Forum
Losowe zdjęcie
DJK ù Kaszëbsczigò Kmicica
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Błędne nazwy na dwujęzycznych tablicach w gminie Bytów

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 21.2.2011 15:48
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Błędne nazwy na dwujęzycznych tablicach w gminie Bytów
Zauważyłem zgodnie z moimi wcześniejszymi obawami, że nazwy kaszubskie na dwujęzycznych tablicach w gminie Bytów są również "urabiane" od nazw sztucznych wymyślonych przez Nitscha & Co.

Przykładem tego może być

pl: Nitsch & Co. "Mokrzyn", Lorentz podawa nazwę kaszubską "Péterzderp", Cenôwa nazwę "Pétersderp", Ramułt "Petersdorp"; niemiecką nazwą urzędową było "Petersdorf"; Najprawdopodobniej prof. Treder (ale nie jestem tego pewien) od sztucznej nazwy Nitscha urobił nazwę "Mòkrzëno". Po co się męczyć i szukać w źródłach, czy wśród autochtonów ... Niech żyje radosna twórczość !!!

Podobnie

pl: Nitsch & Co. "Szarzyn", Lorentz podawa nazwę kaszubską "Lénederp", niemiecką nazwą urzędową było "Helenendorf"; Na tablicach ma być "Szarzëno".

Myślę, że takich przykładów jest więcej; piszę tylko o tych które zauważyłem. Gdzieś w powiecie kartuskim widziałem też nazwę "kaszubską" z polskim (a tak naprawdę łacińskim) szykiem "rzeczownik + przymiotnik"

Zastanawiam się po co do "urabiania" nazw kaszubskich wynajęto aż profesorów ? Nazwy polskie na sztuczne kaszubskie mogliby przetworzyć nawet absolwenci kursu języka kaszubskiego. Na zasadzie - jeśli w polskim jest "ę" to w kaszubskim jest "ã" itd.

Paradoksalnie taka postawa wzmacnia Niemców, a nie Kaszubów; bo teraz każdy będzie mógł powiedziec, że przynajmniej w tym przypadku niemieckie nazwy urzędowe są bardziej autentyczne od tych polskich czy kaszubskich.

"Przeszłości ślad nasza dłoń zmiata" - jedno z haseł bolszewickich


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
 » Błędne nazwy na dwujęzycznych tablicach w gminie Bytów CzDark 21.2.2011 15:48
     Re: Błędne nazwy na dwujęzycznych tablicach w gminie Bytów pienczke 2.3.2011 13:55
       Re: Błędne nazwy na dwujęzycznych tablicach w gminie Bytów CzDark 8.3.2011 2:23
       Re: Błędne nazwy na dwujęzycznych tablicach w gminie Bytów CzDark 8.3.2011 2:23
         Re: Błędne nazwy na dwujęzycznych tablicach w gminie Bytów pienczke 10.3.2011 20:10
           Re: Błędne nazwy na dwujęzycznych tablicach w gminie Bytów CzDark 12.4.2011 21:26

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002