Wiadomości - Aktualności - E. Pryczkowski i „Kaszëbsczé nótë” - list otwarty T. Grabarczyka
Losowe zdjęcie
Łapalice
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : E. Pryczkowski i „Kaszëbsczé nótë” - list otwarty T. Grabarczyka
Wysłane przez: sgeppert dnia 27.2.2009 12:48:43 (2837 odsłon)

Dyskusja zainicjowana listem Witosławy Frankowskiej ws. śpiewnika „Kaszëbsczé nótë” w miesięczniku „Pomerania” ze stycznia br., toczy się nie tylko na tych stronach internetowych. Autor śpiewnika Eugeniusz Pryczkowski kierował do niektórych osób wypowiadających się na tematy związane z opublikowaniem śpiewnika, żądania wycofania swoich wypowiedzi. Jednym z adresatów takich żądań był prof. Tadeusz Grabarczyk, który zdecydował się, z racji pełnienia przez E. Pryczkowskiego funkcji wiceprezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, odpowiedzieć listem otwartym do Rady Naczelnej ZKP.

LIST OTWARTY DO CZŁONKÓW RADY NACZELNEJ ZRZESZENIA KASZUBSKO-POMORSKIEGO

W początkach stycznia 2009 roku ukazał się w "Pomeranii" list pani Witosławy Frankowskiej, w którym autorka zarzuciła panu Eugeniuszowi Pryczkowskiemu naruszenie praw autorskich. W dyskusji, która się wówczas zaczęła na portalu „Nasze Kaszuby” pozwoliłem sobie także zabrać głos, jako ten, któremu sprawy poszanowania takich praw - z racji bycia nauczycielem akademickim - są szczególnie bliskie. W swojej wypowiedzi w sposób jednoznaczny potępiłem sposób, w jakim potraktował panią Frankowską pan Pryczkowski. Niestety, panu Pryczkowskiemu obca jest maksyma, że „prawdziwa cnota krytyk się nie boi”. Natychmiast po mojej wypowiedzi otrzymałem od p. Pryczkowskiego kilka tekstów na moją pocztę, które trudno określić inaczej jako nieporadne, ale jednak próby zastraszenia mojej osoby donosem do rektora czy pozwem do sądu poprzez ZAIKS. Styl tych tekstów można jedynie określić jako żenujący. O innych kwestiach wspominanych przy okazji przez p. Pryczkowskiego już nie wspomnę bowiem dotyczyły one osób powszechnie znanych w środowisku działaczy kaszubskich.

Nie pisałbym do Wysokiej Rady o tym ale przecież p. Eugeniusz Pryczkowski nie jest tylko osobą prywatną lecz wiceprezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego organizacji, którą darzę wielką estymą. Pana Eugeniusza Pryczkowskiego obowiązuje zatem zasada „noblesse oblige”. Wierzę głęboko, że postawa wiceprezesa spotka się z odpowiednią reakcją Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Z poważaniem
Tadeusz Grabarczyk
Zakład Archeologii Pomorza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002