Forum
Losowe zdjęcie
Zjazd Kaszubów Gdynia 2006 26
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubskość to polskość!

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
Stojgniew
wysłane dnia: 31.10.2011 0:48
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Kaszubskość to Pomorskość!
Cytat:
Czy uważasz, że jestem antypolski? Na jakiej podstawie? Moja żona jest Polką, moje dzieci (a jest ich czworo) same określiły, do której kultury i identyfikacji jest im bliżej (i zapewniam Cię, że nie wszystkie manifestują pod czarno-złotym sztandarem podczas DJK). Jestem przeciwnikiem oczywistej polonizacji, której osobiście doświadczam. Nie wdając się w dywagacje, moi przodkowie wybrali Kaszuby jako swoją ojczyznę. I tej spóściźnie pozostaję wierny. Jest to świadomy wybór.


Nie bądźmy naiwni. Dziecko nie wybiera swojej tożsamości, poglądów I nie wychowuje się samo. Nie sądzi Pan, że wyrządza się pewną krzywdę i niesprawiedliwość wobec dzieci promując jedną część ich dziedzictwa kosztem drugiej?

Cytat:
Cóż, mając lat czterdzieści i kilka nie mogłem wychować się w Prusach lub Rzeczypospolitej (a tej z przymiotnikiem "ludowa" nie uważam za suwerenną). Moi rodzice nie pamiętają już II Rzeczypospolitej, ale ZAWSZE podkreślali, że są KASZUBAMI. Ja na szczęście, jako Kaszub, prócz polskiej mogę też korzystać z dorobku niemieckiej kultury. To znacząco rozszerza horyzont myślowy. Tak, tu na Pomorzu można pochodzić z gburskiej familii a jednak nie być chłopem (by nie określić tej kondycji jeszcze dosadniej - chamem). I na pewno nie jest to zasługa owej doskonałej, jedynej, cudownej "polskiej tradycji".
By określić swoją tożsamość nie muszę wybierać między polskością lub niemieckością. Może Piechowskiemu jest bliżej do Niemców. Nie moja to sprawa, jeśli czyni rzeczy które przynoszą korzyść Kaszubom i logicznie umie zestawiać fakty. Niech się nawet samookreśli jako Zulus. Pal sześć!
Piszesz na naszychkaszubach.pl choć jesteś zdeklarowanym Polakiem? Okey. Nie ma problemu, ale nie wmawiaj mi że jestem Eskimosem, aborygenem albo biednym, nieświadomym swojej "polskości" Pomorzaninem


Ależ nikt Panu niczego nie wmawia. Ja tu piszę o historycznej tożsamośći Kaszub kontrastując ją z XIX wiecznym pankaszubizmem, neopomoranizmem i idea Wielkiego Pomorza. A czynię to w odpowiedzi na moim skromnym zdaniem jawną hipokryzję takich osób jak Pan Tomek, traktujący wszystkich Pomorzan jak Kaszubów „choćby o tym nie wiedzieli” i dowodzący sztuczności tożsamości Kociewiakow, która zrodziła się w oparciu o XIX wieczną etnografię. Choć przecież dokładnie to samo możemy powiedzieć o regionalnej, etnicznej czy narodowej pan-kaszubskości w oparciu o granice dialektelna. Ta tożsamość to też produkt XIX wieku. Więc stosując taką samą miarę jaką stosujemy dla Kociewiaków, siłą rzeczy i dzisiejszą kaszubskośc musimy uznać za „sztuczna” lub stworzoną przez literaturę. Jeśli stosujemy takie kryteria to nie miejmy pretensji że inni robią dokładnie to samo i tez wmawiają nam kim jesteśmy, wrzucając do jednego worka.

Cała ta interpretacja jakiegoś bzdurnego zapisu w partyjnym raporcie przez Pana Piechowskiego i podjęty w tym tonie przez Pana Rekowskiego zakrawa na dowcip. Każdy czuję się kim chce. Czy Pan natomiast nie wmawia Kociewiakom, Krajniakom i Borowiakom kim są? Lub nie próbuje Pan im tego wmówić? Cytaty które tu przytoczyłem świadczą, że takie wojująco nacjonalistyczne tendencje nie są tylko właściwością Ubecji i komunistów konwertujących Slowińców czy Mazurów. Jak widać mogą one występić także u Kaszubów.


