Wiadomości - Aktualności - Spotkania z Kulturą w Kramarzynach
Losowe zdjęcie
Kraina łosi 5
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : Spotkania z Kulturą w Kramarzynach
Wysłane przez: wotoch dnia 22.11.2006 11:20:00 (1800 odsłon)
Aktualności

W niedzielę 19 listopada br. o godzinie 18:00 w Wiejskim Domu Kultury w Kramarzynach odbyło się spotkanie z muzyką akordeonową pt. „Jerzy Stachurski – Tomasz Fopke - muzyczny dialog pokoleń” w ramach projektu „Kaszubsko-Pomorskie spotkania z kulturą 2006 „ Celem projektu było zainteresowanie mieszkańców regionu kulturą i językiem regionu.

Ciekawy był sposób uzyskania środków na przygotowanie tego spotkania. Przeglądając informacje w internecie wpadłem na stronę realizowanego już projektu. Nie zważająć na to zadzwoniłem do koordynatora realizacji projektu z prośbą o przeniesienie środków z zaplanowanego już spotkania na Kramarzyny na drugim końcu województwa gdzie tak naprawdę niewiele osób wiedziało o projekcie. Na samym początku nie było zgody jednak po kilku telefonach udało się co mnie osobiście ucieszyło. Dla mnie ważne jest aby ludzie z małych ośrodków wiejskich mieli dostęp do szeroko rozumianej kultury szczególnie regionalnej w najlepszym wydaniu.

Cel projektu z całą pewnością został osiągnięty, gdyż frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwanie – blisko 150 osób. Cieszy również fakt, że w przygotowaniach uczestniczyło wiele mieszkańców Kramarzyn.
Salę dla widzów przygotowano w jak najbardziej tajemniczy sposób. Przyciemnione światła wspomagały kameralny nastrój. Na stołach lśniły białe obrusy, złociły jesienne klonowe liście. Słuchacze popijając kawę częstując się słodyczami wsłuchiwali się muzykę w jak najlepszym wydaniu.
Tomasz Fopke – solista wyśpiewywał melodyjne piosenki i podrywał tłum do wspólnej zabawy. Akordeonista – Jerzy Stachurski w skupieniu przygrywał i wtedy dało się odczuć przepiękny klimat tego spotkania. Pod koniec cała sala, zgodnie z tytułem prowadziła muzyczny dialog pokoleń. Wszyscy zintegrowali się śpiewem: starsi, młodzież i dzieci.
Wniosek ze spotkania można wysnuć jeden – ludzie potrzebują siebie nawzajem, wspólnych spotkań i zabawy, a w muzyce znajduje się to wyjątkowo szybko i przyjemnie.
Imprezę zorganizował Marek Wantoch Rekowski przy serdecznym zaangażowaniu mieszkańców Kramarzyn za co należy podziękować.

W ramach projektu „Kaszubsko-Pomorskie spotkania z kulturą 2006” zrealizowano na Pomorzu cykl 20 spotkań ze znanymi, ale także mniej popularnymi lokalnymi przedstawicielami kultur. Program koordynował Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z lokalnymi działaczami lokalnymi. Program współfinansowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury”.

nadesłał Marek Wantoch Rekowski

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002