Forum
Losowe zdjęcie
Pręgowo. Prywatne muzeum Szczepana Czerwińskiego
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Pòmòrskô w nowim państwie

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
bcirocka
wysłane dnia: 11.3.2011 20:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Pòmòrskô w nowim państwie
Szanowny Panie Józefie, w poprzednim poście nie powiedział Pan, że ma na myśli podręcznik szkolny, zatem podałam tytuł pracy naukowej, która obejmuje okres, o którym pisze Pan w swoim pytaniu: "Polacy przyjęli chrzest w 966 r. od Czech a kaszubi po czyją władzą byli w ten czas ?".
Nie jestem historykiem, nie twierdzę, że znam historię Kaszub, dlatego wymieniłam źródło, które uważam za rzetelne.
Co do podręczników do historii Kaszub, znam tylko jedną książkę tego typu, która dotyczy całych Kaszub/Pomorza, a właściwie wszystkich Kaszubów (ludzi mieszkających początkowo na Pomorzu Zachodnim, a potem na Pomorzu Wschodnim), to "Historia, geografia, język i piśmiennictwo Kaszubów" pod redakcją Jana Mordawskiego (Gdańsk 1999) - 1. rozdział tej pracy pt. "Historia Kaszubów" napisał prof. Józef Borzyszkowski.
Historii Kaszub chyba jeszcze nikt nie napisał, oba wymienione dzieła to historie (dzieje) Kaszubów. Także „Historię Kaszubów”, a nie Kaszub napisał np. dr Aleksander Majkowski.
Na pytanie o chrzest (i częściowo o władzę) znalazłam taką odpowiedź w tekście prof. Borzyszkowskiego: „U schyłku pierwszego tysiąclecia w ojczyźnie Kaszubów – na Pomorzu, należącym krótko w całości do Polski, ukształtowały się trzy ponadplemienne ośrodki polityczne z centrami w Gdańsku, Kołobrzegu oraz Szczecinie/Wolinie. Gdańsk już w 997 r. podejmował biskupa praskiego Wojciecha, który spędził tu Wielkanoc i ochrzcił wielu mieszkańców, czyli Kaszubów w swej drodze misyjnej do Prusów, odbywającej się pod patronatem księcia Bolesława Chrobrego”. Niżej ten autor pisze jeszcze, że „nad Odrą trudno było wprowadzić chrześcijaństwo. Mieszkające tam wspólnoty (...) najdłużej broniły się przed przymusową chrystianizacją, przynoszoną głównie za pomocą miecza przez sąsiadów – Niemców z zachodu i Polaków z południa”.

Doskonały materiał do przyszłego podręcznika do historii stanowią konspekty lekcji opracowywane przez Dariusza Szymikowskiego i publikowane, po kaszubsku, w dodatku edukacyjnym "Najô ùczba" do "Pomeranii".
Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Pòmòrskô w nowim państwie CzDark 1.12.2009 21:51
     Re: Pòmòrskô w nowim państwie Wander 24.11.2010 9:26
     Re: Pòmòrskô w nowim państwie jozef 25.2.2011 19:12
       Re: Pòmòrskô w nowim państwie Jark 26.2.2011 22:31
         Re: Pòmòrskô w nowim państwie jozef 10.3.2011 21:23
           Re: Pòmòrskô w nowim państwie bcirocka 10.3.2011 22:04
             Re: Pòmòrskô w nowim państwie jozef 11.3.2011 20:03
             » Re: Pòmòrskô w nowim państwie bcirocka 11.3.2011 20:47
                 Re: Pòmòrskô w nowim państwie slowk 2.4.2011 10:55
         Re: Pòmòrskô w nowim państwie Kmicic 2.4.2011 16:46
       Re: Pòmòrskô w nowim państwie SaszaR1a1a1 9.4.2011 12:20

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002