Wiadomości - Aktualności - Obchody 85. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich
Losowe zdjęcie
Zjazd Młodych Kaszubów 12
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Obchody 85. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich
Wysłane przez: bcirocka dnia 5.2.2011 12:37:57 (2344 odsłon)

Co prawda, Gdynia - jako miasto - będzie obchodzić swoje 85. urodziny 10 lutego, ale już dziś zorganizowano pierwszą imprezę inaugurującą całoroczne obchody tej pięknej rocznicy. Jest nią Urodzinowy Marsz i Bieg Gdyni, który rozpoczął się o 10.00.
Kolejna impreza już we wtorek, 8 lutego, tego dnia o 18.30 warto przyjść do Muzeum Miasta Gdyni (przy ul. Zawiszy Czarnego 1) na promocję książki „Gdynia. Pejzaż nadmorski II" Sławomira Kitowskiego. Widzowie odbędą multimedialną podróż w czasie i przestrzeni, dzięki ktorej dowiedzą się, jak powstawała nadmorska przestrzeń reprezentacyjna.
W czwartek można za darmo zobaczyć m.in. zbiory gdyńskich muzeów, w sobotę zaś uczestniczyć (jako widz) w spektaklu "Hotel Palace".

Miastu Jubilatowi życzymy, by zawsze było tak młode duchem i wciąż piękniejące jak dziś.

Historia Gdyni, o czym przypomina w swoim komentarzu Marek, jest oczywiście o wiele dłuższa. Na stronie http://www.gdynia.com/historia.html czytamy m.in.
"Pierwsze wzmianki o istnieniu wsi Gdynia pojawiły się w dokumentach kościelnych w roku 1253. Od tego momentu datujemy historię Gdyni, ale przez ponad siedem i pół stulecia pozostawała ona niewielką, nic nie znaczącą wioską rybacką".
Tak opisuje tę sprawę Tadeusz Bolduan w "Nowym Bedekerze Kaszubskim" (s. 92-93): "Najpierw było Oksywie, w źródłach odnotowane w 1209 roku, potem pojawiła się Gdynia, odnotowana w roku 1253. (....) Krzywdzące są opinie, że w 1920 roku Gdynia była małą, biedną i zapyziałą wioską. (...) wioska była duża (...) nie była taką sobie ubogą wioską rybacką (...). Przed zaślubinami z morzem (...) w Gdyni był Dom Zdrojowy, pensjonaty, restauracje, jedna kawiarnia, małe "Łazienki", molo, do którego cumowały niewielkie statki, dwie filie banków (...)".
W latach 20. XX wieku Gdynia szybko rosła, także dzięki temu, że przyłączano do niej sąsiadujące z nią miejscowości: w roku 1925 - Oksywie, 29 kwietnia 1930 - Chylonię i Redłowo, w 1933 - Witomino i Obłuże, w 1935 - Cisową, Orłowo Morskie, Mały Kack oraz część Pogórza.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć np. w książce "Moje Miasto Gdynia" autorstwa Izabeli Pawlik i Stanisława Kudławca, Wydawnictwo "Region".

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002