Forum
Losowe zdjęcie
06.07.16 Odpust w Sianowie 35
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Kaszëbsczé geògrafné miona (bëło:Gduńsk ë òrtografijô)

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
Michal
wysłane dnia: 27.1.2011 13:52
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd
Wybacz, ale odechciało mi się tutaj dyskutować i tyle.

Przeczytaj sobie za tydzień, lub dwa jeszcze raz tą moją wypowiedź i na spokojnie spróbuj tam znaleźć jakikolwiek element radości, śmiechu, czy nawet ironii. Ja mam twardą skórę i zniosłem (i znoisić będę pewnie dalej) wiele różnych dogryzek i złośliwości. Ale w takim duchu po prostu merytorycznie debatować się nie da. I tyle.

Dlatego już ostatnie moje ad vocem:

W cytowanym fragmencie masz też odpowiedź, na swoją obawę dotyczącą mojego pytania o nazwy sprzed 1945 r. (wybacz ale równie dobrze mógłbym cie podejrzewać o jakiś fundamentalizm arabski, jak niemiecki rewizjonizm). Otóż mimo wszystko, ciągle sporo z tych niemieckich nazw (choćby z mojej okolicy Dirschau, czy Marienburg) żyje cały czas w świadomości mieszkańców. Tylko ich powszechność to całkiem inna bajka. I moje pytanie brzmiało, czy chcesz budować nazewnictwo w oparciu o funkcjonujący język, czy o nazwy z przeszłości.

Wbrew pozorom mi, jako historykowi, o wiele bardziej podoba się nazwa Hamersztyn, czy nawet ten Frydląd (może choćby dlatego, że siedzę w dokumentach, gdzie się ich ciągle używa), ale mam pełną świadomość, że 65 lat funkcjonowania nowego nazewnictwa stworzyło nową sytuację społeczną, która ma tutaj priorytet. Bo ostatecznie to zawsze mieszkańcy mają rację, co do nazwy swojej miejscowości. Jest to dzisiaj taką samą normą kraju demokratycznego, jak to, że w spisie możesz podać dowolną narodowość (polecam, kiedyś bardzo ciekawie na przykładzie Gniewu/Gniewa pisał o tym Jan Miodek).

A Ty na dodatek, swoimi inwektywami pod adresem, jednak zasłużonych polskich naukowców, powagi swoim argumentom nie dodajesz.

Ja przecież już napisałem, że ta nazwa na pieczęci jest bardzo ciekawą przesłanką, która może być dowodem na Twoją tezę (tutaj by trzeba by było przeanalizować co napisał Gumowski o tej pieczęci itd..) i akurat w tym aspekcie zaczynało być ciekawie (w przypadku tekstu o pokoju toruńskim mamy bez wątpienia do czynienia z literówką, a podobne wątpliwości mam w przypadku tego drugiego przykładu z XVI w.).

Tylko widzisz dla mnie dopiero znalezienie takiego dowodu, a potem potwierdzenie jego częstego występowania, może być podstawą do takiej tezy jak Twoja (o powszechnym funkcjonowania wersji dolnoniemieckiej tej nazwy). A nie, że najpierw padła teza, a teraz na gwałt szukamy na nią dowodów…

Polemikę z zarzutem ignorancji sobie daruję. Raz, że dla mnie powiat człuchowski, to jednak nie całe Pomorze, dwa, że kwestia używania w XX w. dolnoniemieckiego w tamtych okolicach dalej dla mnie jest wątpliwa (przynajmniej w takiej skali, którą Ty nam tutaj sugerujesz).

I na ostateczne zakończenie. Dwa razy już napisałem skąd biorę przekonanie, że taki fakt (mowa o Debrznie) miał miejsce. Możesz go przyjąć do wiadomości, zanegować, lub uznać za nieistotny - Twój wybór.

Natomiast to, że x razy domagasz się napisania czegoś, co zostało już napisane, jest jednym z głównych powodów zniechęcających mnie do dalszej dyskusji. Bo po takim dictum we mnie narasta (być może mylne) przekonanie, że jak Ci nawet podam nazwiska informatorów, to zażądasz peseli, a potem adresów, a na koniec się okaże, że mieli przodków, którzy przybyli do Krajny z Wielkopolski w połowie XIX w., więc są niewiarygodni.

Nie żywię tutaj żadnych pretensji, ale ochoty do dalszego dyskutowania z Tobą już nie mam. Pozdrawiam i tyle w tym temacie.

Ps. Wyszła niedawno bardzo ciekawa książka Anny Kwaśniewskiej o badaniach etnograficznych Kaszub i Pomorza w XIX i XX w. Polecam Ci naprawdę jej lekturę, bo bardzo precyzyjnie tam autorka przeanalizowała, jakie były źródła wielu fundamentalnych prac , o których często dyskutujemy. Mam nadzieję, że dzięki temu z nieco większym dystansem będziesz podchodził do tez badaczy z przeszłości.
Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Kaszëbsczé geògrafné miona (bëło:Gduńsk ë òrtografijô) Jark 9.1.2011 12:00
     Re: Gduńsk ë òrtografijô Pendzel 9.1.2011 12:12
     Krokòwa mkwidzinski 9.1.2011 12:14
       Re: Krokòwa adamfwk 9.1.2011 22:25
         Re: Krokòwa pienczke 20.1.2011 12:43
           Re: Krokòwa Michal 20.1.2011 20:21
             Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd CzDark 22.1.2011 17:00
               Re: Krokòwa Michal 22.1.2011 21:30
                 Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd CzDark 23.1.2011 13:10
                   Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd Michal 23.1.2011 15:35
                     Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd CzDark 23.1.2011 16:18
                       Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd Michal 24.1.2011 13:35
                         Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd CzDark 25.1.2011 15:24
                         » Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd Michal 27.1.2011 13:52
                             Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd CzDark 27.1.2011 17:33
                               Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd CzDark 17.2.2011 21:36
                                 Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd Michal 20.2.2011 13:51
                                   Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd CzDark 20.2.2011 14:23
                                     Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd Michal 21.2.2011 13:03
                                       Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd CzDark 21.2.2011 15:59
                             Re: Czôrné, Frédląd, Debrzno, Nowi Frédląd CzDark 5.4.2011 4:06
     Re: Kaszëbsczé geògrafné miona (bëło:Gduńsk ë òrtografijô) adamfwk 9.1.2011 22:30
       Re: Kaszëbsczé geògrafné miona (bëło:Gduńsk ë òrtografijô) Tites 9.1.2011 22:55
         Re: Kaszëbsczé geògrafné miona (bëło:Gduńsk ë òrtografijô) adamfwk 10.1.2011 20:14
           Re: Kaszëbsczé geògrafné miona (bëło:Gduńsk ë òrtografijô) Tites 10.1.2011 20:46
             Re: Kaszëbsczé geògrafné miona (bëło:Gduńsk ë òrtografijô) CzDark 11.1.2011 5:55
     Re: Kaszëbsczé geògrafné miona (bëło:Gduńsk ë òrtografijô) CzDark 16.1.2011 8:30
     Re: Kaszëbsczé geògrafné miona (Frydląd, Hamersztëno, Tczew i Dancing) sgeppert 19.1.2011 21:36
       Re: Kaszëbsczé geògrafné miona (Frydląd, Hamersztëno, Tczew i Dancing) Michal 19.1.2011 22:42
       Re: Kaszëbsczé geògrafné miona (Frydląd, Hamersztëno, Tczew i Dancing) CzDark 19.1.2011 23:35
         "Kãpicé" ? CzDark 23.1.2011 14:54

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002