Wiadomości - Aktualności - Kaszubski Maraton Filmowy – szczegółowy program
Losowe zdjęcie
Zjazd Kaszubów Gdynia 2006 15
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Kaszubski Maraton Filmowy – szczegółowy program
Wysłane przez: iwona dnia 26.6.2008 7:10:00 (2835 odsłon)

Miło mi Państwa zaprosić – w imieniu Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Biura Zarządu Głównego ZKP – na Kaszubski Maraton Filmowy, który odbędzie się 12 lipca w ramach X Zjazdu Kaszubów w Gdańsku.


Kaszubski Maraton Filmowy
(X Zjazd Kaszubów w Gdańsku)



Termin: 12 lipca 2008 r.
Miejsce: Gdańsk, Dom Harcerza (sala kinowa Warta-Syrena), Za Murami 2-10
Czas trwania: 10-22
Wstęp: wolny

1) Godz. 10 – „Testament” (2006) w reż. Andrzeja Sipajły, spektakl filmowy, czas trwania: 30 min

Nie jest łatwo podzielić gospodarstwo pomiędzy czwórkę dzieci. Takie zadanie postawiło życie na drodze Augusta, głównego bohatera spektaklu filmowego „Testament”. Powstał on na podstawie opowiadania Jana Drzeżdżona „Monika”, które na deski teatralne przełożyli Józef Roszman i Sylwia Lorenc z grupą teatralną ze Strzelna. Aktorzy ci wielokrotnie z wielkim powodzeniem wystawiali tę sztukę w różnych miejscowościach Kaszub. Równie dobrze zaprezentowali się w filmie A. Sipajły. Nie tylko popatrzmy na nich, ale też posłuchajmy kaszubskiej mowy!

2) Godz. 10.35 – „Jô jem rëbok” (2004) w reż. Andrzeja Sipajły, film dokumentalny, czas trwania: 15 min

Film jest produkcją niezależną. To dokument o rybaku – Wojciechu Konkolu, który wspomina lata powojenne w Chałupach na Półwyspie Helskim i trud rybackiego życia. Reżyser otrzymał za niego II nagrodę w drugiej edycji Przeglądu Filmów Niezależnych „Tam, gdzie nie ma gwiazd”, organizowanego przez Urząd Gminy w Kolbudach – za stworzenie klimatu dokumentalnej opowieści i sprawną realizację.

3) Godz. 11 – „Kaszubi w Kanadzie” (2007, 2008), fragmenty programu „Rodnô Zemia” w reż. Eugeniusza Pryczkowskiego, czas trwania: 20 min

Byli pierwszą grupą emigrantów z Pomorza Gdańskiego do Ameryki Północnej. Udali się tam w połowie XIX w. nie z powodu ucisku germanizacyjnego, a za chlebem, ściągając następnie do siebie bliskich i znajomych. Osiedlili się w prowincji Ontario, gdzie do dziś mieszkają ich potomkowie mówiący po kaszubsku, mający w swoim zasobie słów wyrazy, które na polskim wschodnim wybrzeżu dawno już wyszły z użycia. Mieszkają w takich miejscowościach jak... Wilno i Barry’s Bay oraz okolicach. Na kanadyjskich mapach można też znaleźć na tym terenie swojsko brzmiącą nazwę własną – „Kaszuby”.

GODZ. 11.30-14 – PRZERWA

4) Godz. 14 – „Kaszëbë” (1970) w reż. Ryszarda Bera, film fabularny, czas trwania: 82 min

Nastrojowa balladowa opowieść o życiu małej rybackiej osady Kaszubów w ostatnich latach XIX w., osnuta wokół lirycznej historii tajemniczej dziewczyny z wydm, której morze zabrało najpierw pierwszą, potem drugą miłość. Każdego dnia na urwisku, szalona z rozpaczy, obłąkana nadzieją, pali ogień dla zbłąkanych łodzi i rozbitków. W codzienną walkę rybaków o życie z morskim żywiołem wpleciony jest także wątek walki o przetrwanie języka i kultury Kaszubów pod pruskim panowaniem.

5) Godz. 15.30 – „Kryptonim Inspirator” (2005) w reż. Henryki Dobosz, film dokumentalny, czas trwania: 52 min

Film pokazuje życiową drogę Lecha Bądkowskiego, dla którego przybycie w sierpniu 1980 r. do strajkujących w Stoczni Gdańskiej robotników z deklaracją poparcia ze strony Gdańskiego Oddziału ZLP, a później objęcie funkcji rzecznika MKS, było równie oczywiste, jak przejęcie dowodzenia kompanią w ogniu walki pod Narwikiem (miał wtedy 20 lat). Ciekawe odkrycia przyniosły poszukiwania w archiwach IPN – odnalezione zostały tzw. teczki obiektowe dotyczące różnorodnych obszarów działalności Bądkowskiego: dziennikarza, pisarza, założyciela i działacza Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, uczestnika wszystkich przełomowych wydarzeń w PRL.

