Wiadomości - Książki i prasa - 90 lat temu urodził się Pòsobnik Gùczowégò Macka,
Losowe zdjęcie
Pielgrzymka rybacka 28 (3314)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Książki i prasa : 90 lat temu urodził się Pòsobnik Gùczowégò Macka,
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 8.8.2011 19:05:22 (2029 odsłon)

Augustyn Klemens Hirsz. 90. urodziny obchodziłby wczoraj (ur. się 7 sierpnia 1921 w Pomieczynie), niestety odszedł ze świata już 18 lat temu i został pochowany na kartuskim cmentarzu. Ale jego dzieło przeżyło go, pięć lat bowiem po jego śmierci, dzięki staraniom żony, opublikowano "Felietónë Pòsobnika Gùczowégò Macka", zbiór jego świetnych tekstów, które ukazywały się w "Pomeranii" i "Gazecie Kartuskiej".
Minęło kolejne 10 lat i znowu m.in. dzięki staraniom żony ukazało się następne dzieło Hirsza: "Kronika życia i twórczości Aleksandra Majkowskiego". Praca "została wydana w roku Aleksandra Majkowskiego, jako uczczenie 70. rocznicy śmierci największego z twórców i działaczy kaszubskich. Książka ta jest rozprawą doktorską Augustyna Klemensa Hirsza, której wcześniej nie udało się obronić. Publikacja ta napotkała na opory wynikające z odmiennych poglądów politycznych promotora tejże pracy", jak mówił na spotkaniu promocyjnym, które 16 kwietnia 2008 roku odbyło się w kartuskiej bibliotece, Eugeniusz Pryczkowski, współwydawca "Kroniki" (opublikowanej "dzięki współpracy Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, Starostwa Powiatowego w Kartuzach, Urzędu Gminy w Kartuzach jak również rodziny zmarłego A.K. Hirsza").

Kim był A.K. Hirsz? Nauczycielem, felietonistą, publicystą, badaczem historii Kaszub. Źródło informacji
Dwa krótkie i mądre teksty Augustyna Klemensa Hirsza, "Przetrôfk Smãtka" i "Stôri mùszi, młodi mòże" można znaleźć w wydanej w 1996 przez wydawnictwo Szos antologii "Dërchôj królewiónkò" przygotowanej przez Eugeniusza Pryczkowskiego.
Na stronie rodziny Hirsz/Hirsch znalazłam opis i nazwisko przyczyny niedoktoryzowania się przez Augustyna Klemensa: "Doktoratu nie pozwolono mu wówczas bronić. Augustyn opowiadał się za językowym statusem kaszubskiego, co wówczas spotkało się z dezaprobatą prof. Andrzeja Bukowskiego – promotora doktoratu. Na drodze do jej obrony stanęły również lewicowe i antyzrzeszyńskie poglądy jej promotora prof. Andrzeja Bukowskiego".

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002