Forum
Losowe zdjęcie
--04.07.11. Pręgowo. Czwarta msza św. w języku kaszubskim
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Święto kaszubskie - 19 marca

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 18.11.2003 11:43
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Święto kaszubskie - 19 marca
Warto dalej pracować nad symboliką Kaszub. Herb i flaga są ustalone, dyskusja nad hymnem pomalutku się toczy. Należy zabrać się za święto kaszubskie. Kiedyś ten temat był poruszany na starej grupie dyskusyjnej. Najlepszą propozycją święta kaszubskiego wydaje się 19 marca - data pojawienia się pierwszej pisanej wzmianki o Kaszubach.

O tej wzmiance prof. G. Labuda pisze następująco:

Pierwsza w ogóle wzmianka o Kaszubach mieści się w bulli papieża Grzegorza IX z roku 1238 (19 III), w której potwierdzając joannitom posiadłości położone koło Stargardu nad Iną, wspomina też ich ofiarodawcę, świętej pamięci Bogusława księcia Kaszub (clare morie... duce Cassubie). Nie zachowało się niestety oryginalne nadanie księcia Bogusława I (1156-1187) i Bogusława II (1187-1220), nie możemy więc sprawdzić, czy istotnie tytułowali się oni w odnośnym dyplomie książętami Kaszub, albowiem w przechowywanych do naszych czasów dokumentach nosili "goły" tytuł książąt Pomorza. Należy więc przypuszczać, że to dominikanie i franciszkanie, nawiązując bezpośredni kontakt z ludem, wydobyli na powierzchnię nazwe ludową, pospolitą i podnieśli ją do rangi nazwy urzędowej, ceremonialnej.

Staszk
brezap
wysłane dnia: 18.11.2003 16:15
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.10.2003
z:
Wiadomości: 89
Re: Święto kaszubskie - 19 marca
Jako że jesteśmy w tej komfortowej sytuacji , że nie jesteśmy jeszcze :) zobligowani dniem niepodległości, to proponuje poszukac jakies zgrabnej okazji w cieplejszej porze roku. Maj byłby optymalny.

Ale jak nic odpowiedniego sie nie znajdzie to okazja bullii wydaje sie niczego sobie, podkresla 'historyczność' Kaszub i jest taka ładnie pacyfistyczna, nie wiąże się z żadną wojną , czy innym krwawym zamieszaniem.
Gość
wysłane dnia: 29.2.2004 12:53
Re: Święto kaszubskie - 19 marca
Chciała bym dowiedzieć się czegoś na tamat tego swięta - dlaczego ono jest, z jakiej okazji i w ogóle.
Gregor
wysłane dnia: 1.3.2004 11:40
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 30.6.2003
z: Réda - Gdiniô - Częstochowa
Wiadomości: 40
Re: Święto kaszubskie - 19 marca
Swieto takie mialoby oczywiscie sluzyc integrowaniu spolecznosci kaszubskiej, a wedlug mnie zwlaszcza uswiadamiac bogactwo wlasnej historii. Osobiscie tez podoba mi sie ten termin (chociaz nie w bardzo cieplej porze roku), poniewaz jest to data:
1. Nie-militarna
2. Nie zwrocona w jakikolwiek sposob przeciwko komukolwiek
3. Zwiazana z wiara (bulla papieska)
4. Dokument papieski dla Ksiecia Kaszub to prawie oficjalne uznanie narodu kaszubskiego
5. Akurat jest to swieto sw. Jozefa - mily zbieg okolicznosci.

Jezeli chcesz wiedziec wiecej - Staszek napisal o tym w pierwszym newsie tego tematu. Pozdrowczi!


----------------
Ks. Grégòr

Gość
wysłane dnia: 2.3.2004 7:31
Re: Święto kaszubskie - 19 marca
Czy jest możliwość przeczytania treści tej bulli po polsku?

