Wiadomości - Imprezy - I Spotkania na Gochach Tuchomie - Luipnica 2007
Losowe zdjęcie
VII Zjazd Kaszubów  10
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Imprezy : I Spotkania na Gochach Tuchomie - Luipnica 2007
Wysłane przez: goch dnia 4.11.2007 17:19:10 (5156 odsłon)

I Spotkania na Gochach Tuchomie – Lipnica 2007. Jest to pierwsze z tego cyklu spotkań mających odbywać się corocznie. Prezentowane będą na nich dokonania kulturalno – społeczne naszych gmin, a także elementy z naszej historii, tradycji i obyczajów, a także zagadnienia dot. aktualnych problemów dnia dzisiejszego Regionu tj. Lipnicko – Tuchomskich Gochów a w przyszłości również Zaborów.

I Spotkania na Gochach Tuchomie – Lipnica 2007
Organizatorzy:
Fundacja „Naji Gochë” i Stowarzyszenie Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu oraz Jerzy Lewi Kiedrowski Wójt Gm. Tuchomie i Rafał Narloch, Wójt Gminy Lipnica.
Organizacyjnie Spotkania wspierają: GOK w Tuchomiu, Oddział Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Lipnicy i w Karsinie - Wielu, Szkoły w Brzeźnie Szlacheckim, Lipnicy i Tuchomiu, Gospodarstwo Agroturystyczne Zofii i Jerzego Ollików z Brzeźna Szlacheckiego i Klemensa Lemana z Piaszna, a także ks. proboszczowie parafii w Tuchomiu, Borzyszkowach, Brzeźnie Szlacheckim oraz Borowym Młynie a także miejscowi Przedsiębiorcy.
Opracowanie tematów i ich prezentacja w części sesyjnej (I)Spokań:
Ks. prałat Henryk Cyrzan z Chojnic; Benedykt Reszka z Rumi; Zdzisław Żmuda Trzebiatowski z Gdyni; Tadeusz Lipski z Wiela, Janusz Juchniewicz z Tuchomia.
Część artystyczno – partriotyczno- poznawczą przygotowują:
Joanna Gil Śleboda, Ludwik Szreder, Ewa Świątek – Brzezińska, Andrzej Lemańczyk, Jan Woźniak.
Uczestnicy - publicyści i dziennikarze prasy, radia i telewizji, oraz literaci i regionaliści kaszubsko – pomorscy w tym członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego i innych lokalnych organizacji społeczno – kulturalnych a także Samorządowcy.
Charakter Spotkań – Jest to pierwsze z tego cyklu spotkań mających odbywać się, co rocznie. Prezentowane będą na nich dokonania kulturalno – społeczne naszych gmin, a także elementy z naszej historii, tradycji i obyczajów, a także zagadnienia dot. aktualnych problemów dnia dzisiejszego Regionu tj. Lipnicko – Tuchomskich Gochów a w przyszłości również Zaborów.
Stąd Spotkania te umożliwiać będą szerszemu ogółowi „Odkrywania Gochów” a przy tym stanowić będą forum do wymiany doświadczeń oraz będą miejscem do prezentacji dorobku naszych gmin, działających tu zakładów pracy oraz różnorodnych formy społecznego zorganizowania się mieszkańców. Za ich pośrednictwem rozszerzać się będzie wiedza o naszym Regionie wśród społeczeństwa Pomorza i całego kraju a także wśród społeczności – zwłaszcza młodego pokolenia - narodów - członków UE.
Przykładem odbywających się niegdyś tzw. Spotkań Wdzydzkich, Spotkania na Gochach (a w przyszłości także na Zaborach) będą miejscem prezentowania spraw dot. regionalizmu kaszubsko – pomorskiego w tym tożsamości regionalnej i samoorganizowania społecznego oraz troski o zachowanie języka kaszubskiego. Ponadto stanu kultury ze szczególnym uwzględnieniem problematyki dot. literatury, działalności zespołów regionalnych, chórów i amatorskich grup teatralnych, oraz ruchu artystycznego a także innych form lokalnej aktywności np. w zakresie kontynuowania tradycji lokalnego rzemiosła i rolnictwa. /tz/

Scenariusz - program
I Spotkań na Gochach - Tuchomie - Lipnica 2007
(uczestnikami Spotkań będą publicyści i dziennikarze oraz regionaliści a także członkowie organizacji pozarządowych – lokalnych grup działania z terenu pow. Bytowskiego)
Organizatorzy: Fundacja Naji Gochë, Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu, wójtowie gmin Lipnica i Tuchomie przy udziale Zespołów Szkół w Tuchomiu Lipnicy, Brzeźnie Szlacheckim i Borowym Młynie, GOK w Tuchomiu, Oddziałów ZK-P w Lipnicy i Karsinie – Wielu oraz proboszczów parafii w Tuchomiu, Borzyszkowach, Brzeźnie Szlacheckim i Borowym Młynie a także parafii Św. Jadwigi Królowej w Chojnicach.
Pomocy organizacyjnej i wsparcia finansowego udzieliły miejscowe instytucje i zakłady pracy.

