Forum
Losowe zdjęcie
Grand Prix w Baśkę, Nowa Karczma 8
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Marsz (młodo)Kaszubski

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Michal
wysłane dnia: 24.8.2012 0:22
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Marsz (młodo)Kaszubski
Zachęcony postem Jerka, by szukać nowych wątków i mniej poważnie taplać się w naszym błotku, postanowiłem otworzyć nowy wątek związany z dwoma ostatnimi świętami, a mianowicie wczorajszą rocznicą powstania Towarzystwa Młodokaszubów oraz ubiegłotygodniowym Świętem Flagi.

Któż innym mógłby nie łączyć owych świąt jak nie Kociewiacy, a dokładniej jeden z nich, niejaki Leon Kowalski rodem spod Pelplina, zasłużony dziennikarz, żołnierz i urzędnik. Rzecz jasna Młodokaszuba.

Zasługi jego dla sprawy kaszubskiej są różnorakie, ale ja wspomnę tutaj o dwóch. Jako twórca i pierwszy dowódca kaszubskiego pułku strzleców, o sporym zacięciu artystycznym na dodatek, jest on głównym podejrzanym o spowodowanie pierwszego oficjalnego uznania symbolów kaszubskich przez Rzeczpospolitą. 5 listopada 1919 roku zatwierdzona zostaje bowiem pułkowa odznaka. Cytując oficjalną historię tej jednostki (66 pp):

„Na pamiątkę zaś, że pułk powstał z ziemi kaszubskiej przyjęto jako specjalną odznakę pułku znak ziemi kaszubskiej. Jest to czarny gryf ze złotymi szponami i w złotej koronie. Gryf noszony jest na kołnierzu kurtki i płaszcza.”.

Natomiast drugie ważne dzieło jest na pewno w 100% jego autorstwa. Mianowicie wyprzedzając kaszubską rzeczywistość o dobry wiek przewidział, że Kaszubi lubią (co by pamięci nie nadwyrężać) pamiętliwe i proste tytuły ważnych pieśni i napisać postanowił... „Marsz kaszubski”, który stał się marszem (czyli de facto hymnem) 66 pułku strzelców kaszubskich. Poddaje Kolegom pod rozwagę ów utwór, bo nie dość, że hymn, to jeszcze „Marsz Kaszubski” a Derdowski nie miał z nim nic wspólnego. A i tradycja godna, i historycznie zasłużona. Nic tylko dodać go jako kandydata do hymnicznej kolekcji kaszubskiej.


Niestety koncept ten może popsuć jego treść, która jest wybitnie młodokaszubska:


Marsz Kaszubski

Gdy Polska liczyła swych synów zostałych,
Zagrzmiało „żyjemy” na Kaszubach całych.
Zaćmiłaby przecie wolności tej zorza,
Bez synów kaszubskich na straży jej morza.

Spokojna bądź, spokojna bądź, spokojna bądź Polsko,
O morską Twą straż.
Wypełni ją, wypełni ją, wypełni ją wiernie
Kaszubski pułk nasz.

Choć krzyżak w szatańskie objęcia nas wabił,
Polskiego w nas serca i ducha nie zabił.
I chociaż wciąż jeszcze złe zdrady swe knuje,
Kaszubskich wiarusów tym jadem nie struje.

Spokojna bądź, spokojna bądź, spokojna bądź Polsko,
O morską Twą straż.
Wypełni ją, wypełni ją, wypełni ją wiernie
Kaszubski pułk nasz.

Bogactwem nie słyną piaszczyste twe pola,
Lecz za to hartuje się w pracy nam wola.
I z czynu Ojczyzna, gdy zechce ofiary,
Ochoczo pod strzelców podążym sztandary.

Spokojna bądź, spokojna bądź, spokojna bądź Polsko,
O morską Twą straż.
Wypełni ją, wypełni ją, wypełni ją wiernie
Kaszubski pułk nasz.

Wśród cudnej, górzystej, kaszubskiej krainy,
Jak dęby wyrosłe powstaną wraz syny.
I choć się na Polskę wsze piekła rozsierdzą,
Upadną przed żywą Kaszubską ta twierdzą.

Spokojna bądź, spokojna bądź, spokojna bądź Polsko,
O morską Twą straż.
Wypełni ją, wypełni ją, wypełni ją wiernie
Kaszubski pułk nasz.


Dla porządku dodajmy, ze autorem melodii był sierżant Iwelski, zaś Leon Kowalski był doświadczonym pisarzem wojskowych marszów, bo parę miesięcy wcześniej skomponował także utwór dla toruńskiego pułku strzelców. Oba utwory się bardzo dobrze przyjęły i śpiewane były przy różnego rodzaju okazjach, co najmniej do 1939 roku (nie wiem jak z tym było w odtwarzanych w Anglii jednostkach nawiązujących do tradycji 16 dywizji piechoty w latach 1940-1946).
Pomorzanin
wysłane dnia: 25.8.2012 23:55
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 4.12.2011
z:
Wiadomości: 4
Re: Marsz (młodo)Kaszubski
A znana jest melodia tego hymnu?
Michal
wysłane dnia: 27.8.2012 20:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Marsz (młodo)Kaszubski
Per analogia z innymi tego typu pieśniami możemy przypuszczać, że jest ona jak najbardziej "znana". Niestety ja jeszcze jej nie napotkałem, trzeba by w celu odnalezienia zrobić kwerendę fachowych i okolicznościowych opracowań dotyczących 16 pomorskiej dywizji piechoty.

Na pewno nie jest to orkiestrowa melodia Marszu 66 pułku piechoty, którą posłuchać można choćby tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=zPxmXGZMYSI.

Pozdrawiam

Michał
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002