Gosia
sgeppert
wysłane dnia: 2.3.2004 16:32
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Święto kaszubskie - 19 marca
Czytałem o tej bulli w książeczce prof. Labudy. Być może coś więcej byłoby w którymś z wcześniejszych tomów Historii Pomorza, niestety nie miałem ich w ręku. A na pewno będzie w archiwum watykańskim

Staszk
Krzych
wysłane dnia: 3.3.2004 4:02
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 3.3.2004
z: Gdańsk
Wiadomości: 13
Re: Święto kaszubskie - 19 marca
Chciałbym się dowiedzieć, czy Święto będzie w jakiś sposób widoczne na ulicach (mam na myśli festyny lub podobne imprezy). Interesują mnie zwłaszcza Kartuzy, bo to z Gdańska niedaleko, a wątpię, że w Gdańsku coś się w tym temacie urodzi :-/
sgeppert
wysłane dnia: 3.3.2004 9:24
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Święto kaszubskie - 19 marca
Myślę że najbardziej zależy to od samych świętujących.

Pomysł jest nowy, na razie o znaczeniu tej daty wie niewielkie grono osób, nie widzę instytucji zainteresowanych finansowo bądź politycznie propagowaniem tego święta. 19 marca jest za 2 tygodnie i nie sądzę, żeby w tym czasie sytuacja znacząco się zmieniła - dlatego nie spodziewam się dekorowania ulic a tym bardziej organizowania festynów.

Myślę że to, na co realnie możemy liczyć, to że w piątek za 2 tygodnie skrzykniemy się w jakimś lokalu (może być Mestwin) i w symboliczny sposób uczcimy to święto - np. odśpiewaniem "Zemia rodnô" i "Kaszubskiego mitu", uzgodnieniem tekstu informacyjnego oraz planu obchodów święta za rok, a na koniec wychyleniem tradycyjnego kufla piwa za pomyślność kaszubszczyzny . To niewiele, ale będzie już można mówić, że święto obchodzone jest od 2003 roku: "grono działaczy kaszubskich młodego pokolenia uczciło 765. rocznicę pierwszej wzmianki o Kaszubach okolicznościowym spotkaniem połączonym z odśpiewaniem hymnu "Zemia rodnô" oraz przedstawieniem kierunków działań na rzecz wzmacniania kaszubskiej i pomorskiej tożsamości".

Staszk
adamfwk
wysłane dnia: 3.3.2004 19:19
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.10.2003
z: Piękna Belocja- Lebcz
Wiadomości: 136
Re: Święto kaszubskie - 19 marca
jesli coś takiego będzie w "Mestwinie" to ja oczywiscie przyjade "świętowac"
chcę brac udział w pierwszej świętowanej rocznicy
mi też się podoba to święto-
choć cieplejsze wydaje mi się 23 czerwca- jako swęto troche "ludowe"-wiem że nie chodzi nam o ludowość, ale sobótka ma już jakieś tradycje na kaszubach, nie trzeba by było ich "dorabiać"
no ale na 19 marca zgadzam się
pozdrawiam


----------------
Viva la Kaxubia......

kaszeba
wysłane dnia: 3.3.2004 22:50
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 22.10.2003
z: Dzierżążno
Wiadomości: 196
Re: Święto kaszubskie - 19 marca
Zadość czyniąc prośbie Gosi (chociaż tylko w pewnym stopniu), podaję regest bulli, z której to pochodzi pierwsza wzmianka o Kaszubach.

„Donatio domus in Staregrod a bm. B(oguslao) duce Cassubiae ac B(oguslao) filio eius facta confrimatur” (cyt. za: Bullarium Poloniae, wyd. I. Sułkowska-Kuraś, S. Kuraś, t.1(1000-1342), Rzym 1982, s. 74).

Proszę mi jedynie wybaczyć, że nie mogę - w tej chwili - podać numeru tego dokumentu w wymienionej pozycji.

Mając na uwadze to, co Staszek już napisał na temat owej bulli, myślę, że tłumaczenie – na kaszubski lub polski - jest zbędne. Może tylko wyjaśnię, że skrót bm. oznacza bonae memoriae, czego – chyba - tłumaczyć też nie trzeba.
Osobom zainteresowanym problematyką funkcjonowania w przeszłości nazw Kaszuby, Kaszubi polecam zwłaszcza dwie książki (w których można się zapoznać także z całkiem pokaźną bibliografią na ten temat):
Labuda G., Kaszubi i ich dzieje, Gdańsk 2000.
Pandowska D., Kaszuby wśród nazw Pomorza w XIII w. Studium historyczne, Gdańsk 1993.

Pozdrawiam Wszystkich

Dariusz Szymikowski


----------------
Dariusz Szymikowski

(1) 2 3 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002