Wiadomości - Aktualności - Kaszëbë i Bregović
Losowe zdjęcie
Kalwaria wejherowska
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Kaszëbë i Bregović
Wysłane przez: damroka dnia 5.7.2007 23:04:07 (2790 odsłon)
Aktualności

W weekend 28 - 29 lipca, w gdyńskim parku Kolibki zagrają m.in. Olo Walicki z programem "Kaszëbë" i Goran Bregović.

GLOBALTICA - World Culture Festival 28-29 lipca odbędzie się w pięknej scenografii gdyńskiego Parku Kolibki. Celem festiwalu jest przybliżenie publiczności dokonań współczesnych artystów (muzyków, pisarzy, plastyków, fotografików) czerpiących z głębi tradycji róznych narodów i żywo ją przetwarzających.

OLO WALICKI - KASZËBË /Polska/ (28 lipca, sobota, godz. 19.00)
Projekt poświęcony kulturze Kaszub. Do piosenek, zawierających swobodne improwizacje instrumentalne, wzmocnionych futurystycznymi brzmieniami, powstały teksty w mało znanym a pięknym i wyrazistym języku kaszubskim. Pracując nad tym projektem Olo Walicki zdecydowanie chciał odciąć się od powszechnie przyjętego, muzealno-folkowego wizerunku Kaszub, a w zamian zaproponować twórczość współczesną, opartą o tę kulturę i powstającą w tym regionie Polski.

GORAN BREGOVIĆ /Serbia/
Orkiestra Weselno Pogrzebowa z towarzyszeniem chóru
Serbsko-chorwacki kompozytor muzyki filmowej, gwiazda rocka, znawca kultury cygańskiej, piewca wielokulturowości, znany ze współpracy z reżyserem Emirem Kusturicą. Jego muzyka to cygańskie rytmy i akordy europejskie. Jest artystą eklektycznym, symbolizującym kulturową mozaikę Bałkanów, zasłużonym ambasadorem bałkańskiej muzyki.

W niedzielę, 29 lipca w Gdyni o 19.00 na scenie pojawią się:
Ba Cissoko z Gwinei oraz Burning Spear z Jamajki.

Ten ostatni to żyjąca legenda reggae, uosobienie jamajskiej roots music - muzyki korzeni. Urodził się w zatoce St. Ann, tam gdzie na świat przyszli Marcus Garvey i Bob Marley. Imię Burning Spear (Płonąca Włócznia) przyjął od nieżyjącego już afrykańskiego bojownika wolność i męża stanu, Jomo Kenyatty - przywódcy Kenii. W 1969 Bob Marley, z którym się przyjaźnił, polecił go Coxsone'owi ze Studia One i Jamajczyk nagrał swój pierwszy singel "Door Peeper" w stylu rastafariańskich śpiewów modlitewnych.

Podczas festiwalu odbedą się również pokazy filmowe, wernisaże i spotkania z pisarzami. Wszelkie szczegóły na oficjalnej stronie festiwalu www.globaltica.pl <http://www.globaltica.pl/index.php>.

BILETY:
na koncert 28 lipca (Bregović, Kaszëbë):
75 zł do 20 lipca
90 zł po 20 lipca
na koncert 29 lipca (Burning Spear, Ba Cissoko)
69 zł do 20 lipca
84 zł po 20 lipca

sprzedaż internetowa: www.ticketonline.pl

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002