Wiadomości - Muzeum Wejherowskie - Zakończenia XI edycji Konkursu im. Jana Drzeżdżona
Losowe zdjęcie
W Kościele Trzech Krzyży
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Muzeum Wejherowskie : Zakończenia XI edycji Konkursu im. Jana Drzeżdżona
Wysłane przez: Pjoter dnia 8.5.2006 9:10:00 (2446 odsłon)

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Starostwo Powiatowe w Wejherowie serdecznie zapraszają na zakończenie XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Drzeżdzona, które odbędzie się 13 maja 2006 roku o godz. 10.30 w siedzibie Muzeum w Wejherowie (Pałac Przebendowskich), ul. Zamkowa 2a.

Program:

1. Powitanie
2. Omówienie prac w języku kaszubskim
3. Wręczenie nagród w kategorii kaszubskojęzycznej
4. Omówienie prac w języku polskim
5. Wręczenie nagród w kategorii polskojęzycznej
6. Promocja książki Jana Szutenberga "Tabaka dlô Kaszëbów"
7. Spotkanie przy kawie

Prowadzenie imprezy: Tomasz Fopke.
Imprezę uświetni występ Zespołu Wokalnego Szkoły Podstawowej w Borkowie pod kierownictwem Zyty Formeli, który wykona najnowsze kaszubskie piosenki dla dzieci.

Konkurs zrealiuzowano dzięki dotacji:
- Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Powiatu i Gminy Puck
- Miast: Wejherowa, Jastarni i Redy
- oraz wsparciu posłów na Sejm RP: Jerzego Budnika i Kazimierza Plocke.



PROTOKÓŁ
z posiedzenia jury XI Ogólnopolskiego Konkursu Prozatorskiego
im. Jana Drzeżdżona


W dniu 06 maja 2006 r. w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie obradowało jury w składzie:

- dr Zbigniew Żakiewicz – przewodniczący
- Barbara Pisarek
- prof. Tadeusz Linkner
red. Stanisław Janke

Na konkurs wpłynęło 52 prace, w tym 14 w języku kaszubskim.
Komisja pod przewodnictwem dr Z. Żakiewicza postanowiła w kategorii
języka kaszubskiego przyznać:

I nagroda (1500 zł) p. Jarosław Kroplewski z Gdyni, godło „Pamiãtlëwô Gita” za opowiadanie „Jak Walerémù sã ùdało nikògò ... ”
II nagroda (1000 zł) p. Roman Drzeżdżon ze Starzyna, godło „Lorbas” za opowiadanie „Weszczigóra”.
III nagroda (500 zł) br. Zbigniew Joskowski z Ostródy, godło „Boguchwał Minoryta” za opowiadanie „Na cezy krziwdze nicht sã nie wzbògacy”.

oraz wyróżnienie (książki) : p. Alicja Szczypta z Gdańska, godło „AlszaXYZ” za opowiadanie „Dwùch taczich, co chcało na sztrąd”

W kategorii języka polskiego:

I nagroda (1 500 zł) p. Czesław Markiewicz z Zielonej Góry,
godło „Odys” za opowiadanie „Tam, gdzie słychać śpiew syren”.
II nagroda (1 000 zł) p. Danuta Krystyna Sikorska z Klawkowa, godło „Wodnik” za opowiadanie „Mugol”.
III nagroda (500 zł) p. Krystyna Ryduchowska z Koszar g. Czersk, godło „Rozłogi” za (ze zbioru „Opowieści Borowiackie”) opowiadanie pt. „Domostwo nad bagnami”.

oraz wyróżnienie (książki) :
Marek Kowalik z Zawiercia, godło „T.T.” za opowiadanie „Trzej przyjaciele”.
Zdzisław Grabowski z Konina, godło „Andris” za opowiadanie „Kaszubskie zauroczenie”.
Krystyna Krawiec-Złotkowska ze Słupska, godło „Izolda” za opowiadanie „Córki wydm”.
nagroda Posła J. Budnika – Daria Wicka z Pomieczyna za opowiadanie „Odnaleźć siebie na Kaszubach”.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002