Wiadomości - Aktualności - V TYDZIEŃ KASZUBSKI w Przodkowie
Losowe zdjęcie
Wiele. 27. Turniej Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności :  V TYDZIEŃ KASZUBSKI w Przodkowie
Wysłane przez: fopke dnia 28.2.2008 22:40:00 (2237 odsłon)

V TYDZIEŃ KASZUBSKI
W ZESPOLE SZKOŁY PODSTAWOWEJ
I PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W PRZODKOWIE

Hasła: „Jidzemë wprzódk z kaszëbizną”

oraz
„To nie je na żódny planéce pisané,
Że zdżiną Kaszëbë ze swiata nieznané,
Że pò nas nie bãdze pamiątczi, ni spiéwë,
Że zdmùchną ze zemi nas wrodżi jak plewë”
Aleksander Majkowski

przyświecały tegorocznemu V Tygodniowi Kaszubskiemu w Zespole Szkół w Przodkowie zorganizowanemu w dniach 18.02.2008 – 22.02.2008r.





Wszystkie imprezy i spotkania miały pomóc, osobliwie uczniom, w odpowiedzi na pytania: kim jestem, czy czuję się Kaszubą, jaką rolę kaszubszczyzna odgrywa w moim życiu, co chciałbym dla niej zrobić w przyszłości?
Pierwszy dzień Kaszubskiego Tygodnia (18.02.2008, poniedziałek) zaczął się od inauguracji całego przedsięwzięcia – odśpiewania hymnu kaszubskiego, przedstawienia programu wszystkich uroczystości, spotkań i imprez. W tym dniu nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego pt. „Miejsce godne upamiętnienia”, a także uroczyste przekazanie przyniesionych przez uczniów eksponatów do szkolnej izby regionalnej. Były wśród nich stare obrazy, pamiątki rodzinne, zdjęcia, monety, banknoty, ceramika, lampy naftowe.
Kolejny dzień (19.02.2008 wtorek) upłynął na spotkaniu młodzieży gimnazjalnej z p. Iwoną Joć - główną redaktorką „Pomeranii”, p. Anną Cupa z Radia Gdańsk, (p. Karol Rhode z przyczyn osobistych nie mógł przybyć) oraz na występie zespołu folklorystycznego „Przodkowianie”. Panie rozmawiały z uczniami na temat roli i przydatności kaszubszczyzny w życiu i pracy zawodowej. Były chwile wzruszenia, zadumy, słuchanie nagranych wypowiedzi ważnych postaci: arcybiskupa T. Gocłowskiego, premiera D. Tuska, Danuty Stenki, Artura Jabłońskiego, wspóle śpiewy, odgadywanie zagadek, odpowiedzi na pytania, rozpoznawanie znajomych głosów, zespołów muzycznych itp. Wszystko po to, by udowodnić, że język kaszubski przydaje się w różnych dziedzinach życia i warto go się uczyć, że może stać się dla wielu nie tylko pasją ale celem w życiu i wielką miłością, nawet dla ludzi urodzonych poza granicami Kaszub. Trzeba przyznać, że sposób przekazywania przez panie swoich wrażeń, myśli, spostrzeżeń, informacji bardzo podobał się uczniom, zachęcał ich do wspólnych rozmów, śpiewów, zwierzeń, wypowiedzi.
Występ zespołu „Przodkowianie” całkowicie zrelaksował społeczność gimnazjalną, a póżniej uczniów szkoły podstawowej, potwierdził, że także w tej dziedzinie nieodzowna jest znajomość j. kaszubskiego.
Środa (20.02.2008r) była dniem kaszubskim dla uczniów całego Zespołu Szkół w Przodkowie, począwszy od uczniów klas 0-III poprzez grupę klas IV-VI i klasy gimnazjalne. Uczniowie klas najmłodszych wraz z wychowawcami prezentowali przygotowane przez siebie programy: skecze, piosenki, tańce, parodie telewizyjnych show, recytacje, potrawy kulinarne. Gimnazjaliści zaś według wyboru przedstawiali kaszubskie tańce, stroje, instrumenty, własne montaże czy w sposób humorystyczny felietony np. R. Drzeżdżona dotyczące różnic życia na wsi i w mieście, krecika z czeskiej dobranocki czy przydatności matematyki w życiu. O godz. 10-tej gimnazjaliści gościli u siebie dyr. Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach p. Norberta Maczulisa oraz prezesa o/ZKP w Kartuzach panią Mirosławę Kazana. To spotkanie było kolejnym dowodem na to, że kaszubszczyzna przydaje się również w pracy różnych placówek użyteczności publicznej np. muzeum, w działalności społecznej, rozwijaniu własnych zainteresowań czy pracy zawodowej. Dzięki środowym gościom uczniowie dowiedzieli się o historii, zasobach i działalności kartuskiego muzeum, a także sposobie tworzenia lalek kaszubskich, życiu i twórczości Aleksandra Majkowskiego, pracy o/ZKP w Kartuzach.
Czwartek (21.02.2008r) to tradycyjnie (w tym roku II) Gminny Kaszubski Sejmik Uczniowski i dzień konkursowy. Celem Sejmiku Uczniowskiego było poznanie i propagowanie dorobku dr Aleksandra Majkowskiego, upamiętnienie 70 rocznicy śmierci pisarza i uczczenie Jego pamięci w związku z ogłoszeniem roku 2008 Rokiem A. Majkowskiego, ponadto umiejętność prezentacji swojego regionu i szkoły, promowanie folkloru kaszubskiego (sztuki, muzyki, tańca i śpiewu) oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. W tym dniu przedstawiciele klas IV-VI i klas gimnazjalnych ze szkół w Czeczewie, Pomieczynie i Przodkowie wzięli udział w Gminnym Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Aleksandra Majkowskiego (części pisemnej i ustnej) oraz czytaniu fragmentów powieści „Żëcé i przigòdë Remùsa”.