09. 11. 2007 r.
Tuchomie.
(Centrum Międzynarodowych Spotkań ul. Szkolna 11)
17.00 - przyjazd i zakwaterowanie
18.00 - kolacja
18.30 - wystawa fotografii Pt. „Tuchomie” ze zbiorów Jana Woźniaka
19.00 - spektakl teatralny zespołu Joanny Gil – Ślebody: „Elementarz, czyli jak przed laty dziateczki na Pomorzu uczono”
20.00 - rozpoczęcie sesji:
- wystąpienie Wójta Gminy Tuchomie, Pana Jerzego Lewi Kiedrowskiego: Gmina Tuchomie dziś i jutro”
- Zdzisław Żmuda Trzebiatowski „Rody kaszubskie na Gochach na przykładzie rodziny Trzebiatowskich. ”
- Janusz Juchniewicz- Historia Tuchomia
10. 11. 2007 r.
8.00 - śniadanie
8.30 – 9,30.- zwiedzanie miejscowego kościoła, wysłuchanie informacji historycznej „Tuchomska świątynia i jej organy”. Spotkanie z ks. Franciszkiem Podlewskim proboszczem parafii tuchomskiej oraz krótki koncert organowy –w wyk. H. Juchniewicza – organisty.
9.40 - wyjazd studyjny na Gochy Centralne (Lipnickie)
Borzyszkowy
10,00 - Krzyż Pamięci na Piszczanej – prezentacja historii powstania krzyża i okoliczności przez niego upamiętniające – realizacja ZS w Lipnicy.
1o,25 – cmentarz przykościelny – spotkanie przy grobie Józefa Gierszewskiego mjr Rysia – Komendanta TOW Gryf Pomorski – okolicznościowa inscenizacja przygotowana przez ZS w Lipnicy
10.45 - zwiedzanie kościoła – historia i zabytki borzyszkowskiej świątyni…. ( Z uwagi na nieobecność w tym dniu na terenie parafii, ks. Jana Flisikowskiego temat ten zaprezentuje desygnowana przez Niego osoba. Być może będzie to p. Maria Reszka katechetka ZS w Lipnicy, która mat. o kościele borzyszkowskim m.in. publikowała w NG nr 2/ 2001 r. )
Łąkie
11,15 – Obelisk pamięci mieszkańców wsi co zginęli w wyniku ostatnich wojen.- Rozpoczęcie ref. Patriotyzm mieszkańców Gochów – Benedykt Reszka Rumia publicysta NG, autor opracowań o historii Gochów
Brzeźno Szlacheckie
11,50 Przejazd podwodami konnymi fragmentem ścieżki przyrodniczo-historycznej (nad Gwieździniec i j. Gwiazdy) – Uwaga! Wycieczka ta uzależniona jest od stanu pogody.
12,50 zwiedzenie miejscowego kościoła, spotkanie z ks. Andrzejem Diedrichem proboszczem parafii
13,30 Cześć sesyjna (Sala w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego )
Wystąpienia:
- Rafał Narloch Wójt Gminy Lipnica: „Gmina Lipnica dziś i jutro”
- Tadeusz Lipski z Wiela: „Hieronim Derdowski – „Hymn kaszubski” oraz poemat: „Kaszubi pod Wiedniem”
- Benedykt Reszka: Patriotyzm mieszkańców Gochów na przykładzie ich udziału w wojnie obronnej 1920 r.i II wojny Światowej.
Promocja książki
- ks. Prałat Henryk Czyrzan: Pt. „Brzeźno Szlacheckie” – Spotkanie z autorem publikacji.

16.00 – Karczma „Kuźnia „ w Brzeźnie Szlacheckim - obiad

Piaszno
17.00 - Pobyt na Górze Lemana w Piasznie , spotkanie z jej gospodarzem Klemensem Lemanem. Uwaga: Wycieczka ta uzależniona jest od stanu pogody.
18.30 - Kolacja
19.00 - Program artystyczny (występ przygotowany przez GOK w Tuchomiu i CMS)

11. 11. 2007 r.
Tuchomie
9.00 - śniadanie
11.00 – Kościół parafialny w Tuchomiu - msza święta w intencji Ojczyzny i Kaszub. Nabożeństwo poprowadzi w koncelebrze z ks. Franciszkiem Pudlewskim proboszczem tuchomskim - ks. prałat Henryk Cyrzan proboszcz parafii Św. Jadwigi Królowej w Chojnicach.
Msza będzie prowadzona w języku kaszubskim. Czytania w wyk. członków zespołu Kaszuby z Karsina Wiela.
Oprawa Honorowa – poczty sztandarowe Oddziałów ZK-P z Karsina - Wiela, Lipnicy, Bytowa i Miastka oraz warta honorowa Bractwa Rycerskiego z Bytowa.
12,00 – jw. – kościół Tuchomiu.
Występ zespołu Kaszuby z Karina Wiela z koncertem kaszubskich pieśni patriotycznych.
13.00 - wyjazd uczestników

Wierzchocina parafia Borowy Młyn
(skrzyżowanie dróg obok posesji Bińczyków)
15,00 – odsłonięcie i poświęcenie obelisku pamięci mieszkańców wsi, co zginęli w wyniku II wojny Światowej.
Organizator – Komitet Obywatelski Wsi Wierzchocina pod przewodnictwem Czesława Kjasty, Fundacja „Naji Gochë” oraz ZS w Borowym Młynie
Poświecenie pomnika – ks. Jacek Halman – proboszcz parafii Borowy Młyn
Okolicznościowe wystąpienie Rafała Narlocha – wójta gminy lub Mirosława Bukowskiego – przewod. RG w Lipnicy.
Krótki Rys biograficzny „Bohaterów uroczystości” - Zbigniew Talewski lub Benedykt Reszka autor książki „Ich losy”.
Cześć artystyczno – patriotyczna w wykonaniu uczniów ZS w Borowym Młynie.
Oprawa honorowa: poczty sztandarowe- O/ZK-P w Lipnicy oraz ZS w Borowym Młynie.


Opracował i serdecznie zaprasza: Zbigniew Talewski Naji Gochë/CMS


Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002