Forum
Losowe zdjęcie
100. rocznica urodzin Józefa Bruskiego
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Publikacje elektroniczne Lecha Bądkowskiego

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
Michal
wysłane dnia: 31.7.2009 10:49
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Publikacje elektroniczne Lecha Bądkowskiego
Tak między Bogiem, a prawdą najlepszą "kaszubską" (jaki "kociewską", czy w ogóle "pomorską") biblioteką cyfrową jest Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa.
http://kpbc.umk.pl/dlibra

Jest tam imponujący zbiór zwłaszcza materiałów Towarzystwa Naukowego w Toruniu z fundamentalnymi tekstami dla różnych kwestii "kaszubsko-pomorskich".

Choć może zbyt przemawia przeze mnie historyk.

Macieju, nie wiem jak teoretyczne przepisy prawa, ale na przykład Biblioteka Miejska w Tczewie odczuwa spore prawne ograniczenia w digitalizacji swoich zbiorów! Z tego co wiem wynika, to z dobrego rozeznania w temacie, jaka jest wykładnia przepisów w tej sprawie, w naszym kraju.

Znam temat z trochę innej strony - wykorzystania zdigitalizowanych materiałów w toku kształcenia akademickiego. I niestety jest niewesoło. Praktycznie jedyny,w miarę bezpieczny sposób, to zamieszczenie takiej publikacji, lub jej fragmentu, na zamkniętym (tylko dla rzeczywistych studentów) portalu. I to bezpieczeństwo przede wszystkim wynika raczej z niszowatości takiego forum, bo koledzy z UJ-otu, swego czasu mieli w tutaj także spore zastrzeżenia...

Nawet administratorzy porządnych forów tematycznych, gdzie każdy może się zalogować, po przykrych doświadczeniach sprzed kilku lat unikają jak ognia zamieszczania tego rodzaju rzeczy, bez zgody autorów.

Bo było już w historii kilku krewkich wydawców i autorów, którzy skutecznie straszyli sądami za takie rzeczy, a wyroki sądu w słynnej sprawie bytowskiej jeszcze tu pogmatwały sprawę.

Ergo najbezpieczniej zawsze dogadywać się z właścicielami takich praw.

I tu dobra wiadomość, jak donoszą życzliwi koledzy z partu gdańskiego, spadkobiercą Wydawnictwa Morskiego jest... ZKP.

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Publikacje elektroniczne Lecha Bądkowskiego m_narloch 29.7.2009 15:22
     Re: Publikacje elektroniczne Lecha Bądkowskiego Michal 30.7.2009 10:00
       Re: Publikacje elektroniczne Lecha Bądkowskiego m_narloch 30.7.2009 18:21
         Re: Publikacje elektroniczne Lecha Bądkowskiego czorny_pjoter 30.7.2009 23:14
         » Re: Publikacje elektroniczne Lecha Bądkowskiego Michal 31.7.2009 10:49

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002