Cytat:
No właśnie - "antypolskość". Oto i doskonała łatka: wszystko wyjaśnia i sprawia, że cała sytuacja jest czarno-biała. Nie, nie jestem antypolski, tak jak nie jestem antyniemiecki czy antyszwajcarski (ach ten kurs franka!). Bzdury i demagogia. Zdecydowana większość Kaszubów nigdy nie stanęła przed koniecznością określenia swojego stosunku do Polski i Polaków. Bo im to do niczego nie jest potrzebne. Zresztą, w dużej mierze nie odróżniają różnicy między pojęciami "naród" a "obywatelstwo". Podkreślę to raz jeszcze - jestem przeciwnikiem postępującej "polonizacji". Dotyka ona w tym samym stopniu Kaszubów, Ślązaków i... Kociewiaków. Tylko, że na Kociewiu proces ten jest już tak zaawansowany, że nikt nawet nie próbuje go w ten sposób nazwać.Wiele razy słyszałem (i to nie od działaczy społeczno-kulturalnych): 'Wy Kaszubi to macie lepiej - swój język i wciąż żywą tradycję. U nas zostały tylko muzea i zespoły regionalne". A czego miałbym się uczyć od owych mieszkańców "zapyziałej guberni Wielikoj Rasiji"? Zamykania domu (bo sąsiad może mnie okraść), picia na umór, budowy okazałych domów (by się pokazać) i mieszkania w piwnicy (bo tak taniej), tego że co nie moje to niczyje (mogę zabrać)? Wiem, wyzłośliwiam się, ale to także jest "polskość" jaką poznałem choćby na hołubionym przez Ciebie Mazowszu. Są pewnie też rzeczy których mógłbym się nauczyć. Skąd wiesz, że się ich nie nauczyłem? To takie założenie a priori?



Na takiej zasadzie to co zwiesz “polonizacją” jest wrogiem każdego – Kaszuby, Ślazaka, Kociewiaka, Kurpia, Krajniaka, Mazura Wieleńskiego, Kramszczanina, Wielkopolanina, Lasoka, Górala… najlepiej zniszczyć naród polski i przywrócić plemiona.
Problem w tym tylko, że Ty zupełnie swobodnie ignorujesz dobrowolność tego procesu. Nie dostrzegasz tego, że dla tych ludzi to ich własna suwerenna decyzja. Dlatego wlasnie nikt tego procesu nie nazywa „polonizacją” na Kociewiu czy gdziekolwiek indziej – a nie dlatego że jest on tak „zaawansowany”. Ludzie Ci w większości po prostu czują się Polakami a ich regionalna tożsamość jest dla nich częścią owej polskości i to ich prywatna sprawa jak traktują swoją tożsamość regionalną. W swoim sumieniu nie czynią żadnej zbrodni. Można to oceniać negatywnie wg. własnego uznania, krytykować, podawać kontrargumenty ale warto okazać nieco szacunku respektując takie decyzje. Troszkę elemenatnrego szacunku. Nikt kto wmawia Krebnom, Gochom, Kociewiakom, Krajniakom i innym kim są nie ma prawa skarżyć się, że choć samemu deklaruje się jako Kaszuba to inni i tak wmawiają mu iż jest Polakiem. To hipokryzja.

A kawałki typu: „ Mijające 60 czy 70 lat Polski na Pomorzu (jak sam napisałeś - trzeba konsekwentnie nie przenosić XIX wiecznego tworu w czasy w których on nie istniał) to regres cywilizacyjny i kulturowy, promowanie i upowszechnianie standardów rodem z jakiś zapadłych guberni Wielikoj Rasiji.” – śmierdzą na kilometry przejaskrawionym, wyolbrzymionym antypolonizmem. Nie mówiąc o tym, że są po prostu obraźliwe - dla Polaków i nie tylko. Jeśli wymagamy od innych szacunku dla nas samych i dla naszych poglądów to warto samemu zachować nieco więcej kultury w krytyce innych. To chyba zwykła konsekwencja dobrych manier.

