Forum
Losowe zdjęcie
Wiwat!
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Strona główna forum
   Język
     Miejsce języka, a genetyki w badaniu pokrewieństwa populacji

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 19.11.2011 1:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Miejsce języka, a genetyki w badaniu pokrewieństwa populacji
Zmiany językowe w przeszłości nie musialy wiązać się ze znaczącymi migracjami. Pisałem o zjawisku tzw. trądu cynowego. Inną dobrą analogią jest reakcja łańcuchowa. Kiedyś tu na forum pisano o sytuacji, gdy grupa 30 Kaszubów zetknęła się z 1 Polakiem co zaowocowało tym, że niemal wszyscy Kaszubi przeszli w rozmowie na język polski.

Powstanie mowy kociewskiej należy moim zdaniem wiązać z KULTUROWYM oddziaływaniem Ziemi Chełmińskiej. Trzeba pamiętać, że wzdłuż Wisły mieszkała szlachta operująca na znacznie lepszych glebach niż w głębi Pomorza. Taką szlachtę stać było na dalsze podróże; udział w sejmikach Prus Królewskich czy nawet w sejmach. Oczywiście miała miejsce dyfuzja ludności pomiędzy Ziemią Chełmińską a Pomorzem (przede wszystkim kobiet w skutek małżeństw), ale tego nie można określić jako jednokierunkowa migracja.

Co do badań w pow. tczewskim i świeckim trzeba pamiętać, że nie zawsze tam mamy do czynienia z rodzimą ludnością, gdyż w dużej mierze ludność niemiecka została zastąpiona tam i to już po I wojnie światowej ludnością przybyłą z byłego zaboru rosyjskiego i austryjackiego, czego świadectwem są tzw. "poniatówki".

Mowa kociewska pod względem fonetycznym bardziej przypomina polską (chełmińską) natomiast pod względem leksykalnym (zasobu słownictwa) właściwie niczym nie rózni się od języka kaszubskiego. Pokazały to już badania Gustawa Pobłockiego, który w 1887 r. pisał "Z powodu bliskiego sąsiedztwa z Kaszubami mają Kociewiacy z nimi niemalo słów wspólnych - przynajmniej daleko więcej niż Chełminiacy". Na dodatek czym wcześniejszy materiał badamy tym tych podobieństw można więcej zauważyć.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Miejsce języka, a genetyki w badaniu pokrewieństwa populacji Mestwin 19.11.2011 0:18
   » Re: Miejsce języka, a genetyki w badaniu pokrewieństwa populacji CzDark 19.11.2011 1:33
       Re: Miejsce języka, a genetyki w badaniu pokrewieństwa populacji Mestwin 19.11.2011 22:37

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002