Wiadomości - Aktualności - Jest już czwarty numer Tek Kociewskich
Losowe zdjęcie
Kamienne kręgi w Wesiorach
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Jest już czwarty numer Tek Kociewskich
Wysłane przez: kdan dnia 13.1.2011 12:09:25 (2206 odsłon)
Aktualności

Ukazał się kolejny, już czwarty numer "Tek Kociewskich" - gratka dla miłośników Kociewia. Publikacja zawiera m.in. materiały posesyjne z IV Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, ale także mnóstwo innych cennych informacji dla osób, które interesują się sprawami Kociewia.Co znajdziemy w kolejnym wydaniu "Tek"? W pierwszej części m. in. relację z VIII Pomorskiego Zlotu Przewodników, autorstwa Zdzisława Bergiela, przy którym pomagali członkowie oddziału. Następnie Michał Kargul zabrał głos w zamiarze podsumowania IV Kongresu Kociewskiego, Leszek Muszczyński apeluje o ratowanie żuławskiego kościółka, w położonym kilka kilometrów od Tczewa Gnojewie, a Tomasz Rejkowski przedstawia ciekawą, osobistą relację dotyczącą historii swojej rodziny oraz perturbacje związane z kontaktami jej członków mieszkających W Polsce, w Niemczech w Mołdawii i na Ukrainie. W kolejnym tekście Bogdan Wiśniewski przedstawia swoje refleksje związane z obchodami dwudziestej rocznicy funkcjonowania demokratycznych samorządów w Polsce. Ostatni artykuł w tej części, to niezmiernie ciekawe omówienie wyników badań socjologicznych dotyczących kultury regionalnej, jakie na potrzeby swojej pracy magisterskiej przeprowadziła w Gniewie Małgorzata Zielińska.
Kolejny dział, poświęcony historii, otwiera Karolina Czonstke, która omawia średniowieczne kontakty pomorsko-duńskie. Następnie Kazimierz Ickiewicz przypomina historię strajków w tczewskim "Polmo" w roku 1980, a Tomasz Jagielski, przypomina sylwetkę nauczyciela z małej żuławskiej wsi Wróblewo. Kolejny, niezmiernie ciekawy tekst, to opracowanie dotyczące historii tczewskiej piłki ręcznej w okresie PRL-u autorstwa Lecha Kordy, a Krzysztof Korda przedstawia ciekawe relacje źródłowe z okresu powrotu Tczewa do Polski w roku 1920. Równie warte uwagi jest opracowanie autorstwa Pawła Okulskiego prezentujące sylwetkę jego dziadka, Edwarda Okulskiego, przedwojennego komisarza straży Granicznej w Tczewie oraz tekst Bogdana Wiśniewskiego, prezentujący historie Komitetu Obywatelskiego w Pelplinie.
Trzeci dział, poświęcony działalności Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na Kociewiu, otwiera relacja Małgorzaty Kruk z przebiegu IV Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, którą uzupełnia zapis dyskusji, jaka w ramach tej imprezy, odbyła się 21 października 2010 r. Następnie prezentowane są sprawozdania z działalności Oddziałów Kociewskich Zrzeszenia w Pelplinie i Tczewie, a następnie tradycyjna już relacja z letniej wyprawy zagranicznej naszych członków, tym razem do Krymu.
Ostatnią częścią tegorocznego zeszytu jest "Śpiewnik na kociewsko-kaszubska nutę", przygotowany przez Radosława Kornasa, w którym poza piosenkami opartymi na wierszach Jana Karnowskiego, prezentujemy również aranżacje muzyczne tradycyjnych utworów kociewskich.
Mamy nadzieję, że kolejny zeszyt „Tek” wzbudzi nowe dyskusje oraz dostarczy ciekawej lektury wszystkim zainteresowanym Kociewiem, Pomorzem oraz życiem i historią naszego regionu
- podkreśla Michał Kargul, prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Tegoroczne "Teki Kociewskie" podobnie jak poprzednie zostały wydane drukiem oraz zamieszczone w Internecie, skąd można je pobrać bezpłatnie na stronie Kociewskiej Biblioteki Cyfrowej www.kbi.tczew.pl w zakładce czasopisma (bezpośredni link ). Wydawcą "Tek Kociewskich" jest Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Czasopismo zostało dofinansowane ze środków Samorządu Miasta Tczewa i Związku Miast Nadwiślańskich oraz Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002