Wiadomości - Kultura i twórczość - 10. lat chóru "Cartusia"
Losowe zdjęcie
Witamy w Wejherowie!
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kultura i twórczość : 10. lat chóru "Cartusia"
Wysłane przez: fopke dnia 4.11.2003 8:20:27 (4846 odsłon)

„Naszym ogrodem jest muzyka…”

Jubileuszowy koncert, z okazji X lecia Chóru „Cartusia” był wykonany z pasją, ale pełen też był wspomnień i wzruszeń.

W Kartuzach, chętnych młodych ludzi, do muzykowania w chórze „Cartusia” nie brakuje. Zainteresowanie śpiewaniem zespołowym wykazują uczniowie szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studenci i dorośli. Od początku istnienia Chóru śpiewało w nim blisko 100 osób.
Dziecięco- młodzieżowy Chór „Cartusia” powstał w 1993 r. Założył go ks. Gerard Jakubiak. Od 1995 r. jego dyrygentką jest Małgorzata Kuchtyk,
absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i Podyplomowego Studium
Chóru Mistrzowskiego w Bydgoszczy. Chór liczył wtedy sześćdziesięcioro dzieci. Przez ostatnie 10 lat „Cartusia” dała ponad 500 koncertów w: Niemczech, Włoszech, Szwecji, Polsce oraz na Litwie. Chór wykonuje utwory m.in. kompozytorów polskich ( od Mikołaja Gomółki po współczesnych
m.in. Romualda Twardowskiego, Józefa Świdra. Do repertuaru włącza także utwory kaszubskie. W 1998 r. dla Telewizji Gdańskiej nagrał kilka pastorałek kaszubskich(muz: W. Bratek, J. Stachurski) do programu telewizyjnego „Wilijny wieczór”. Na płycie „Tędy lub owędy” pomieścił piosenkę kaszubską „Te jes” (sł. , muz: J. Stachurski).W najbliższym czasie zamierza nagrać kolejne piosenki kaszubskie: T.Fopke i J.Stachurskiego
Chór brał udział w różnych konkursach i festiwalach, zdobywając liczne nagrody. Do najważniejszych sukcesów należą m.in. Grand Prix i pierwsze miejsce w Łodzi na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej, Brązowy Kamerton na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a cappella w Bydgoszczy (1998, 1999), Platynowa płyta za CD „Kolędy śpiewają dzieci (1999).
Od 1999 r. skład chóru poszerzył się o Chór Kameralny „Kakofonia”. W jego skład wchodzą najstarsze chórzystki z „Cartusii” oraz przedstawiciele różnych zawodów. Chór wydał swoją płytę CD„Veni Domine”(Przyjdź Panie).
Wysokie wymagania stawiane chórzystom, otwarta formuła repertuarowa-
od muzyki dawnej przez muzykę współczesną, po ambitna piosenkę, zjednywały chórowi, z każdym rokiem, stałe grono współpracowników i osób wspierających, wśród których byli przedstawiciele lokalnego samorządu i firm działających na terenie powiatu kartuskiego.
O repertuarze „Cartusii” tak powiedziały, podczas koncertu Jubileuszowego, w dn. 24 października b.r. w Kościele p.w. Św. Wojciecha w Kartuzach jego chórzystki, konferansjerki i autorki poetyckiej narracji o
10 letniej historii chóru: Kinga Walkusz i Anna Frankowska „repertuar naszego chóru można porównać do garderoby, w której są dziesiątki różnych szat. Są w niej także takie, które nosimy częściej. Nasz chór najlepiej czuje się w szacie pieśni religijnej…”
W koncercie zorganizowanym przez CK „Dwór Kaszubski” w Kartuzach i Parafię Św. Wojciecha w Kartuzach wzięli udział m.in. Mieczysław Gołuński – burmistrz Kartuz, Leon Brylowski – prezes Towarzystwa Miłośników Kartuz, Jolanta Tersa ze Starostwa Powiatowego w Kartuzach oraz: księża, przedstawiciele instytucji kultury, rodzice chórzystów i licznie zgromadzona publiczność. Jubileuszowy koncert prowadziła Małgorzata Kuchtyk.
Chórzystom z „Cartusii”, solistom, grupom wokalnym, Chórowi „Kakofonia” towarzyszyli muzycy: ks.Gerard Jakubiak( instrumenty elektroniczne),Anna Wojak(flet),Agnieszka Kowalska(skrzypce),Zbigniew Kosmalski( Fortepian),Jarosław Regliński( lutnia).Podczas występów zabrzmiał, dzięki firmie „Piano-Forte” Mirosława Masztalerza, specjalnie sprowadzony z Gdańska, fortepian koncertowy „Yamaha”. Wykonawcy przedstawili przekrój repertuaru z 10 letniej historii chóru. Były wśród nich utwory religijne, świeckie, pieśni i songi. Interpretacje „Cartusii” jeszcze raz pokazały m.in. urodę, zwłaszcza piosenek utrwalonych w naszej świadomości w innym kształcie stylistycznym, znakomite rozplanowanie napięć i kulminacji w utworach wielogłosowych. Ciekawa była także budowa koncertu – gdzie jego motywem przewodnim była piosenka „Twarze”.
Warto w tym miejscu dodać, że na temat Chóru „Cartusia” powstały trzy prace magisterskie. Ostatnia została napisana w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku przez Grzegorza Brylowskiego „Wpływ muzyki chóralnej na osobowość człowieka na przykładzie Chóru „Cartusia” (2003).
W pracy tej czytamy m.in. „każdy z nas ulega muzyce, którą słyszy. Pod jej wpływem zmienia się nasza osobowość i przeradzamy się w innego człowieka”
W ostatniej zapowiedzi konferansjerki Kinga i Anna powiedziały:
„ każdy z nas ma swój tajemniczy ogród, naszym ogrodem jest muzyka”.
Muzycznym wyznaniem tej prawdy przez „Cartusię” była piosenka „Pamiętajcie o ogrodach”.



Wojciech Kreft

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002