Wśród szkół podstawowych I miejsce zdobyła Gracjana Potrykus z SP Przodkowo, II miejsce – Małgorzata Flisikowska również z Przodkowa, III miejsce – Grzegorz Hermann z SP Czeczewo, wyróżnienia – trójka uczniów z SP Czeczewo. W grupie gimnazjalnej I miejce otrzymała Emilia Konkol z Przodkowa, II miejsce – Grażyna Dawidowska z Pomieczyna, III miejsce – Karolina Hinc również z Pomieczyna, wyróżnienia: Weronika Halbecka i Magdalena Reglińska z Przodkowa oraz Paulina Skrzyńska z Czeczewa.
Po części konkursowej odbył się panel dyskusyjny dla nauczycieli i uczniów gimnazjum na temat: „Jak chciałbym przenieść królewiankę przez głęboką wodę?” czyli co chciałbym zrobić dla kaszubszczyzny w przyszłości? Wielu nauczycieli ubolewało na tym, że nie mieli takiej możliwości, jak obecnie uczniowie mogący uczyć się języka kaszubskiego w szkole. Niektórzy nauczyli się mowy kaszubskiej od dziadków czy rodziców, ale nie umieją pisać ani czytać, więc na pewno przydałyby się kursy nauki j. kaszubskiego dla dorosłych. Dyr. J. Soliwoda co prawda też nie nauczył się ani pisać ani czytać po kaszubsku, jest Kaszubą z wyboru, ale wykorzystuje swój talent taneczny i choreograficzny, wcześniej tańcząc w zespole „Gdańsk, a obecnie przy kierowaniu zespołem „Przodkowianie”, do czego zachęcał także uczniów. Naucz. Zespołu Szkół w Pomieczynie chętnie otworzyłaby więcej sklepów z książkami kasz. i czasopismami, aby był łatwiejszy dostęp do literatury w tym języku. Z kolei regionalistka z Czeczewa wprowadziłaby więcej innowacji w muzyce i śpiewie stawiając na twórczość własną młodego pokolenia. Uczniowie zaś chcieliby, żeby j. kaszubski był obowiązkowy dla wszystkich uczniów na Kaszubach, żeby był w sklepach, urzędach i wszystkich instytucjach użyteczności publicznej, żeby było więcej festynów i imprez gminnych, gdzie wszyscy rozmawialiby po kaszubsku, chcieliby spotykać się z ciekawymi ludźmi, tak jak w czasie Kaszubskiego Tygodnia oraz żeby już nikt nie wstydził posługiwać się swoim językiem.
Piątek (22.02.2008r) był najbardziej oczekiwanym przez uczniów dniem w całym tygodniu, dniem pełnym humoru, uśmiechu, zabawy, bowiem ten dzień co roku, od pięciu lat, przeznaczony jest na rozbawienie gości, publiczności szkolnej, wesołe występy dzieci i pokazy przygotowanych programów. Tego dnia wszystkie klasy prześcigały się w uświetnieniu całej uroczystości. Duże powodzenie miał kaszubski taniec z gwiazdami, „you can dance”, parodiowanie znanych gwiazd estrady, kabaretów, tańce przebierańców, zabawy w dorosłość, scenka z wybranego dnia z życia kaszubskiej rodziny i wiele innych. Trzeba podkreślić, że w przedstawieniach brali udział nie tylko uczniowie uczęszczajacy na lekcje języka kaszubskiego, ale całe klasy przy współpracy swoich wychowawców, którzy także przy okazji szlifowali mowę kaszubską. Świadczyło to o dużym zaangażowaniu i dzieci i dorosłych oraz o chęci wspólnej zabawy, zaimponowania innym, uświadomiło wszystkim, że kaszubszczyzna jest nieodłączną częścią życia szkolnego, na lekcjach i podczas zabawy.
Zwieńczeniem całego dnia był występ ulubionego gościa, można powiedzieć stałego bywalca naszej szkoły p. Tomasza Fopke oraz p. Romana Drzeżdżona, którzy do końca rozbawili społeczność szkolną.
Na zakończenie odbyło się uroczyste podsumowanie całego przedsięwzięcia oraz wręczenie nagród i podziękowań wszystkim konkursantom i przygotowującym ich nauczycielom.
Organizatorka Kaszubskiego Tygodnia złożyła szczególne podziękowania na ręce przodkowskich włodarzy - wójta gminy Przodkowo p. Andrzeja Wyrzykowskiego i przewodniczącego rady gminy – p. Franciszka Rzeszewicza za finansowe wsparcie wszystkich imprez i przeznaczenie 1000 złotych na realizację w/w zamierzeń. Należy tu dodać, że Kaszubski Tydzień wszedł już na stałe do kalendarza corocznych imprez gminnych.
Jadwiga Hewelt serdecznie podziękowała również dyrekcji szkoły za przychylność i aprobatę organizowanych przedsięwzięć, a nauczycielom, obsłudze za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu wszystkich imprez i uroczystości.


Jadwiga Hewelt

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002