Wiadomości - Aktualności - Władca Świętopełk i jego pierścień
Losowe zdjęcie
Kamienie dookoła
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Władca Świętopełk i jego pierścień
Wysłane przez: tczewianin dnia 1.12.2006 8:40:00 (5384 odsłon)

Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego reprezentowany przez prezesa Artura Jabłońskiego, Oddział Gdański ZKP reprezentowany przez prezesa Tomasza Szymańskiego oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku reprezentowane przez dyrektora Wojciecha Bonisławskiego

serdecznie zapraszają

na konferencję prasową, która odbędzie się w piątek 1 grudnia 2006 r. o godz. 12.00 w Tawernie Mestwin przy ul. Straganiarskiej w Gdańsku.


Konferencja poświęcona będzie wspólnej inicjatywie ZKP i Muzeum Narodowego w Gdańsku, jaką jest powrót do Gdańska sygnetu księcia pomorskiego Świętopełka Wielkiego. Dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, które jest właścicielem zabytku, po 121 latach od jego odnalezienia, a po 740 latach od śmierci jego właściciela, powraca on na Ziemię Pomorską.

Uroczyste okazanie złotego sygnetu Świętopełka dla uczestników obchodów rocznicowych 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i mediów, odbędzie się w sobotę 2 grudnia br. o godz. 16.45 w Zielonej Bramie - Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Oficjalny wernisaż wystawy, na którą zapraszamy wszystkich chętnych odbędzie się w niedzielę 3 grudnia br. o godz. 15.00 w Zielonej Bramie.

* * *

SYGNET ŚWIĘTOPEŁKA

Książę Świętopełk Wielki, najstarszy syn księcia Mściwoja I urodził się przed 1195 r. Był najwybitniejszym z władców Pomorza Gdańskiego, wyprzedzającym epokę. Dla obrony Pomorza zawierał system skomplikowanych sojuszy politycznych, kiedy to nie skutkowało - sięgał po miecz. Jako jeden z pierwszych dostrzegł zalążki krzyżackiej potęgi i przeciwstawiał się jej orężem, doprowadzając nieomal do upadku państwa zakonnego, które przetrwało tylko dzięki pomocy książąt polskich z Mazowsza. Zbrojnie wyparł Duńczyków okupujących grody ziemi słupskiej, opanował ziemię sławieńską i wiele innych ziem. Udało mu się doprowadzić do całkowitej niezależności Pomorza Gdańskiego i uzyskania papieskiej protekcji nad swoim państwem. Świętopełk był również świetnym administratorem, twórcą systemu zarządu terytorialnego na Pomorzu Gdańskim oraz prekursorem późniejszej potęgi stołecznego Gdańska, któremu przyznał prawa miejskie. Doczesne szczątki władcy Pomorzan spoczęły w katedrze Oliwskiej w r. 1266.

Sygnet Świętopełka, zwany także pierścieniem, to szczerozłoty zabytek średniowiecznej sztuki, który został odnaleziony w 1885 r. w Korzeczniku na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. W r. 1910 znalazcy przekazali go Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie (obecnie oddział Muzeum Narodowego), gdzie historyk Władysław Semkowicz zidentyfikował jego właściciela. Lilia, która widnieje na sygnecie, nazywana także 'odwróconą kotwicą', to symbol
czystości, niewinności, nadziei oraz chwały, majestatu i władzy. Sygnet był atrybutem władzy książęcej, symbolizował więź między władcą i jego ludem.

W czasach zaboru pruskiego, postać Świętopełka - władcy, który skutecznie przeciwstawiał się krzyżakom, dodawała otuchy Kaszubom wierzącym, że doczekają lepszych czasów. Sygnet Świętopełka od wielu lat jest centralnym symbolem ruchu kaszubsko-pomorskiego. Jego powrót do Gdańska, stołecznego grodu Pomorza, postulował przed wielu laty śp. Lech Bądkowski, pierwszy rzecznik prasowy MKS w Stoczni im. Lenina, pisarz i opozycjonista. Dzięki łańcuchowi ludzi dobrej woli z Gdańska, Krakowa i Warszawy, sygnet Świętopełka zagości nad Motławą w prawdziwie królewskiej oprawie w roku 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego! Na razie tylko na miesiąc.

Witamy w domu!

(Opr. TŻP)

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002