Wiadomości - Aktualności - Pomorska Droga św. Jakuba - Lębork koordynuje rewitalizację szlaku pątniczego
Losowe zdjęcie
Na boku 4
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : Pomorska Droga św. Jakuba - Lębork koordynuje rewitalizację szlaku pątniczego
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 30.6.2011 9:16:06 (1839 odsłon)

Projekt "RECReate - Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku - Pomorska Droga Św. Jakuba", w 85 proc. finansowany ze środków Unii Europejskiej (z programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej "Południowy Bałtyk"), ma zostać zrealizowany do roku 2013. Obejmuje on nie tylko "wytyczenie i oznakowanie szlaku, postawienie tablic informacyjnych oraz wydanie map, przewodników i materiałów informacyjnych", na szlaku powstaną także "obiekty sprzyjające wędrówce" oraz zostaną odnowione świątynie pw. św. Jakuba w Gdańsku i Lęborku.
"- Szlak Świętego Jakuba Apostoła ma umożliwić dotarcie pielgrzymom i turystom aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii (gdzie według tradycyjnych przekazów, w 813 roku odnaleziono grób św. Jakuba), z odwiedzaniem po drodze różnych miejsc związanych z kultem tego świętego - poinformował wczoraj Ryszard Wenta, wicestarosta lęborski, przewodniczący Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba".


Pomorska Droga św. Jakuba ma połączyć nasze Pomorze, a także rosyjski obwód kaliningradzki oraz Litwę z istniejącą już siecią szlaków Jakubowych, które najlepiej przygotowane są w Hiszpanii, Francji i w Niemczech.
"W odróżnieniu od znanych w Polsce pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy sanktuariów kalwaryjskich), drogi św. Jakuba przeznaczone są dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany".
Źródła informacji: lebork.naszemiasto.pl (26.04.2011) i wejherowo.naszemiasto.pl (22.06.2011)

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002