Wiadomości - Aktualności - Dzień Jedności Kaszubów 2009
Losowe zdjęcie
jesień
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Dzień Jedności Kaszubów 2009
Wysłane przez: sgeppert dnia 15.3.2009 21:30:00 (2887 odsłon)

Poniżej informacje o obchodach Dnia Jedności Kaszubów w Gdańsku, Bytowie, Goręczynie, Konarzynach, Wielu. Jeśli ktoś wie jeszcze o jakichś obchodach, proszę o wiadomość! Proszę też o nadsyłanie zdjęć! Zobacz zdjęcia

GDAŃSK
19 marca (czwartek)
Sympatycy serwisu NaszeKaszuby.pl zapraszają na godz. 17:00 pod Neptuna. Pożądane kaszubskie elementy wizualne - flagi, czarno-żółte elementy ubioru (choćby sznurowadła), takiż makijaż, tradycyjny strój ludowy lub cokolwiek innego według indywidualnego uznania i pomysłowości. Być może wybierzemy najciekwszy pomysł. Brak programu obchodów: po odśpiewaniu Pieśni Jedności Kaszubów (Zemia Rodnô) będziemy świętować tak, jak warunki, pomysłowośc i chęci pozwolą.

Tego dnia Urząd Miejski wywiesi w mieście kaszubskie flagi.

21 marca (sobota)
Zarząd Główny oraz Oddział Gdański ZKP zapraszają na godz. 12:00 na kaszubską mszę w kościele św. Mikołaja, po której (o 13:00) zostanie zaprezentowany model pomnika księcia Świętopełka Wielkiego, w miejscu jego przeyszłej lokalizacji na skwerze między ul. Świętojańską i Szeroką. O 13:40 w Ratuszu Staromiejskim koncert chóru Discantus z Gowidlina, pod dyrekcją Sławomira Bronka.

BYTÓW
Świętowanie pod hasłem "Młodi przińdnotą Kaszëbów", próba ustanowienia kolejnego rekordu Polski w równoczesnej grze na akordeonie, koncerty folklorystyczne i rockowe, turniej gry w Baśkę - szczegółowy program tutaj.

GORĘCZYNO
18 marca (środa)
Szkole Podstawowej i Gimnazjum Publicznemu nadane zostanie imię Ziemi Kaszubskiej. O 11.30 msza kaszubska pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego J. B. Szlagi, następnie:
- przemarsz do Zespołu Szkół w Goręczynie (ul. Szkolna 7),
- odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły,
- inauguracja Dnia Jedności Kaszubów,
- uroczystość (m.in. przekazanie sztandarów przez fundatorów, prezentacja hymnu szkoły, program artystyczny, zwiedzanie wystawy).

KARTUZY
19 marca br. (środa)
Radio Kaszëbë zaprasza na kartuski rynek, gdzie w godz. 15 - 17 będzie można zabrać głos w radiowej debacie "Jak bëc dzysô kaszëbsczim patriotą?". Organizatorzy zachęcają do przyniesienia kaszubskich flag.


KONARZYNY
22 marca br. (niedziela)
Konarzyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego organizuje wyjazd na Dzień Jedności Kaszubów do Bytowa. Koszt przejazdu 15 zł. Zgłoszenia przyjmuje Maria Rogenbuk, tel. 500 257 601.

RADIO KASZËBË
19 marca br. (środa)
zaprasza na debatę "Jak bëc dzysô kaszëbsczim patriotą?" od godziny 15.00 do 17.00 na antenie Radia Kaszëbë. Gośćmi Darka Majkowskiego w studiu RK będą: Jerzy Hoppe (członek rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego; jeden z redaktorów pisma RËMSKÔ KLËKA), Artur Jabłoński ( Prezes Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego) oraz Dariusz Szymikowski ( znawca i nauczyciel historii Kaszub). Radio Kaszëbë zaprasza słuchaczy do przybycia na rynek w Kartuzach, gdzie będą mogli wyrazić swoją opinię w debacie.

WIELE
22 marca br. (niedziela)
Wielewsko - karsiński Oddział Zrzeszenia - Kaszubsko - Pomorskiego organizuje wspólny wyjazd autokarem na obchody Dnia Jedności Kaszubów do Bytowa. Wyjazd z Karsina o godz. 8:30. Wśród uczestników jest sztandar oddziału i trzech akordeonistów.Działacze apelują o wywieszenie flag kaszubskich w dniu 19 marca!


Masz zdjęcia obchodów DJK? Przyślij je tutaj!

Dołączone pliki: djk.gif 
Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002