% rosyjskiej krwi, przez wojnę, ale mam ), ale pomimo wielu krzywd jakie widziałem do Kaszubów ze strony Polaków i pod moim adresem, zaznaczyłem przynależność polską, również pod naciskiem mamy i dziadka... ;D. Jak zobaczyłem, że jestem Polakiem i mówię po polsku, bardzo się zirytowałem, potem mama mnie spisała dodając przynależność etniczną kaszubską, bez mojej zgody, nie chciała mi narodowości kaszubskiej wpisać. Nawet najbliżsi dają mi do zrozumienia, że nie powinienem czuć się Kaszubą ( pradziadkowie od strony mamy to 100% Kociewiacy ) i powinienem takie rzeczy trzymać dla siebie itp. ( wtedy naród wymiera, a jak ma przetrwać, nie dość, ze tyle mamy przeszkód ze strony państwa, w którym, bynajmniej póki co mieszkamy, to jeszcze młodzi mają trzymać swoją przynależność dla siebie ). Ja się nie wstydzę kaszubskości, pytając się mnie kim jestem odpowiadam Kaszubą. Jeżeli pytają dokładniej mówię, że czuję przynależność do grupy rosyjskiej i mniej do polskiej. Nie można mówić, że każdy Kaszub to Polak, bo to kłamstwo, tak jak nie ma Kaszub bez Polski. GŁUPOTA!!! Mogę podać dowód,że to kłamstwo, Kaszubi przetrwali 1000 lat i przez wieki nie należeliśmy do Polski, mało tego kiedy Pomorze było samodzielne, a następnie tworzyły się małe księstwa pomorskie, Kaszubi się rozwijali kulturowo i nie tylko. Słowa nie ma Kaszub bez Polski i że każdy Kaszub to Polak, to kłamstwo, narzucanie Kaszubo, "jedynego słusznego toku myślenia" to przekreślanie m.in. kaszubskiego narodu. Pozdrawiam ;D
Mestwin
wysłane dnia: 23.12.2011 12:46
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 17.11.2011
z:
Wiadomości: 77
Re: „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem”
Cytat:

GDUNSKeKASZEBE napisał:
Fakt jest faktem, lęborskie ZK-P zakłamało słowa Ceynowy.


Fakt.

Cytat:
Spis w 2002 i tego roczny były bardzo źle stworzone. Zauważmy, że dużo ludzi obecnie jest ludźmi w wieku podeszłym,, nie zarzucajmy im, że nie chcieli wpisać, ze są tylko Kaszubami. Zaznaczyli et możliwości jakie były, a wpisać trzeba coś było.


Po pierwsze spis odbył się w 2001. Po drugie nie sądzę byś miał jakiekolwiek pojęcie o tym jak "tworzy się" census, a te w naprędce sklecone wytłumaczenia są bez sensu. Jeśli ktoś nie uważa się za Polaka i dobrze wie kim jest to nigdy nie poda swej narodowości jako polskiej. Chyba, że jego IQ oscyluje w granicach 50, ale na tym poziomie trudno mówić o własnej świadomości narodowej.

Cytat:
Wielu rachmistrzów po prostu nie przychodziło do bardzo wielu domów.


Spis powszechny nie obejmuje 100% społeczeństwa, tylko wycinek.

Cytat:
Fakt, że jeżeli ktoś chciał w 2002, ale także w tym roku zadeklarować się jako tylko Kaszuba, to mógł to zrobić, ale ile kombinacji to ludzi kosztowało, nawet przez internet, mnie spisało za 11 razem,


Jakie kombinacje i jakich "ludzi"? Formularz spisowy był bardzo przejrzysty.

Cytat:
mało tego deklarowałem się jako Kaszuba z przynależnością etniczną rosyjską i polską.


Interesujące...

Cytat:
Najpierw chciałem rosyjską jako naród, ale uznałem, że jestem tylko Kaszubą,


Niezwykle interesujące!

Cytat:
ale czuję przynależność do grupy rosyjskiej ( w końcu posiadam 15% rosyjskiej krwi, przez wojnę, ale mam ), ale pomimo wielu krzywd jakie widziałem do Kaszubów ze strony Polaków i pod moim adresem, zaznaczyłem przynależność polską, również pod naciskiem mamy i dziadka... ;D.


Cóż za terror! Zmusili do podania tożsamości wbrew woli??? Podałbym dziadka do trybunału sprawiedliwości UE lub Praw Człowiek w Strasburgu.

Cytat:
Jak zobaczyłem, że jestem Polakiem i mówię po polsku, bardzo się zirytowałem,


Ja wiem. To faktycznie przykre.Mieć Mamę Polkę i dziadka narodowca-terrorystę. W pełni sympatyzuję...

Cytat:
potem mama mnie spisała dodając przynależność etniczną kaszubską, bez mojej zgody, nie chciała mi narodowości kaszubskiej wpisać.


Proponuję zgłosić:

http://www.icj-cij.org/homepage/index.php

Cytat:
Nawet najbliżsi dają mi do zrozumienia, że nie powinienem czuć się Kaszubą ( pradziadkowie od strony mamy to 100% Kociewiacy ) i powinienem takie rzeczy trzymać dla siebie itp. ( wtedy naród wymiera, a jak ma przetrwać, nie dość, ze tyle mamy przeszkód ze strony państwa, w którym, bynajmniej póki co mieszkamy, to jeszcze młodzi mają trzymać swoją przynależność dla siebie ). Ja się nie wstydzę kaszubskości, pytając się mnie kim jestem odpowiadam Kaszubą. Jeżeli pytają dokładniej mówię, że czuję przynależność do grupy rosyjskiej i mniej do polskiej. Nie można mówić, że każdy Kaszub to Polak, bo to kłamstwo, tak jak nie ma Kaszub bez Polski. GŁUPOTA!!!


Proponuję posłuchać się najbliższych. 50% Polaka po Mamie, 15% Ruska? Na Kaszebę zostaje jakby nie patrzeć tylko 35% ;)

Cytat:
Mogę podać dowód,że to kłamstwo, Kaszubi przetrwali 1000 lat i przez wieki nie należeliśmy do Polski


Przetrwali... Dzięki "puolskiej wierze" ;)

Cytat:
, mało tego kiedy Pomorze było samodzielne, a następnie tworzyły się małe księstwa pomorskie, Kaszubi się rozwijali kulturowo i nie tylko.


Niewątpliwie... Ich nowi kulturowi mentorzy zza Odry właśnie przesiedlali ich en masse do chyż i na przedmieścia...

Tak na poważnie. Powtarzasz jak Papagei jakieś zaslyszane farmazony bez cienia własnej refleksji.

Cytat:
Słowa nie ma Kaszub bez Polski i że każdy Kaszub to Polak, to kłamstwo, narzucanie Kaszubo, "jedynego słusznego toku myślenia" to przekreślanie m.in. kaszubskiego narodu. Pozdrawiam ;D


Zmodyfikujmy je - gdyby nie Polska tradycja państwowa i kościelna i nie "polska wiara" to dziś nie byłoby Kaszub oraz 99% osób kaszubskiego pochodzenia jest Polakami - lepiej? :)
(1) 2 3 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002