Wiadomości - Aktualności - "Stolicą dzisiejszych Kaszub jest Gdańsk"
Losowe zdjęcie
Ach zjadłoby się trochę...
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : "Stolicą dzisiejszych Kaszub jest Gdańsk"
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 10.5.2011 8:17:17 (1754 odsłon)
Aktualności

Ala Dzierżak (de domo Skiba) podzieliła się z nami na Facebooku adresem nowej - DLA MNIE, choć utworzonej chyba w roku 2003 - strony o Kaszubach:
http://szkola.interklasa.pl/f019/strona/pol/index.html
Na stronie głównej widnieje m.in. taka informacja:
Kaszuby. Jest taka kraina na północy Polski, którą niektórzy nazywają Szwajcarią Kaszubską. Dlaczego właśnie tak, bo pewne elementy naturalnego położenia przypominają odwiedzającym własnie Szwajcarię. Piękna natura, niezliczone jeziora, mnóstwo różnorodnych gatunkowo lasów, sąsiedztwo morza, a nade wszystko gościnność rdzennych mieszkańców, czyli Kaszubów, powoduje, że raz odwiedzając te strony, zawsze będziesz chciał tu wrócić. Kaszuby ze stolicą w Gdańsku prezentują bogatą historię i folklor. [I dalej, stąd pochodzi tytuł wiadomości] Stolicą dzisiejszych Kaszub jest Gdańsk, choć podobnie jak Sopot i Gdynia nie jest umieszczany na językowej mapie kaszubszczyzny. W strukturze ludnościowej Trójmiasta Kaszubi rzeczywiście stanowią mniejszość. Gdańsk był jednak zawsze historycznie, kulturowo, gospodarczo i politycznie miastem związanym z Kaszubami, a Gdynia urosła przecież na "kaszubskim pniu", z rybacko-gburskiej wsi. Z pozostałych 16 miast położonych na Kaszubach pięć można nazwać kaszubskimi, ponieważ ich mieszkańcy w zdecydowanej większości identyfikują się jako Kaszubi. Są to: Kartuzy, Żukowo, Puck, Władysławowo i Jastarnia. W czterech następnych: Kościerzynie, Rumi, Redzie i Wejherowie mieszka ponad 50% Kaszubów. Ludność pozostałych miast już w znacznie mniejszym stopniu spełnia warunek kaszubskiej identyfikacji. Kaszubi zdecydowanie przeważają na wsi, co sprzyja żywotności etnicznej i zachowaniu odrębności kulturowej. Migracja do miast często pociąga za sobą szybką utratę tożsamości.Autorzy tak przedstawiają siebie i swój projekt: "Na tej stronie opowiemy Wam trochę o nas i naszym kontakcie z Kaszubami. Wszyscy mieszkamy w Gdańsku i jestemy uczniami klasy IIB w I LO im. Mikołaja Kopernika. Opiekę nad naszym projektem sprawowała nasza pani profesor od geografii, pani Bożena Kochanowska, której za poświęcony nam czas serdecznie dziekujemy". Podają też swoje nazwiska i ujawniają, kto za co odpowiadał.
Poza informacjami podanymi w formie tekstu (opartymi na wielu źródłach; wykaz prac i stron internetowych, z których korzystano, podano w obszernej bibliografii) na stronie znajdziemy też mapkę zasięgu Szwajacarii Kaszubskiej i sporo zdjęć.
Można by dyskutować z niektórymi zamieszczonymi na tej stronie sformułowaniami - pamiętając, rzecz jasna, że napisano je co najmniej 8 lat temu - jednak najważniejsze jest to, że młodzi ludzie podjęli się takiego zadania, jak wzbogacanie swojej wiedzy o regionie, w którym mieszkają.
Ciekawe, jak tworzenie tego portalu (8-9 lat temu?) wpłynęło na życie jego autorów, ciekawe, czym te osoby zajmują się dziś...

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002