6) Godz. 16.30 – „Remus” (1987) w reż. Krzysztofa Gordona, teatr telewizyjny, czas trwania: 95 min

To swobodna, teatralno-telewizyjna, adaptacja epopei kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remusa”, powieści uznanej przez znawców tematu za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej. Jest ona przykładem nie sztuki ludowej, ale literatury wysokiej. Opublikowana została w literackiej kaszubszczyźnie w 1938 r., a na język polski przetłumaczył ją w latach 60. Lech Bądkowski. Doczekała się również tłumaczenia na języki: francuski, niemiecki i angielski.
Powieść i spektakl ukazują Kaszuby jako krainę magiczną, wręcz mityczną, widzianą oczyma Remusa, narratora-outsidera. Rzecz dzieje się pod koniec XIX w., w czasach zaboru pruskiego.

7) Godz. 18.10 – „Pomiędzy narodami. Kaszubi, Niemcy i Polacy” (1999) w reż. Mirosława Borka, film dokumentalny, czas trwania: 52 min

Wąski pas polskiej ziemi oddzielał po I wojnie światowej niemieckie Pomorze od Prus Wschodnich. Nazistowskie Niemcy po 1933 r. zaczęły coraz częściej domagać się utworzenia eksterytorialnego niemieckiego korytarza prowadzącego przez polski przesmyk. Odmowa Warszawy stała się jednym z głównych pretekstów do rozpoczęcia II wojny światowej.
Kim byli Kaszubi – ludzie zamieszkujący te sporne tereny, jaka była ich historia i kultura? O tym niechętnie mówiło się i w Wersalu, i w Warszawie, i w Berlinie. O tym m.in. traktuje dokument M. Borka.

8) Godz. 19.10 – „Krokowa, moja miłość” (1999) w reż. Krzysztofa Wójcickiego, film dokumentalny, czas trwania: 45 min

Urocza opowieść o urodzonym w krokowskim pałacu (gm. Puck) grafie Albrechtcie von Krockow (1913-2007), działaczu na rzecz pojednania polsko-niemieckiego, deputowanym, radcy handlowym. Ukończył gimnazjum w Sopocie, studiował w Heidelbergu. Dwaj jego bracia zginęli w czasie II wojny światowej, on sam nie walczył na froncie.
Opuścił rodzinne strony wraz z żoną, Addą von Borcke, w marcu 1945 r. Zamieszkał w gminie Schweich w miejscowosci Föhren (Nadrenia Palatynat).
W latach 90. był jednym z inicjatorów odbudowy pałacu w Krokowej – dawnej siedziby rodu. Motto rodziny von Krockow: „In Deo Spero” („W Bogu nadzieja”).

9) Godz. 20 – „Jezus” (1979) w reż. Johna Krisha, Petera Sykes’a, film fabularny, czas trwania: 117 min

Ekranizacja Ewangelii wg św. Łukasza z tłumaczeniem kaszubskim (lektorami są m.in. Danuta Stenka, Maciej Miecznikowski, Zbigniew Jankowski, Tomasz Fopke) opowiadająca o Jezusie. Pierwszych kilkanaście lat jego życia pokazano jako kilkuminutowe streszczenie, by więcej czasu poświęcić wydarzeniom obrazującym najważniejszy okres, w czasie którego dokonał on wielu uzdrowień, cudów czy odpuścił grzechy nawróconym. Jednym z ważniejszych wydarzeń tamtych czasów było powołanie przez Chrystusa dwunastu apostołów. Najważniejszym jednak momentem dla Kościoła jest ukazanie największej tajemnicy odkupienia świata i wyzwolenia z grzechu poprzez mękę i śmieć Jezusa na krzyżu aż po radosne zmartwychwstanie.


Zapraszamy na filmy o Kaszubach i po kaszubsku!


Organizatorzy: Oddział Gdański i Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Kontakt: Iwona Joć (tel. 0 663 825 733, e-mail: red.pomerania@wp.pl)


Szczegółowe informacje ukażą się przed X Zjazdem Kaszubów w portalach internetowych: www.kaszubi.pl, www.naszekaszuby.pl, www.wrotapomorza.pl, www.gdansk.pl oraz w lokalnych i regionalnych gazetach.



Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002