Wiadomości - Aktualności - Chwytaj za klawisze i graj!
Losowe zdjęcie
23.07.2011 XIII Zjazd Kaszubów Lębork: Formowanie pochodu
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Chwytaj za klawisze i graj!
Wysłane przez: crystek dnia 14.2.2006 0:00:00 (3002 odsłon)
Aktualności

Dzień Jedności Kaszubów 2006, Tuchomie19 marca w Tuchomiu pod Bytowem z okazji Dnia Jedności Kaszubów odbędzie się próba bicia niezwykłego rekordu. Na miejsce zjadą akordeoniści z różnych stron Kaszub, aby wspólnie zagrać znany utwór ks. Antoniego Peplińskiego „Kaszëbsczé jezora, kaszëbsczé las”. Im więcej grających, tym większe szanse, że w tej malutkiej miejscowości padnie rekord, którego dotąd nie było. Jeśli trzymasz w szafie akordeon po dziadku, to nie zastanawiaj się, tylko przyjedź do Tuchomia!

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Marek Wantoch-Rekowski. Można się do niego zgłaszać pod nr tel. 501435350 a także przez internet, pisząc na adres: wotoch@wp.pl. Liczą się nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim dobre chęci, nie musisz być profesjonalnym muzykiem, wystarczy, że potrafisz się dobrze bawić. W imprezie mogą wziąć udział nie tylko Kaszubi. – Z radością powitamy w kaszubskim Tuchomiu akordeonistów z innych stron Polski. Mam nadzieję, że zechcą nas wesprzeć swoimi siłami i talentem – mówi organizator imprezy.

- Chociaż akordeon nie należy do historycznych kaszubskich instrumentów ludowych, na stałe wpisał się w nasze regionalne instrumentarium. Z uwagi na swe szerokie możliwości brzmieniowe chętnie jest wykorzystywany przez muzyków. Obok diabelskich skrzypiec, bazuny i burczybasu właśnie akordeon jako idealny instrument akompaniujący stanowi najczęściej tło kaszubskich pieśni. Jest też wykorzystywany jako instrument solowy. Pomysł spotkania akordeonistów uważam za trafiony. Każda próba wzbogacenia naszego lokalnego kolorytu kulturowego zasługuje na wsparcie – stwierdza muzyk Tomasz Fopke.

Dzień Jedności Kaszubów jest świętem obchodzonym na pamiątkę pierwszego zapisu słowa „Kaszuby” w źródłach historycznych, co miało miejsce dokładnie 768 lat temu! Święto ma przypominać ponad półmilionowej społeczności kaszubskiej jej własną historię, uświadomić tradycję „długiego trwania” i zintegrować ją wewnętrznie. Tradycja ta, czego sobie na codzień zazwyczaj nie uświadamiamy, sięga bowiem połowy VI w. po Chrystusie, kiedy to słowiańscy przodkowie Kaszubów zasiedlili południowy brzeg Morza Bałtyckiego.

W tym roku Dzień Jedności Kaszubów przypada na okres szczególny – jednocześnie świętujemy Rok Kaszubski, ustanowiony przez Sejmik Województwa Pomorskiego oraz 50 rocznicę powstania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Kaszubi są bodaj najlepiej zorganizowaną społecznością regionalną w Polsce. Swoim przywiązaniem do ojczystej kultury i języka zdobywają sobie uznanie nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Tomasz Żuroch-Piechowski



Regulamin
ustanowienia rekordu świata
w masowym graniu na akordeonach
utworu „Kaszëbsczé jezora, kaszëbsczi las”


Data: 19.03.2006 r.
Miejsce: Tuchomie, woj. pomorskie.
Organizatorzy: Komitet Organizacyjny Dnia Jedności Kaszubów.
Nazwa imprezy: „Dzień Jedności Kaszubów”.

W dniu 19 marca 2006 roku, w miejscowości Tuchomie koło Bytowa, podjęta zostanie próba ustanowienia rekordu świata w równoczesnym graniu utworu księdza Antoniego Peplińskiego „Kaszëbsczé jezora, kaszëbsczi las” przez jak największą liczbę akordeonistów.

1/ W ustanowieniu rekordu może uczestniczyć każdy obywatel bez względu na wiek, płeć, wyznanie, narodowość i miejsce zamieszkania w Polsce.
2/ Czas konkursu: 3 minuty.
3/ Każdy z uczestników posiada przy sobie akordeon bez różnicy jakiej marki.
4/ W próbie mogą uczestniczyć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.
5/ Przed rozpoczęciem próby kontrolerzy Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych policzą dokładnie uczestników imprezy.
6/ Rekord rozpocznie się na znak dany przez Głównego Kontrolera Wszystkiego.
7/ W trakcie próby utwór księdza Antoniego Peplińskiego grają wszyscy bez wyjątku uczestnicy.
8/ Rekord zostanie zatwierdzony po równoczesnym ukończeniu grania przez wszystkich uczestników.

Rekord będzie obserwowany i dokumentowany przez kontrolerów Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych z Katowic, a następnie zamieszczony w niezwykłej encyklopedii „Polskie Rekordy i Osobliwości”. Oni też dostarczą rekordzistom w terminie do 30 dni okolicznościowy certyfikat.

Dołączone pliki: djk-tuchomie.gif 
Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002