Wiadomości - Kultura i twórczość - Jubileusz chóru z Luzina. Zaproszenie
Losowe zdjęcie
Jez. Łukomie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Kultura i twórczość : Jubileusz chóru z Luzina. Zaproszenie
Wysłane przez: fopke dnia 21.10.2009 11:00:00 (2573 odsłon)

W sobotę, 24 października chór mieszany "Lutnia" z Luzina obchodzić będzie swoje 15-lecie. O godz. 15.00 w kościele parafii Matki Boskiej Różańcowej w Luzinie zostanie odprawiona msza św. podczas której śpiewacy wspólnie z zaprzyjaźnionym chórem "Pięciolinia" z Lini wykonają "Mszę Kaszubską na chór i diabelskie skrzypce" T. Fopke oraz kilka pieśni religijnych. Nastąpi także premierowe wykonanie "Litanii do Matki Boskiej Kaszubskiej".


Po mszy uczestnicy uroczystości przeniosą się do pobliskiego Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko- Pomorskich, gdzie nastąpi dalsza część spotkania, w tym okolicznościowy "koncercik z przymrużeniem oka" chóru- jubilata.
Podczas jubileuszu promowana będzie najnowsza płyta kaszubsko- języczna , pt. "Wëcmanim, Panie" (Razem, Panie), na której usłyszymy połączone chóry: "Lutnię" z Luzina i "Pięciolinię" z Lini. Gościnnie wystąpią: Ryszard Borysionek na akordeonie i Franciszek Okuń na diabelskich skrzypcach.


Chór mieszany "Lutnia" z Luzina działający przy Gminnym Ośrodku Kultury założony został w roku 1994 z inicjatywy ówczesnego radnego Stanisława Perszona. Prezesi "Lutni" to kolejno: Franciszek Okuń, Stanisław Perszon, Alicja Hinz oraz obecnie Zygmunt Brzeziński. Dyrygenci: Jerzy Szostakowski, Anna Kosik i Bernadeta Benkowska. Od jesieni roku 2000 dyryguje Tomasz Fopke. W repertuarze zespołu znajduje się kilkaset pozycji, głównie kompozycje do tekstów w języku kaszubskim; w tym z większych form: "Pierwsza Kaszubska Pasja" i "Msza Kaszubska na Chór i Diabelskie Skrzypce" T. Fopke. Śpiewacy specjalizują się w wykonywaniu utworów w języku regionalnym, wyłącznie w tym języku prowadzone są próby.
Chór daje kilkadziesiąt koncertów rocznie, występując w kraju i
zagranicą. Często gości w regionalnej i ogólnopolskiej telewizji. Zdobył kilka znaczących nagród i wyróżnień. Posiada własny sztandar oraz logo (lutnię dzierżoną przez gryfa). Chór przyczynił się do powstania i rozwoju kaszubskiego ruchu śpiewaczego. "Lutnia" jest jednym z członków- założycieli Rady Chórów Kaszubskich (Parchowo, 2004 rok) oraz pierwszym gospodarzem Zjazdu Śpiewaków Kaszubskich w roku 2003. Dyskografię chóru stanowi płyta CD "Bògù spiewac chcã"! (Pragnę śpiewać Bogu!) oraz najnowsza "Wecmanim, Panie" (Razem, Panie).
Aktualny skład luzińskiej "Lutni" przedstawia się następująco:
Soprany:
1. Bojka Anita
2. Brzezińska Bogumiła
3. Dampc Alicja
4. Doering Elżbieta
5. Doering Emilia
6. Gajowska Maria
7. Lebiecka Teresa
8. Kiedrowska Partycja
9. Kobiela Janina
10. Kotłowska Dorota
11. Naczk Stanisława
12. Sadowska Anna
13. Sirocka Irena
14. Tempska Daria
Alty
1. Bliźniuk Teodora
2. Dzienisz Krystyna
3. Hinc Alicja
4. Klein Barbara
5. Klocke Danuta
6. Labuda Jadwiga
7. Mielke Zofia
8. Pobłocka Małgorzata
9. Sikora Krystyna
10. Tempska Ewa
Tenory
1. Brzeziński Zygmunt
2. Dampc Paweł
3. Labuda Mieczysław
4. Tobias Ryszard
5. Wilczek Mikołaj
Basy
1. Doering Stefan
2. Klas Edmund
3. Perszon Stanisław
4. Schulz Jan
5. Semak Dariusz

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002