Forum
Losowe zdjęcie
Łapalice
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszëbsczi w kòscele

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 12.7.2004 22:52
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Kaszëbsczi w kòscele
Na zjeździe w Kościerzynie zapoznałem się z drugim numerem "Zwónka Kaszëbsczégò" i choć czytałem bardzo pozytywną recenzję tego pisma w "Òdrodze" muszę przyznać, że i tak byłem miło zaskoczony zawartością. Wśród wielu ciekawych tekstów jest 'kôrbiónka z Ksãdzã Biskùpã J.B. Szlagą' w ktorym poruszana jest kwestia obecności języka kaszubskiego w kościele. I niestety wśród wielu cennych uwag ksiedza biskupa sa także słowa z którymi można polemizować.

fragment wywiadu:

pytanie:"Czy ksiądz biskup widzi miejsce dla kaszubsczyzny w kościele ? jeśli tak, to w jakim zakresie ?

Odpowiedź jest taka. Na pewno widzę miejsce dla kaszubszczyzny w kościele, ale myślę, że w wielu przypadkach, jest to spełniane z trochę nadmiernym entuzjazmem. Kaszubszczyznę chce się narzucić ludziom, którzy jej nie znają i którzy w kościele sa czasem zdumieni, że można tu mówić tym językiem i że jest to język dopuszczony do liturgii.

Myślę, że na pewno spotkania kaszubskie miałyby prawo do tego, ażeby posługwać się mową kaszubską. natomiast dla szerszego odbioru uczestników liturgii język kaszubski może być działaniem udziwnionym i zaskakującym. Dość częstowierni zwracają wówczas uwagę na dźwięk, na sposób mówienia. Często zresztą sami Kaszubi wymieniają między sobą opinie na temat kaszubskiego używanego w liturgii, podkreślając, że u was mówi się tak, a u nas inaczej".

Dodajmy również, że w zasadzie nie mamy zatwierdzonych ksiąg liturgicznych, zwłaszcza mszału. Zresztą Mszy jako takiej nie celebruje się po kaszubsku. Również czytania są wciąż jeszcze autorstwa amatorów. To nie są czytania, które maja formalne zatwierdzenie Kongregacji do spraw Kultu Bożego. Można by się o to postarać, jednak wymaga to doéść wnikliwej pracy i to nie tylko jednego człowieka, który będzie przeprowadzał swój sposób mówienia. Pamiętam rozmowy z księdzem Gruczą, jakby nie było znawcą, który zawsze ubolewałnad tym, że jeden z przekładów Pisma Świętego nosi mocne ślady języka wyuczonego, że nie jest to język mówiony. Tak kaszubi nigdy nie mówili. Stąd jego ból, że ten tekst zaczął się przebijać do publicznego użytku."


A obecność w kościele łaciny, a potem polskiego w miejscowościach gdzie mówi się po kaszubsku to nie jest narzucanie?
Czy ktoś komuś każe chodzić na msze po kaszubsku ? Czy Kaszubi są na Kaszubach gośćmi, czy gospodarzami ? Dlaczego obecność kaszubskiego jest działaniem udziwnionym ? Czy dla wielu księży po soborze watykańskim II nie było udziwnieniem wprowadzenie do liturgii języków narodowych w tym polskiego ? To, że ludzie zwracaja uwagę na dźwięk, sposób mówienia nie wynika po prostu z tego, że te msze są taką rzadkością ? Czy to, że kaszubski ma dialekty to przeszkoda ? Przecież polski, też ma dialekty, a nie przeszkadza to w jego obecności w liturgii.

Co do trzeciego wątku to się akurat zgadzam z księdzem biskupem. Ale dotyczy to także języka polskiego. Co robią w Biblii tysiąclecia przestarzałe zwroty typu 'niewiasta', 'nierządnica' zamiast odpowiednio ' kobieta' , 'prostytutka'? Razi mnie też bezmyślne kalkowanie zwrotów i słów z języka polskiego do kaszubskiego również w modlitwach. Dla przykładu słowa 'zdrowas' zamiast ' witôj', 'niasta' zamiast 'białka',
'droga krziżewô ' zamiast 'krziżewô darga' itd.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
 » Kaszëbsczi w kòscele CzDark 12.7.2004 22:52
     Re: Kaszëbsczi w kòscele Korda 12.7.2004 23:16
       Re: Kaszëbsczi w kòscele pienczke 13.7.2004 11:06
         Re: Kaszëbsczi w kòscele Tobacznik 13.7.2004 12:14
           Re: Kaszëbsczi w kòscele Mirek 13.7.2004 17:04
             Re: Kaszëbsczi w kòscele lepusz 13.7.2004 19:13
               Re: Kaszëbsczi w kòscele lepusz 13.7.2004 23:02
                 Re: Kaszëbsczi w kòscele lepusz 13.7.2004 23:33
                 Re: Kaszëbsczi w kòscele CzDark 13.7.2004 23:43
                 Re: Kaszëbsczi w kòscele fopke 14.7.2004 8:33
                   Re: Kaszëbsczi w kòscele lepusz 14.7.2004 10:11
                     Re: Kaszëbsczi w kòscele lepusz 14.7.2004 10:48
                       Re: Kaszëbsczi w kòscele Mirek 14.7.2004 16:20
                         Re: Kaszëbsczi w kòscele lepusz 14.7.2004 18:17
                           Re: Kaszëbsczi w kòscele Mirek 14.7.2004 20:16
                             Re: Kaszëbsczi w kòscele CzDark 14.7.2004 21:03
                               Re: Kaszëbsczi w kòscele lepusz 14.7.2004 22:28
                                 Re: Wspólne dobro Kaszubów CzDark 15.7.2004 22:49
     Re: Kaszëbsczi w kòscele CzDark 26.9.2004 23:48

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002