Cytat:
. Zdecydowana większość Kaszubów nigdy nie stanęła przed koniecznością określenia swojego stosunku do Polski i Polaków. Bo im to do niczego nie jest potrzebne. Zresztą, w dużej mierze nie odróżniają różnicy między pojęciami "naród" a "obywatelstwo".

A to jest, z całym szacunkiem, tylko Twoja własna kuriozalna dla mnie opinia i wishful thinking któremu najlepiej przeczy sama rzeczywistość – wyniki wyborów w Prusach w XIX wieku, wyniki wyborów w XX wieku, masowa polonizacja językowa Kaszubów, ich deklaracje polskości w censusach pruskich, w ostatnim spisie jak i zupełny brak jakiejkolwiek organizacji popierającej ideę narodowej separacji. Można zwalać na „katolickość” na „obywatelstwo” na „bijących nauczycieli” ale to tania wymówka która nie wyjasnia powszechnego zaniku gwary, 100-500 egzemplarzowego nakładu Zrzeszy i głosów na narodowe liste polskie.



I takie wmawianie sobie i innym, że ich decyzja to "nieuświadomienie", "wynik polonizacji" czy niemóżebności odróżnianai "obywatelstwa od narodowości" czy religii to też jest brak szacunku dla ludzi i ich poglądów. To także jest WMAWIANIE im kim są, jaka jest ich prawdziwa tożsamość i czemu mylą się wybierając polską narodowość i łącząć ją z kaszubskoscia na poziomie regionalnym. Takie stawianie sprawy i upraszczanie pachnie 100% przekonaniem o wlasnej racji bez wzgledu na decyzje i poglady innych. Jeśli tak stawiam sprawę to w tych warunkach trudno chyba wymagac by inni szanowali moją postawę?


----------------
Niemce ledze, Niemce ledze, a Poelósze bedło,
Jak se bedło rozjuchalo, Wsztkich Niemców poeł....

