Forum
Losowe zdjęcie
Kościół w Borowym Młynie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Matura

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Gladys
wysłane dnia: 28.3.2007 17:05
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.3.2007
z:
Wiadomości: 1
Matura

Witam! Przygotowuję się do prezentacji maturalnej z j.polskiego. Spośród rozmaitych tematów wybrałam mi najbliższy - o języku kaszubskim. Potrzebuję informacji dotyczących rozwoju języka kaszubskiego od początku jego istnienia po czasy dzisiejsze (gramatyka, historia).
Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek informacje i w miarę szybką odpowiedź.

Pozdrawiam
tgrabar
wysłane dnia: 8.4.2007 12:48
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Matura
Może by tak zacząć od pozycji stosunkowo popularnej i napisanej przystępnym językiem: J. Borzyszkowski, J. Mordawski, J. Treder, Historia, geografia, język i piśmiennictwo Kaszubów, Gdańsk 1999, wyd. M. Rożak. Tam też znajduje się dalsza literatura. Powodzenia
tgrabar
anej13
wysłane dnia: 10.4.2007 15:54
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 10.3.2006
z: Gdynia
Wiadomości: 39
Re: Matura
Witam,
z pewnością może pomóc także następująca książka:
Język Kaszubski Poradnik Encyklopedyczny pod redakcją Jerzego Tredera; Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Oficyna Czëc; Gdańsk 2006
Jest to wydanie II, pierwsze było chyba w 2002 roku.

Pozdrawiam
Andrzej
magna
wysłane dnia: 10.4.2007 22:41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 22.1.2007
z: Kościerzyna
Wiadomości: 3
Re: Matura
Witam!
Zajmuję się tematem w związku z pracą magisterską (oraz po prostu zainteresowaniami...). Oprócz wymienionych dotąd bardzo mi pomogła lektura książki "Kaszubszczyzna/Kaszebizna", red. E. Breza, Opole 2001, wyd. Uniwesytet Opolski. Zawiera rozdziały opracowane przez różne osoby o języku, gramatyce, rozwoju języka - spodobało mi się i uważam to za wydawnictwo kompetentne. Dobry artykuł streszczający tematykę: J. Treder, Pod lupą językoznawcy, "POmerania" 2003, nr 1 i inne z tego nr czasopisma. Nieco przestarzałe H. Popowska-Taborska, Kaszubszczyzna. Zarys dziejów, Warszawa 1980. Chętnie szukam informacji na różne tematy, ale musiałabyś mi dokładniej określić, co Cię interesuje... Pozdrawiam, Magdalena.
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002