Wiadomości - Aktualności - Promocja nowej książki Andrzeja Grzyba "Zapiękna"
Losowe zdjęcie
25 Drawsko - niezidentyfikowana postać (portal południowy)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Promocja nowej książki Andrzeja Grzyba "Zapiękna"
Wysłane przez: Kociewianka dnia 28.6.2009 9:42:16 (2532 odsłon)
Aktualności

By móc pisać tak zwykle, że aż niezwykle...

„Zapiękna. Prozy dawniejsze i nowe” to tytuł najnowszej książki Andrzej Grzyba. Jest to zbiór trzydziestu dziewięciu tesktów, który w barwny, poetycki sposób opisują najbliższe otoczenie autora, jego świat i ludzi, którzy byli i są dla niego istotną i nieodłączną cześcią tego świata. To wreszcie także opis jego osobistych przeżyć i refleksji.


Promocja książki odbyła się w sobotę, 20.06 w Spółdzielczym Domu Kultury w Starogardzie Gdańskim. Przybyli na spotkanie goście otrzymali w prezencie najnowszą książkę Andrzeja Grzyba. Spotkanie poprowadził Tadeusz Kubiszewski.
─ Książka ta to bez wątpienia literatura „wyższych lotów”, ale jest ona również arcydziełkiem sztuki typograficznej, a do tego znajdują się w niej niezwykle interesujące rysunki autorstwa znanego kociewskiego artysty, pochądzącego z Opalenia ─ Hugona Laseckiego ─ powiedział Tadeusz Kubiszewski.
Na uwagę zasługuje już pierwszy utwór „Rzeka”. Nie jest to jedyny, napisany przez Andrzeja Grzyba tekst poświęcony rzece.
─ Ta rzeka płynie przeze mnie. Nigdy nie potrafiłem od niej odejść.
Przekroczenie rzeki było dla mnie symboliczne. Pierwsze opowieści rodziły się we mnie właśnie tam, nad rzeką.- powiedział A. Grzyb
W książce przewijają się postaci starszych ludzi, których portety zostały bardzo starannie zakreślone. Do każdej z nich autor ondosi się z szacunkiem.Od każdej z tych postaci czegoś się uczy ...
A skąd wziął się tytuł zbioru?
„ Zapiękna” to tytuł jednego z utworów poświęconego zmarłemu kociewskiemu twórcy ─ Zygmuntowi Bukowskiemu. To jednak nie jedyny powód...
─ „Zapiękna” to także rodzaj formuły, zaklęcia.. ─ powiedział Piotr Wiktor Lorkowski, z pochodzenia również Kociewiak, redaktor zbioru. ─ Książka zadała mi pytanie czym jest dla nas piękno? Co jest dla nas piękne?
Pomyślałem, że piękno to obcowanie ze sferą duchową. Ten tytuł odsyła zatem do duchowości, wrażliwości. Przede wszystkim jednak odsyła on nas do tego co nas przekracza, do rzeczy wielokrotnie od nas wyższych.
─ Kiedy szukamy tego piękna zawsze jesteśmy w kłopocie ─ powiedział Andrzej Grzyb─ Chciałbym żeby to co robię było tak zwykłe, że aż niezwykłe. Jednak zawsze kiedy kończę tekst, odnoszę wrażenie, że nie jest on doskonały i to popycha mnie do napisania kolejnego tekstu.
Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zaprosić Państwa do lektury...

Dołączone pliki: Zap_5.jpg 
Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002