Wiadomości - Aktualności - Wciąż znajdujemy groby ofiar wojen, nienawiści...
Losowe zdjęcie
Mapa zmiany granicy w 1920 (z tablicy w Strażnicy przy Jeziorze Gwiazdy)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Wciąż znajdujemy groby ofiar wojen, nienawiści...
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 23.8.2011 20:35:03 (1383 odsłon)

Dziś Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu
Niedawno mieszkańcy gdańskiego osiedla Kokoszki i ekolodzy protestowali przeciwko budowie w pobliżu ich domów fabryki, w której ma być przetwarzana włóknina (półprodukt uzyskiwany z celulozy w amerykańskich zakładach koncernu), obawiając się o swoje zdrowie. Mimo protestów budowa fabryki należącej do koncernu Weyerhaeuser, w której mają być wytwarzane "włókna sieciowane wykorzystywane we wkładach do pieluch", na początku sierpnia została rozpoczęta.
Po niecałych 3 tygodniach prace budowlane zostały wstrzymane, ponieważ wykonując prace ziemne, odkryto "fragment grobu masowego ofiar pobliskiego podobozu Stutthof w Kokoszkach". Teraz na plac budowy wejdą pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, by zbadać nowe dowody starych zbrodni. Zbrodni popełnionych przez nazistów.


Natomiast w Bytowie podczas rozkopywania ulicy Bernarda Wery odkryto macewy - granitowe płyty nagrobne z żydowskiego cmentarza - które zaginęły w roku 1938, kiedy podczas niesławnej Nocy Kryształowej spalono bytowską synagogę i zdewastowano znajdujący się przy niej cmentarz. "Płyty nagrobne przez 73 lata pełniły rolę... umocnienia drogi gminnej w Bytowie".
Źródło informacji: Dziennik Bałtycki
Więcej o śladach żydowskiego osadnictwa w Bytowie i o tym, co miasto zamierza zrobić w sprawie macew

Nienawiść do tych, którzy czymkolwiek się różnią od nienawidzących: narodowością, kolorem czy odcieniem skóry, wyznaniem, orientacją seksualną, językiem, strojem, fryzurą, sympatią do innej drużyny futbolowej..., niestety wciąż trwa ( oby jej ślady nie zachowały się w takiej postaci, jak ta, o której piszemy wyżej...).
Najnowszym przykładem ksenofobii, ale może nie tylko tego uczucia, wydaje się zniszczenie polsko-litewskich tablic w gminie Puńsk (na Podlasiu)
W linkowanym wyżej artykule mówi się także o innych przykładach złych uczuć wobec innego/innych i stanowiących konsekwencję tych emocji działaniach: próbie podpalenia Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku i malowaniu faszystowskich haseł i symboli w pobliżu synagogi w Krynkach.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002