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Kaszubskość to polskość! tczewianin 6.4.2011 0:32
     Re: Kaszubskość to polskość! Jark 6.4.2011 5:25
     Re: Kaszubskość to polskość! wotoch 6.4.2011 8:17
       Re: Kaszubskość to polskość! Tites 6.4.2011 8:44
         Re: Kaszubskość to polskość! Michal 6.4.2011 10:33
           Re: Kaszubskość to polskość! Tites 6.4.2011 12:43
             Re: Kaszubskość to polskość! Jark 6.4.2011 19:08
               Re: Kaszubskość to polskość! Michal 7.4.2011 12:59
                 Re: Kaszubskość to polskość! Jark 7.4.2011 16:01
                   Re: Kaszubskość to polskość! Michal 8.4.2011 8:37
                     Re: Kaszubskość to polskość! tczewianin 9.4.2011 13:50
                       Re: Kaszubskość to polskość! Michal 10.4.2011 12:23
                       Re: Kaszubskość to polskość! Stojgniew 29.10.2011 22:56
                         Re: Kaszubskość to polskość! CzDark 30.10.2011 0:42
                           Re: Kaszubskość to polskość! Stojgniew 30.10.2011 1:01
                             Re: Kaszubskość to polskość! CzDark 30.10.2011 1:20
                               Re: Kaszubskość to polskość! Stojgniew 30.10.2011 2:02
                                 Re: Kaszubskość to polskość! CzDark 30.10.2011 2:30
                                   Re: Kaszubskość to polskość! Stojgniew 30.10.2011 2:33
                                     Re: Kaszubskość to polskość! CzDark 30.10.2011 2:59
                                       Re: Kaszubskość to polskość! Stojgniew 30.10.2011 2:11
                                         Re: Kaszubskość to polskość! Jark 30.10.2011 7:30
                                           Re: Kaszubskość to polskość! Stojgniew 30.10.2011 10:23
                               Re: Kaszubskość to polskość! Michal 30.10.2011 12:20
                                 Re: Kaszubskość to polskość! Jark 30.10.2011 14:25
                                   Re: Kaszubskość to polskość! Stojgniew 30.10.2011 16:49
                                     Re: Kaszubskość to polskość! Stojgniew 30.10.2011 17:39
                                       Re: Kaszubskość to Pomorskość! Jark 30.10.2011 20:45
                                       » Re: Kaszubskość to Pomorskość! Stojgniew 31.10.2011 0:48
                                           Re: Kaszubskość to Pomorskość! Jark 31.10.2011 7:14
                                             Re: Kaszubskość to Pomorskość! Stojgniew 31.10.2011 10:55
                                               Re: Kaszubskość to Pomorskość! Michal 31.10.2011 12:24
                                                 Re: Kaszubskość to Pomorskość! Stojgniew 31.10.2011 12:46
                                                   Re: Kaszubskość to Pomorskość! Jark 31.10.2011 16:09
                                                     Re: Kaszubskość to Pomorskość! Stojgniew 31.10.2011 17:51
                                                     Re: Kaszubskość to Pomorskość! dd100 31.10.2011 23:46
                                                       Re: Kaszubskość to Pomorskość! Jark 31.10.2011 23:54
                                                         Re: Kaszubskość to Pomorskość! Stojgniew 1.11.2011 0:17
                                                           Re: Kaszubskość to Pomorskość! Jark 1.11.2011 6:59
                                                             Re: Kaszubskość to Pomorskość! sgeppert 1.11.2011 7:51
                                                               Re: Kaszubskość to Pomorskość! Jark 1.11.2011 9:14
                       Re: Kaszubskość to polskość! Stojgniew 29.10.2011 22:57
           Re: Kaszubskość to polskość! SaszaR1a1a1 6.4.2011 19:09
       Re: Kaszubskość to polskość! Kmicic 9.4.2011 19:48
         Re: Kaszubskość to polskość! Wilku 25.11.2011 1:34
           Re: Kaszubskość to polskość! Tites 25.11.2011 23:10
             Re: Kaszubskość to polskość! Wilku 26.11.2011 1:42
               Re: Kaszubskość to polskość! Tites 26.11.2011 14:33
                 Re: Kaszubskość to polskość! Michal 26.11.2011 17:27
               Re: Kaszubskość to polskość! Mestwin 26.11.2011 17:41
                 Re: Kaszubskość to polskość! Tites 27.11.2011 0:46
                   Re: Kaszubskość to polskość! Michal 27.11.2011 13:29
                     Re: Kaszubskość to polskość! Jark 27.11.2011 18:47
                   Re: Kaszubskość to polskość! Mestwin 28.11.2011 14:15
                     Re: Kaszubskość to polskość! Tites 29.11.2011 0:47
                       Re: Kaszubskość to polskość! Mestwin 29.11.2011 3:51
                         Re: Kaszubskość to polskość! Jark 29.11.2011 10:38
                           Re: Kaszubskość to polskość! Mestwin 29.11.2011 17:08
                           Re: Kaszubskość to polskość! Mestwin 29.11.2011 17:10
                             Re: Kaszubskość to polskość! Wilku 30.11.2011 23:47
                               Re: Kaszubskość to polskość! Mestwin 3.12.2011 19:59
                                 Re: Kaszubskość to polskość! CzDark 4.12.2011 1:43
                                   Re: Kaszubskość to polskość! Mestwin 4.12.2011 14:57
                                     Re: Kaszubskość to polskość! CzDark 4.12.2011 17:05
                                       Re: Kaszubskość to polskość! Mestwin 4.12.2011 17:33
                                         Re: Kaszubskość to polskość! lorbas 11.12.2011 20:12
                                           Re: Kaszubskość to polskość! CzDark 13.12.2011 6:25
                                           Re: Kaszubskość to polskość! Mestwin 13.12.2011 9:32

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002